Giną tysiące, a wystarczyłoby się przebadać. Wcześnie wykryty rak oznacza powrót do zdrowia (WIDEO)

Do 23 września Trwa Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Do 23 września Trwa Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Fot. lubuskie.pl
73 tys. osób zmarło w 2020 r. w Europie na raka głowy i szyi. Chociaż chorobie można zapobiec aż 60% wszystkich chorych jest diagnozowanych za późno, dlatego wielu umiera. Te liczby świetnie wyjaśniają, czemu tak ważny jest trwający właśnie tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Zielonogórski szpital przypomina, że prowadzi program darmowych badań, wykrywających raka.
Rak to nie wyrok, jeśli się badasz

– Gdy pierwszy raz zdiagnozowano u mnie chorobę miałam tylko 21 lat. Chemia i radioterapia mocno mnie „sponiewierały”. Zakończyłam leczenie, ważąc tylko 36 kg. To była droga przez mękę, miałam popaloną skórę od radioterapii, bo przyjęłam wiele naświetleń – opowiada o swoje walce z chorobą Izabela Duszeńko-Stuła, która w sumie mierzyła się z nowotworem dwa razy i za każdym razem wychodziła z tego pojedynku zwycięsko.

Wygrana pani Izabeli i wielu innych pacjentów nie byłaby możliwa, gdyba nie wczesna diagnostyka raka, a z tym bywa już różnie, aby nie powiedzieć, że słabo. – Jestem przerażona, bo często mam spotkania z młodymi ludźmi. U nich często bierze górę chęć zaszpanowania niż świadomość, że alkohol i papierosy prowadza do nowotworów w obszarze głowy i szyi. Często „rzuca” mnie na ścianę, jak przychodzi młoda, zadbana kobieta zatroskana o swój stan zdrowia. Robi mammografię, zdjęcie płuc, a przy okazji pali papierosy – mówi dr Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Jak podkreślają lekarze, jeśli terapia jest rozpoczęta we wczesnym stadium choroby, przeżywa 80-90% osób. – Każdy młody człowiek uważa, że będzie żył wiecznie. Jeśli jednak będziemy bombardować ludzi informacjami, że tak nie jest oraz promować odpowiednie postawy i styl życia, z pewnością przyniesie to efekty – wierzy dr Róża Poźniak-Balicka.

W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja promująca badania profilaktyczne oraz Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja promująca badania profilaktyczne oraz Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Fot. Paweł Wańczko
Zbadaj się za darmo w zielonogórskim szpitalu

Od wielu lat szpitale i samorządy walczą o zdrowie Lubuszan. Sam tylko urząd marszałkowski wykłada spore środki na darmowe badania profilaktyczne dla mieszkańców. – Jest już program na nową perspektywę. Zaplanowaliśmy dużo większe środki finansowe aż 63 mln zł. Myślę, że będziemy kontynuować programy w zakresie profilaktyki raka, ale też rehabilitacji. Pomyślimy również o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV, który jak wskazują lekarze często jest przyczyną nowotworów głowa i szyi – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Swoje programy prowadzą również lubuskie szpitale. Jednym z nich jest zielonogórska lecznica, która pozyskała pieniądze z unijnych projektów. Dzięki 1,1, mln zł profilaktyczne i co ważne darmowe badania w zakresie raka głowy i szyi wykona w placówce blisko 3 tys. osób. Lekarze przekonują, że badań nie warto się bać.

– Jeżeli chodzi o nasz program profilaktyki, obejmuje on podstawowe badania laryngologiczne i videofiberoskopowe, gdzie mamy niewielką , cieniutką kamerę, wprowadzaną przez nos. Jesteśmy w stanie obejrzeć właściwie wszystkie błony śluzowe górnego odcinka układu oddechowego i przewodu pokarmowego w dużym powiększeniu i wychwycić podejrzane zmiany na wczesnym etapie – tłumaczy profesor UZ Paweł Golusiński, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Badania odbywają się w poradni laryngologicznej szpitala w Zielonej Górze Fot. lubuskie.pl
Jak zapisać się na darmowe badanie?

Bezpłatne badania w zielonogórskim szpitalu są skierowane do pacjentów z grupy ryzyka w wieku 40-65 lat. W szczególności na badanie powinny zgłosić się osoby, które zauważyły u siebie trwające co najmniej 3 tygodnie objawy takie jak:

– pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,

– ból gardła,

– przewlekła chrypka,

– guz na szyi,

– niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,

– ból w trakcie lub problemu z przełykaniem.

Na badania zarejestrujecie się telefonicznie pod numerem: 68 32 96 621 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00. Badania odbywają się w poradni laryngologicznej szpitala w Zielonej Górze.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content