Mirosław Marcinkiewicz: Fundusze europejskie są potrzebne gospodarce jak tlen (WIDEO)

O wsparciu dla małych i średnich firm w dobie inflacji wiceprzewodniczący Mitosław Marcinkiewicz mówił podczas otwarcia inkubatora przedsiębiorczości w Gorzowie Wlkp. Fot. UM Gorzowa Wlkp.
Wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku był gościem magazynu Region Północ. W programie m.in. komentarz do podpisanego Kontraktu Programowego dla województwa lubuskiego. – 915 mln euro z funduszu spójności to pieniądze konieczne dla rozwoju regionu zwłaszcza teraz. Tymczasem wciąż czekamy na przekazanie środków z KPO – sygnalizował Mirosław Marcinkiewicz. W programie także garść informacji o tym, co działo się na północy w ostatnich tygodniach.
Stadion już tętni życiem

Na początku programu prezentujemy relację z paraolimpijskiego Grand Prix na stadionie lekkoatletycznym w Gorzowie Wlkp. Były to drugie zawody na oficjalnie otwartym obiekcie. 30 ekip z całej Polski nie szczędziło pochwał dla nowego obiektu.

– Memoriał jest poświęcony osobie, która walczyła o ten stadion. Na pewno Jerzy Jankowski byłby bardzo szczęśliwy, móc widzieć tak piękny obiekt. To są takie ważne sploty wydarzeń, 70-lecie Startu, memoriał na nowym stadionie – mówił Łukasz Szeliga, prezes zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start.

– Cała Polska zjechała do Gorzowa Wlkp. To ponad 30 ekip. Cieszyn, Rzeszów, Białystok… Impreza będzie cykliczna, na pewno niejedyna w Gorzowie Wlkp. Dwie imprezy tu zorganizujemy. Jest na czym. To będzie wielkie wydarzenie sportowe – podkreślał Zbigniew Lewkowicz, przewodniczący zarządu GZSN Start.

Gość magazynu Mirosław Marcinkiewicz dodał, że inwestycja powstała dzięki współpracy miasta, rządu i lubuskiego samorządu. – Wsparliśmy tę inwestycję nie małą kwotą, to około 3 mln zł. Było warto, jest to jedyny taki stadion w regionie. Sportowcy z lubuskiego nie muszą już jeździć na zawody do innych województw. Mogą się tu odbywać wydarzenia o randze ogólnopolskiej – podkreślił.

Pieniądze zakontraktowane

W Regionie Północ także najważniejszy temat miesiąca. Przedstawiciele Zarządu Województwa Lubuskiego: Marcin Jabłoński i Łukasz Porycki ogłosili podpisanie Kontraktu Programowego na lata 2021-2027. Województwo lubuskie w ramach realizacji polityki spójności otrzyma blisko 915 mln euro. Dokument stanowi punkt wyjścia do formalnych negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027”. – Mamy październik 2022 roku. Liczyliśmy przed miesiącami, że na tym etapie, na jakim jesteśmy dzisiaj, będziemy co najmniej rok temu – tłumaczył Marcin Jabłoński. – Spóźniony okres procedowania w tej kwestii wynika z szeregu opóźnień, funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Opóźnienie nie powstało w żaden sposób z winy samorządu województwa lubuskiego ani żadnego innego polskiego samorządu, bo wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji – mówił.

Większa pula środków do rozdysponowania to więcej możliwych do realizacji inwestycji i priorytetów, które zostały wskazane w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, w takich obszarach jak:

innowacje,
zielony ład,
transport,
inwestycje na drogach
wsparcie dla obywateli i przedsiębiorców

-Te wszystkie dziedziny są osiami rozwoju województwa lubuskiego. Ja osobiście muszę podkreślić zwłaszcza transport. Jako radny z Gorzowa ubolewam, że od lat miasto jest wykluczone komunikacyjnie. Chodzi o kolej. Czekamy na elektryfikację, czekamy na lepsze połączenia z innymi miastami. Jak na razie to są godziny oczekiwania, bardzo długie podróże, albo odwołane połączenia. Stąd pomysł by zbierać podpisy pod petycją do premiera w sprawie wykluczenia Gorzowa pod tym względem. Zainicjowała ją posłanka Krystyna Sibińska. Zapraszamy do włączenia się w akcję, bo duże inwestycje na kolei, elektryfikacja, to zadania rządowe – dodaje M.Marcinkiewicz

Inkubator na trudne czasy

Jedną z gałęzi rozwoju gospodarki jest inkubowanie przedsiębiorczości.

