Eksperci i przedsiębiorcy na Gorzowskim Forum Gospodarczym (WIDEO, ZDJĘCIA)

Podczas forum poruszono kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem w sieci, także cyberatakami.
Innowacje, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie, ekologia. To główne tematy poruszone podczas czwartej edycji Gorzowskiego Forum Gospodarczego. Do nowych wyzwań pracodawców coraz częściej należy zadbanie o dobrostan pracownika.

Jacek Gumowski, dyrektor Wydziału Obsługi Inwestora w gorzowskim magistracie podkreśla, że frekwencja na tegorocznej edycji forum jest o 40% wyższa. – To świadczy o tym, że ludzie chcą brać udział w takich spotkaniach, a młodzi przychodzą nie tyle posłuchać, co poznać tak naprawdę przyszłych pracodawców, zawsze mamy strefę bezpośredniego kontaktu z firmami i angażujemy w te fora uczniów oraz studentów – mówi Gumowski.

Monika Duda z firmy DHL o swojej obecności na forum mówi – To dla mnie oczywistość, gdy działamy w Gorzowie Wlkp. Chcemy poznać lokalne firmy działające na tym rynku i zaprosić młodych do pracy. Niektórzy zaczynali od magazynu, a pracują globalnie w wysokich strukturach naszej firmy. Zapraszamy pracowników każdego sektora do współpracy – mówi M.Duda.

Nowe wyzwania, z którymi przychodzi się mierzyć firmom, to powszechna niepewność gospodarcza jutra oraz, co zwłaszcza ostatnio w związku z pandemią, wojną i inflacją daje się we znaki pracownikom – depresje, stany lękowe, czy wypalenie zawodowe. – To wypalenie znalazło się w nowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, to oznacza, obecnie w Polsce i w Rosji stwierdza się najwięcej przykładów wypalenia zawodowego. Pracownik wypalony, zmęczony, z depresją, to pracownik nieefektywny. W związku z tym w interesie pracodawcy jest, by zadbać o ten dobrostan swojej kadry, bo to przyniesie korzyść obu stronom. Zadbać o efektywność człowieka, to zadbać o jego kondycję psychiczną – mówi Małgorzata Ohme, dziennikarka, publicystka i psycholożka. Stan psychiczny pracowników był jedną z częściej poruszanych podczas forum kwestii. Katarzyna Oracz, dyrektorka ds. szczęścia w jednej z firm podsumowuje – Mówi się o tym, że do pracy przychodzi się pracować, a nie dbać o dobrostan. Okazuje się jednak, że to jak się czujemy, czy jesteśmy spełnieni w życiu, w pracy i w domu, wpływa na nasze zaangażowanie w realizację zadań. Mamy coraz więcej przykładów nie wykorzystania potencjału, albo z kolei wykorzystywania pracowitości pracowników. Musimy się dziś zastanawiać w firmach, jak wspólnie z pracownikiem wyciągnąć to co z nich najlepsze z korzyścią dla obu stron – mówi K.Oracz.

Przepisy się zmieniają

Nawet zmiany w kodeksie pracy idą obecnie w stronę ułatwień w realizacji telepracy, pracy zdalnej, zadaniowej. – Pracownik czasami nie jest w stanie poradzić sobie z natłokiem przygniatających go problemów. Są to frustracje, problemy rodzinne, które przebijają niestety do pracy zawodowej. Musimy jako samorządy, pracodawcy, przedsiębiorstwa być wyczuleni na tego typy zjawiska. Musimy brać odpowiedzialność za ludzi i im pomagać – mówi prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Gorzowskie Forum Gospodarcze to spotkanie samorządowców, przedstawicieli świata biznesu i nauki, studentów oraz uczniów gorzowskich szkół średnich i okazja, by porozmawiać o wyzwaniach współczesnego świata. Spotkania odbywają się ramach unijnego projektu wspólnej promocji gospodarczej miasta i okolicznych gmin.

Tegoroczne forum było podzielone na cztery panele tematyczne; innowacje, bezpieczeństwo w sieci, well being oraz ekologia.

W każdym uczestniczyli zaproszeni eksperci – dziennikarze, przedsiębiorcy i szkoleniowcy. Wśród nich prowadzący spotkanie Wojciech Szeląg i Iwona Kutyna.

Do Gorzowa przyjechali eksperci, m.in. ➡ Małgorzata Ohme, ➡ Michał Sadowski, ➡ Katarzyna Oracz, ➡ Artur Kurasiński, ➡ Wojciech Ławniczak, ➡ Piotr Borkowski i ➡ Wiesław Paluszyński.

Forum zakończył wykład motywacyjny „Resztę życia spędzimy w przyszłości” ➡ Marcina Petrykowskiego.

Wieczorem podczas gali wieńczącej IV Gorzowskie Forum Gospodarcze poznaliśmy laureatów nagrody gospodarczej „Nawigator biznesu MOF GW”. Uhonorowani zostali najlepsi przedsiębiorcy z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego.
Wyróżnienie jest przyznawane w sześciu kategoriach
👉 Debiut,
👉 Stąd Jestem,
👉 Biznes Świadomy Społecznie,
👉 Kobieta Biznesu,
👉 Mała Firma Roku,
👉 Mecenas Sportu.
Laureaci:
W kategorii Debiut nawigatorami biznesu MOF GW 2022 została spółka 👉 Greenmood Poland – firmę mogliście zobaczyć w jednym filmów Lubuskiego Centrum Informacyjnego. Wyróżnienia przyznano firmom: 👉 Kaskat DAIRY oraz Sklep Obuwniczy “Sznurówka” Sylwia Mikołajczuk.
W kategorii Stąd jestem tytuł trafił do 👉 PPUH Drew-Plast Mazowiecki. Wyróżnienia otrzymali: 👉 Let’s cook studio kulinarne Gorzów i 👉 Klim Brokers.
Nawigatorem biznesu w kategorii Biznes świadomy społecznie została spółka Johnson Polska. Wyróżnienia trafiły do: 👉 CAPS i El-Kab.
W kategorii Kobieta biznesu tytuł trafił do 👉 Krystyny Postemskiej. Wyróżnienia otrzymała 👉 Karolina Kolanowska-Pabiańczyk oraz 👉 Katarzyna Iwańska.
W kategorii Mała firma roku nawigatorem biznesu został Jubiler 👉 Roman Kaźmierczak. Wyróżnienia trafiły do 👉 Beaty Center Przemysław Janus oraz 👉 Moto Garage Dyziu Naprawa Motocykli Martyna Radłowska.
Nawigatorem biznesu w kategorii Mecenas sportu została spółka 👉 Grupa Gezet. Wyróżnienia otrzymali: 👉 PPUH Drew-Plast Mazowiecki oraz 👉 Prosupport.

Zdjęcia: Łukasz Kulczyński Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Zapraszamy do materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content