Wielki Teatr w małych miejscowościach. Aktorzy Osterwy ruszyli z nowym projektem (GALERIA ZDJĘĆ)

Zespół aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Starym Kurowie. Dzieciom nie znikał uśmiech z twarzy
Tłumy dzieciaków biły brawo z niecierpliwością czekając na występ aktorów. – To niecodzienne wydarzenie w naszej miejscowości, zazwyczaj to my musieliśmy jeździć do Gorzowa do teatru, a tutaj aktorzy przyjechali do nas, proszę zobaczyć, jakie poruszenie – mówi polonistka ze Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie.”Mała Reduta Osterwy” ruszyła w trasę po województwie lubuskim.

Rzeczywiście, dzieciaki z zapartym tchem czekały na spektakl, było mnóstwo kolorów, kolorowe rekwizyty i kolorowe ubrania aktorów rzucały się w oczy od razu. Dla najmłodszych widzów w mniejszych miejscowościach zespół Osterwy przygotował spektakl Bawimy się w teatr. – To połączenie zabawy z grą aktorską, w którą włączamy dzieciaki. Razem tworzymy sztukę na żywo. Oni chętnie biorą udział. Reagują bardzo żywiołowo. Było bardzo dużo śmiechu i o to nam chodziło – mówi Artur Nełkowski.

Sala w Szkole Podstawowej w Starym Kurowie pękała w szwach od zaciekawionych widzów. Do tej pory każdy spektakl oznaczał wyjazd, koszty transportu, opłatę dla rodziców, czas pedagogów. Teatr tym razem zawitał w progi szkoły i to dodatkowy atut projektu “Małej reduty”. Jak było? No cóż, nie było innych odpowiedzi, niż SUPER! Ze strony dzieci, tym razem teatr śmieszył.

Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. podkreśla, że placówka wraca do korzeni. – Przesłanie “Małej Reduty” jest nawiązaniem do tradycji artystycznej, którą zapoczątkował wielki patron gorzowskiego teatru. Jednym z ważnych celów jakie przyświecały Reducie Osterwy było propagowanie teatru w społeczeństwie. Przez całe lata artyści Reduty jeździli z przedstawieniami po całej Polsce, wystawiając je również w wielu małych miejscowościach. Kontynuując tradycje naszego patrona, chcemy docierać z naszymi spektaklami do mniejszych ośrodków, dając szansę na uczestniczenie w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych – mówi Jan Tomaszewicz.

W ramach projektu aktorzy gorzowskiego teatru zaprezentują trzy spektakle: “Jestem czysty”, “Baszert. Dziewczyna z Nowolipek”, a dla najmłodszych widzów “Bawimy się w teatr”.
Dzisiaj odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Starym Kurowie.

Były elementy tradycyjnego teatru, ale także włączenie dzieci do wspólnej zabawy i teatr lalkowy.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content