Łukasz Porycki: Inwestycje w młodych to najlepszy wybór (WIDEO)

Mężczyzna przed mikrofonem
Rozmowa z wicemarszałkiem Łukaszem Poryckim - kadr z programu Region Północ na stadionie lekkoatletycznym w Gorzowie Wlkp.
Kolejny magazyn Region Północ, tym razem w terenie. W programie relacja z otwarcia największej inwestycji w sport w regionie lubuskim – stadionu lekkoatletycznego w Gorzowie Wlkp. W programie także o dotacjach na bazę sportową i na stypendia dla sportowców i uczniów. – Inwestowanie w młodych Lubuszan to najlepszy wybór, są nasza przyszłością – podkreśla gość programu wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.
Świętowanie w cieniu problemów

W programie relacja z dożynek wojewódzkich. Zwierzyn był 4 września rolniczą stolicą regionu. To tu odbyło się Lubuskie Święto Plonów. Było okazją do podziękowań właścicielom gospodarstw za trud ich pracy. Problemów jest sporo.

– Od suszy po drożyznę, mierzycie się z tym wszystkim. Głos rolników i głos lubuskiej wsi jest dla nas ważny w budowaniu tożsamości, integracji naszego regionu. Naszej lubuskiej racji stanu! – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Karol Neumann, wójt Zwierzyna, podkreślał, że to wyjątkowe wydarzenie w historii gminy. – Nigdy nie mieliśmy okazji gościć tak znamienitych gości w tak szeroko reprezentowanym gronie. Dzięki decyzji zarządu województwa jesteśmy w tym roku gospodarzem Wojewódzkiego Święta Plonów. Jest to niebywały zaszczyt dla naszej gminy i dla całej społeczności rolniczej, która zamieszkuje teren naszej gminy powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Problemy mamy podobne jak w innych częściach kraju. Nasze województwo jest dotknięte suszą. Dotyka od wielu lat rolników i ich upraw. Są z tym kłopoty, ale cóż, rolnik przyzwyczajony do ciężkiej pracy, do przezwyciężania kłopotów, próbuje i z tym problemem sobie poradzić – mówił wójt.

Rolniczy charakter gminy podkreślał także starosta strzelecko-drezdenecki Bogusław Kierus. – We wszystkich wsiach naszego powiatu odczuliśmy dotkliwie suszę, jak i wiele innych problemów – mówił starosta, współgospodarz dożynek.

Centrum dla aktywnych mieszkańców

W magazynie pokazujemy także inwestycje, które powstały dzięki środkom z Unii Europejskiej. Mieszkańcy podgorzowskiego Jenińca doczekali się Centrum Aktywnego Mieszkańca z PROW. Wjeżdżając od strony Bogdańca, już po przekroczeniu granic administracyjnych Jenińca widać nowy budynek. Wyróżnia się estetycznym wykończeniem i dużym napisem. Obok znajduje się nowoczesny parking.

– Od 25 lat mieszkańcy Jenińca zabiegają, aby ożywić wieś. Wyremontowaliśmy szkołę, będzie nowe boisko. Jest też nowy parking. To się dzieje dzięki unijnym dotacjom. Centrum Aktywnego Mieszkańca to inwestycja warta ponad 900 tysięcy złotych, z czego ponad pół miliona pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gdyby nie środki zewnętrzne, nie udałoby się nam zrealizować tak dużego zadania we wsi. Tym bardziej cieszy nas przychylność Urzędu Marszałkowskiego – przyznaje wójt.

Na samo otwarcie przyjechali mieszkańcy z całego sołectwa. Nie zabrakło domowych wypieków. Otwarciu towarzyszyły występy lokalnych talentów, wokalnych, recytatorskich i tanecznych z Jenińca.

W podziękowaniu za medale

– To jest niespotykane w sporcie, że na dwóch mistrzostwach są multimedaliści – mówił w auli AWF Poznań/filia w Gorzowie Wlkp. Łukasz Porycki. Wicemarszałek województwa lubuskiego wręczył upominki medalistom mistrzostw świata i mistrzostw Europy w kajakarstwie. W programie relacja z wydarzenia.

