Jak koordynować pomoc dla Ukraińców – konferencja samorządowców we Wschowie [GALERIA]

Jedna osoba siedzi przy stole. Za nią stoi prawie 10 osób.
- Reprezentujemy wspólnoty samorządowe, działamy natychmiast, rozwiązując problemy – mówi Elżbieta Anna Polak Fot. Łukasz Wawer
Historyczne inicjatywa – tak o ruchu „Tak! Dla Polski” mówią jego uczestnicy. W Lubuskiem powstały właśnie regionalne struktury organizacji, która na ten moment ponad strukturami partyjnymi zrzesza ok. 300 samorządów. Najważniejsze zadanie na te chwilę? Samorządowcy chcą lepiej skoordynować pomoc dla Ukrainy.
Skończmy z podziałami

Lubuskie struktury „Tak! Dla Polski” zawiązano we Wschowie, gdzie spotkali się samorządowcy z całego województwa. – Jakiś czas temu połączyło się 9 dużych stowarzyszeń, jesteśmy teraz wielką rodziną. Reprezentujemy wspólnoty samorządowe, działamy natychmiast, rozwiązując problemy – mówi o ruchu marszałek Elżbieta Anna Polak.

Duże nadzieje z wydarzeniem wiąże Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa. – Obecnie w kontekście wojny na Ukrainie najlepiej widać, jak potrzebne są samorządy, a więc warto działać w takim ruchu. Mam nadzieję, że ta aktywność – inna niż partyjna, związana z działaniami społecznymi, lokalnymi będzie się lepiej oraz szybciej rozwijać  – tłumaczy radny województwa.

Duże nadzieje z inicjatywą wiążą nie tylko szefowie dużych miast. Sporą szansę w organizacji dostrzegają także włodarze mniejszych gmin. – W samorządach jest skumulowana energia mieszkańców. Liczę, że ten ruch pozwoli skonsumować tą moc i będzie nam żyło się lepiej – zapewnia Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Naszą bronią jest solidarność – samorządy dla Ukrainy

– Jesteśmy teraz razem na wspólnym froncie z narodem ukraińskim, przeciwko zbrodniczej agresji Putina. Nie możemy stanąć z nimi do walki, ale naszą bronią jest dzisiaj solidarność i pomoc, jaką możemy nieść – apeluje Elżbieta Anna Polak.

Z województwa lubuskiego systematycznie wyjeżdżają transporty ze wsparciem dla Ukraińców, np. pomoc z gorzowskiego szpitala trafiła już do lecznicy w Iwano-Frankowsku. To obecnie priorytetowy obszar, na którym mają zamiar działać samorządy zrzeszone w ruchu „Tak! Dla Polski”. Lubuscy włodarze zapowiedzieli dzisiaj we Wschowie stworzenie „łańcucha solidarności”, by szybciej i skuteczniej dystrybuować wsparcie.

– Póki co mamy w Polsce pokój, ale dlatego tym bardziej naszym obowiązkiem jest troszczyć się o osoby, które tego komfortu nie mają. Do naszego kraju mogą trafić kolejne miliony osób i z tym wyzwaniem będzie musiał poradzić sobie polski samorząd – przekonuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i wiceprezes stowarzyszenia „Tak! Dla Polski”.

Nie da się pomagać bez rozwiązań systemowych

W sejmie trafią pracę nad specustawą, związaną z falą Ukraińców, która każdego dnia przekracza Polską granicę – Trafiają do nas setki tysięcy osób potrzebujących pomocy. To wymaga regulacji na poziomie państwowym, aby zapewnić uchodźcom normalne funkcjonowanie – komentuje sytuację senator Wadim Tyszkiewicz. 

– Czekamy na dobre przepisy, które ułatwią niesienie pomocy. Potrzebne są też pieniądze krajowe oraz ze strony Unii Europejskiej. Środki powinny trafić do samorządów i organizacji pozarządowych – uważa Jacek Sutryk.

Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” powołano 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku. W skład zarządu i rady stowarzyszenia wchodzą przedstawiciele województw, miast i gmin, w tym Elżbieta Anna Polak – marszałek województwa lubuskiego.

Debata bezpieczeństwo w UE oraz odsłonięcie tablicy Bronisława Geremka

Podpisanie porozumienia dotyczącego utworzenia lubuskich struktur, stało się punktem wyjścia do poważnej rozmowy o aktualnej sytuacji geopolitycznej. We wschowskim Centrum Kultury i Rekreacji odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwie UE w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bronisława Geremka, honorowego obywatela Wschowy.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content