Zostaw auto, skorzystaj z darmowej komunikacji

Europejski Tydzień Mobilności w Gorzowie Wlkp. obfitował w wiele wydarzeń dla mieszkańców.
Z okazji Dnia Bez Samochodu w Gorzowie Wlkp. wszyscy mogą skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. W Zielonej Górze także, ale za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. Ideą tego dnia jest uświadomienie mieszkańcom, że podróż autobusem, tramwajem, rowerem lub hulajnogą jest w modzie i eko.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego innych ekologicznych rozwiązań transportowych.

W Gorzowie Wlkp. to już tradycja, że 22 września autobusem i tramwajem można jeździć bez biletu. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gorzowa, komunikacja publiczna 22 września jest bezpłatna dla pasażerów. -To dodatkowa forma promocji komunikacji miejskiej i przekonania mieszkańców do przesiadki z samochodu do autobusu lub tramwaju. Dodatkowo, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, dla uczniów szkół średnich oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego Prezydent Miasta ogłosił konkurs na plakat promujący transport publiczny – mówi Marta Liberkowska, Dyrektor Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Partnerami konkursu są Zespół Doradców Gospodarczych TOR, Marcin ​Grom​adzki Public Transport Consulting oraz Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim.

Tegoroczny Tydzień jest szczególny z jeszcze jednego powodu. Miasto Gorzów wraz z gminami z jego obszaru funkcjonalnego (Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Kostrzyn nad Odrą, Lubiszyn, Santok, Strzelce Krajeńskie, Skwierzyna, Witnica) jest w trakcie opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli dokumentu planistycznego zawierającego zagadnienia związane z przemieszczaniem się opartym na zasadach zrównoważonego rozwoju. Jest to z jednej strony „mapa drogowa” działań w sferze mobilności do 2037 r. dla samorządów obszaru, z drugiej – bilet do realizacji przemyślanych inwestycji transportowych dofinansowanych ze środków unijnych w kolejnych latach. Dzięki temu przemieszczanie się po obszarze MOF GW będzie coraz bardziej przyjazne dla środowiska, bezpieczne i wygodne. Wkrótce rozpocznie się etap konsultacji społecznych tego dokumentu, a podczas ETM do rozmowy o zrównoważonej mobilności miejskiej zaprosimy uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.

W dniach od 16 do 22 września w mieście odbyło się kilka spotkań, warsztatów i akcji, których celem jest przekonanie mieszkańców do wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze lub korzystania z komunikacji miejskiej.

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze poinformował natomiast kilka dni temu, że wszystkie osoby, które dziś w czasie przejazdu autobusem okażą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy, a także osoba im towarzysząca będą mogły skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami MZK. Warto skorzystać z tej propozycji i zostawić swoje auta.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content