Sesja sejmiku: Marszałek zostaje z przewagą 18 radnych. Koalicja jest stabilna (GALERIA)

Dzisiejsza sesja sejmiku województwa wzbudziło wiele emocji. Jedną z kluczowych spraw okazało się stanowisko dotyczące wzrostu cen paliw i energii oraz sytuacji energetycznej województwa lubuskiego. Poza tym radni odrzucili wniosek o odwołanie marszałek Elżbiety Anny Polak. Pracę zarządu pozytywnie oceniło 18 radnych, 10 było innego zdania, a 2 wstrzymało się od głosu.
Jest źle, a będzie jeszcze gorzej

Podczas sesji wiele czasu poświęcono dwóm stanowisko sejmiku, dotyczącym wzrostu cen paliw i energii oraz sytuacji energetycznej województwa lubuskiego. Radni wezwali rząd do „przyjęcia efektywnych rozwiązań systemowych na poziomie krajowym, pozwalającym na zapewnienie ciągłości zasilania województwa lubuskiego w paliwa oraz energię”. Samorządowcy obawiają się, że przez brak odpowiednich regulacji zabraknie surowców na sezon grzewczy lub paliwa będą słabej jakości.

W jednym ze stanowisk sporo miejsca poświecono przedsiębiorcom, których szczególnie mocno dotyka aktualna sytuacja na rynku paliw i energii. Jak zauważyli radni, „…mali i średni przedsiębiorcy otrzymali 7-krotną podwyżkę cen gazu, bez możliwości negocjacji oraz rozłożenia jej na raty. Proponowane przez operatorów obniżki są absurdalne, np. podwyżka cen gazu w styczniu wyniosła 750%,  po czym operator od połowy stycznia obniża ceny o 35%….”.

Poza tym radni zarzucają, że „….operatorzy odmawiają zabezpieczenia kontraktem dostaw surowców na następne lata, co uniemożliwia jakiekolwiek planowanie dalszej działalności gospodarczej…”. W związku z tym sejmik zaapelował o m.in. ustalenie przejrzystych zasad kalkulacji cen gazu i równe traktowanie przedsiębiorców.

Marszałek zostaje – koalicja jest silna

Jednym z istotniejszych punktów dzisiejszej sesji był wniosek o odwołanie marszałek Elżbiety Anny Polak, który przepadł w głosowaniu. Sama debata była długa, burzliwa i miała sporo wątków, ale ostatecznie okazało się, że sejmikowa koalicja ma się dobrze. W sumie za odrzuceniem wniosku zagłosowało 18 radnych, 10 chciało odwołania marszałek, a 2 wstrzymało się od głosu.

Sesja była również okazją do przyjrzenia się informacjom o wykonaniu planów finansowych za pierwsze półrocze w instytucjach kultury i ochrony zdrowia. Pozytywny akcent stanowiło dodatkowo przyznanie nagród dla osób zasłużonych dla województwa lubuskiego. Odznaki wręczyli marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek. Odznaczenia trafiły w ręce prof. zw. dr. hab. Jerzego Babiaka, Roberta Czechowskiego, Jana Frydryka i Jerzego Zarzyckiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content