11 października 15 przedsiębiorców, który przeszli wcześniej rekrutację, odebrało klucze do swoich nowych biur. Tym symbolicznym gestem otwarto Inkubator Przedsiębiorczości w Gorzowie Wlkp. Nie powstałby, gdyby nie środki unijne w ramach minionej sześciolatki. Kilkanaście milionów złotych wsparcia nie poszło na marne.
Podczas uroczystości otwarcia biurowca nie zabrakło podziękowań. Inkubator to wspólny pomysł miasta i Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. – Mamy centrum rozwoju młodego biznesu, ale zarazem Gorzowski Ośrodek Technologiczny po latach ze Stanowic wrócił na swoje miejsce do Gorzowa. To stało się możliwe dzięki przekazaniu przez miasto do Ośrodka nieruchomości przy Targowej 9 oraz jej gruntownej modernizacji z udziałem środków unijnych – poinformował prezydent Jacek Wójcicki. – Cieszę się, że macie tutaj swój nowy dom – mówiła to zrekrutowanych w pierwszym naborze firm prezes GOT Justyn Kmietowicz – To dla nas chwila wzruszenia, bo bardzo długo nad tym efektem pracowaliśmy. Dziękujemy za wsparcie miasta, dziękujemy za tak dużą dotację Urzędu Marszałkowskiego, bez tych środków byłaby to nierealna inwestycja – mówiła. Inkubator Przedsiębiorczości przy Targowej to nie tylko nowoczesna infrastruktura, w której dojrzewać będą nowe biznesy i powstawać nowe pomysły, ale także wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozyskiwania funduszy na jej rozwój. Inkubator Przedsiębiorczości oferuje preferencyjne warunki finansowe. W pierwszym roku, firmy za wynajem powierzchni biurowej będą pokrywać 75% ceny podstawowej za metr kwadratowy, w drugim 85%, dopiero w trzecim roku 100% kosztu wynajmu. – Zwłaszcza teraz w dobie inflacji właśnie małym i średnim firmom jest najgorzej. One wypracowują nasze PKB. Musimy otoczyć ten biznes szczególnym wsparciem i to właśnie robi samorząd województwa kierując środki na rozwój innowacyjnych start – upów – mówi Mirosław Marcinkiewicz.

Biblioteka naukową

Na koniec bardzo dobra informacja z gorzowskiej książnicy. 30 września 2022 roku przejdzie do historii biblioteki. Tego dnia jej dyrektor otrzymał list od ministra kultury, że placówka została włączona do grona bibliotek naukowych. Wniosek książnicy został wcześniej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez krajową radę biblioteczną przy ministerstwie. Placówka musiała spełnić szereg kryteriów, by być zaliczona do tego szacownego grona.- W bibliotece musi znajdować się specjalistyczny zasób biblioteczny w zakresie co najmniej jednej dziedziny naukowej albo artystycznej, który służy do prowadzenia prac naukowo – badawczych oraz zawiera wyniki badań; zatrudniony jest co najmniej jeden pracownik w stopniu naukowym doktora w zakresie jednej z dziedzin naukowych (w przypadku biblioteki w Gorzowie Wlkp. to historia regionu); trzecie kryterium dotyczy infrastruktury. W placówce znajduje się infrastruktura techniczna i teleinformatyczna zapewniająca dostęp do bazy elektronicznych czasopism naukowych. W przypadku gorzowskiej książnicy to dostęp do biblioteki POLONA i dostęp do bibliotek światowych. Placówka realizuje projekt „Ameryka w twojej bibliotece” – mówi Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Zapraszamy do obejrzenia magazynu Region Północ:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content