– Dziękuję w imieniu zarządu województwa za te sukcesy. Lubuskie ma szczęście, że ma takich sportowców. Konsekwentnie wspieramy sport wyczynowy i lubuskie uczelnie. Zawsze jest prośba o więcej. Mogę zapewnić, że w przyszłym roku będziemy o 10 procent zwiększać pulę na sport w budżecie województwa lubuskiego. Liczę, że wspólnie z miastem Gorzów Wlkp. uda się w tym zakresie połączyć siły i wesprzeć finansowo kluby oraz zawodników. Jestem przekonany co do naszej gotowości startu na olimpiadzie w Paryżu – podkreślił podczas uroczystości wicemarszałek Porycki, dodając, że pochodzi z Mrągowa, tak jak medalistka Anna Puławska.

– Chyba nikt nie ma wątpliwości, że całe Lubuskie trzymało mocno kciuki na mistrzostwach świata naszych kajakarek, ale również na igrzyskach europejskich w Monachium. Te niesamowite wyścigi pokazują, że ten sport jest bardzo popularny w tym województwie. Cieszę się, że mamy medalistów, że AZS AWF jest klubem, który ma wśród swoich wychowanków multimedalistów. Pękamy wręcz z dumy. Wspieramy po pierwsze stypendiami sportowymi, po drugie również nagradzamy medalistów olimpijskich i paraolimpijskich. Robimy wszystko, by młodzież miała jak najlepsze warunki do trenowania. Stąd nasz program Lubuska Baza Sportowa, który jest odpowiedzią na potrzeby naszej młodej kadry – mówił wicemarszałek Porycki w wywiadzie dla Lubuskiego Centrum Informacyjnego.

Najnowocześniejszy stadion w regionie

Magazyn realizowany był podczas oficjalnego otwarcia stadionu lekkoatletycznego w Gorzowie Wlkp. Budowa obiektu przy ul. Krasińskiego zakończyła się pod koniec czerwca. W ramach inwestycji powstała m.in. 8-torowa bieżnia w całości pokryta poliuretanową nawierzchnią w kolorze niebieskim, a na środkowej płycie boiska pojawiła się nawierzchnia trawiasta. Jest także rów z wodą do biegu z przeszkodami, skocznia do skoku w dal i trójskoku, dwie rzutnie do rzutu oszczepem, dwie do pchnięcia kulą oraz rzutnia do rzutów dyskiem i młotem wraz z klatką. Ponadto wybudowano trybuny, które pomieszczą blisko tysiąc widzów, zamontowano też nowoczesne oświetlenie. Prace trwały półtora roku.

To wszystko, razem z infrastrukturą techniczną do utrzymania stadionu i oświetleniem koniecznym do organizacji zawodów, kosztowało blisko 19 mln zł. 5,5 mln zł na ten cel przekazało ministerstwo sportu, a Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego dofinansował inwestycję kwotą blisko 2 mln zł.

Podczas wydarzenia wicemarszałek Porycki wręczył prezydentowi Jackowi Wójcickiemu jeszcze czek na 10 tys. zł od samorządu województwa lubuskiego na wyposażenie stadionu.

W magazynie Region Północ na nowym tartanie stadionu gościliśmy wicemarszałka Poryckiego, który nie krył zadowolenia z nowego obiektu.

– To jest jedyny stadion w regionie lubuskim, na którym mogą być rozgrywane zawody rangi mistrzostw Polski. To pokazuje, że dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta, ministerstwa i samorządu udało się stworzyć tak wspaniały obiekt. Będzie służył wszystkim zawodnikom trenującym lekkoatletykę w regionie. Samorząd województwa lubuskiego dwukrotnie wspierał tę inwestycję, najpierw milion złotych, potem 700 tysięcy oraz w ramach dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych 260 tysięcy, czyli łącznie to około 2 mln zł – mówił wicemarszałek Porycki.

Lubuska Baza Sportowa i stypendia dla uczniów

Wsparcie samorządu województwa lubuskiego to nie tylko takie obiekty, ale również dotacje na małą infrastrukturę sportową w gminach.

– Od dwóch lat realizujemy program Lubuska Baza Sportowa, gdzie w kwocie 3 mln zł przekazujemy środki do JST na poprawę infrastruktury dla dzieci i młodzieży – mówił wicemarszałek Porycki.

W programie również o wsparciu stypendiami marszałkowskimi uczniów szkół wszystkich szczebli, od tego roku także uczniów szkół zawodowych. Zachęcamy do obejrzenia programu, bo w nim także informacje o nowych stypendiach dla osób chcących zdobyć uprawnienia psychologa i pedagoga, a jest ich w regionie jak na lekarstwo.

Zapraszamy do obejrzenia naszego Magazynu Region Północ

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content