Bartosz Zmarzlik – mistrz, mistrz, mistrz!

Mężczyzna przy stoliku
W tegorocznym cyklu Grand Prix Bartosz Zmarzlik dwanaście razy "pojedynkował się" z Leonem Madsenem. Bilans to 8:4 na korzyść lidera Stali Gorzów Fot. Hubczaj/Wikipedia
Bartosz Zmarzlik w sobotę wywalczył trzeci w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Lider Stali Gorzów złoto zapewnił sobie już w przedostatniej rundzie cyklu Grand Prix. Trzy razy na najwyższym stopniu podium stawali także: Ole Olsen, Erik Gundersen, Jason Crump, Nicki Pedersen i Tai Woffinden.

Przed sobotnim (17 września) turniejem w Malilli, przedostatnim w całym cyklu, Bartosz Zmarzlik miał 20 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Leonem Madsenem. Jeśli wiemy, że w jednych zawodach można zdobyć maksymalnie 20 punktów, a minimalnie jeden, to łatwo obliczyć, że Zmarzlik zapewniłby sobie tytuł mistrzowski już w Malilli, gdyby nie przegrał tam z Madsenem. I tak też się stało.

Po rundzie zasadniczej Zmarzlik miał na koncie 13 punktów, a Madsen 10 i obaj awansowali do półfinałów. Polak był już na autostradzie prowadzącej do złotego medalu, ale Duńczykowi pozostawała jeszcze furtka do zwycięstwa. Zamknęła się ostatecznie, kiedy Madsen w swoim półfinale zaliczył defekt motocykla, jadąc na ostatniej pozycji. To z kolei oznaczało, że Zmarzlik został mistrzem świata – po raz trzeci w ostatnich czterech sezonach!

Zmarzlik otworzył sezon 2022 zwycięstwem w Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych, następnie wygrał Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi, obronił także tytuł indywidualnego mistrza Polski. Na koniec może jeszcze poprowadzić Stal Gorzów do złotego medalu drużynowych mistrzostw Polski – rewanżowy mecz finału z Motorem Lublin zaplanowany został na 25 września, godz. 19.15. Zmarzlik jest zdecydowanie najlepszym jeźdźcem ekstraligi, ma średnią 2,677 punktu na bieg. Po sezonie 2022 opuści jednak Stal i przeniesie się do Motoru (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Klasyfikacja medalowa IMŚ na żużlu

1. Tony Rickardsson (Szwecja) – 11 medali (6 złotych, 3 srebrne, 2 brązowe)

2. Ivan Mauger (Nowa Zelandia) – 10 medali (6 złotych, 3 srebrne, 1 brązowy)

3. Ove Fundin (Szwecja) – 11 medali (5 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe)

4. Hans Nielsen (Dania) – 12 medali (4 złote, 6 srebrnych, 2 brązowe)

5. Barry Briggs (Nowa Zelandia) – 10 medali (4 złote, 3 srebrne, 3 brązowe)

6. Greg Hancock (USA) – 9 medali (4 złote, 2 srebrne, 3 brązowe)

7. Jason Crump (Australia) – 10 medali (3 złote, 5 srebrnych, 2 brązowe)

8.-9. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 6 medali (3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy)

Bartosz Zmarzlik (Polska) – 6 medali (3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy)

10. Nicki Pedersen (Dania) – 7 medali (3 złote, 1 srebrny, 3 brązowe)