Marek Kamiński: – Niedostosowywanie się do praworządności jest swoistą zdradą stanu (WIDEO)

Rządzący w Polsce zapewniają, że fundusze UE na lata 2021-2027 wkrótce trafią do Polski. Kiedy? Na to pytanie już odpowiedź nie pada. Fot. Facebook

Już nie tylko pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale również wypłata Polsce 75 mld euro z budżetu UE w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 staje pod znakiem zapytania. Przyczyna jest jasna: brak porozumienia między Brukselą a Warszawą w sprawie reformy sądownictwa. Co taki obrót spraw oznacza dla województwa lubuskiego? Gościem LCI był Marek Kamiński – dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL.

-Wszystkie formy wsparcia unijnego są obarczone, skądinąd słusznie, wymogami prawnymi, związanymi także z warunkowością, czyli przestrzeganiem procedur i prawodawstwa UE. Skoro kiedyś wyraziliśmy akces do Unii Europejskiej, społeczeństwo swoimi głosami przyjęło warunki brzegowe, jakie określała UE, a wśród tych warunków było także przestrzeganie praworządności, to teraz przyszło to „sprawdzam” – podkreślał w „Rozmowie Dnia” Kamiński.

Jego zdaniem dla samorządów w Polsce jest to zupełnie nowa sytuacja, gdy nie ma pewności czy i kiedy środki unijne się pojawią, bo do tej pory, przez kilkanaście lat, takich problemów nigdy nie było.

-Samorządy kolejną już perspektywę finansową UE mają za sobą, gdzie wszystko szło poprawnie, zgodnie z przyjętym i przestrzeganym prawodawstwem przez nasz kraj. Po reformach systemu praworządności w Polsce, jak się okazuje, są one sprzeczne z rozwiązaniami prawodawczymi UE. Teraz nagle pojawia się olśnienie, że realnie możemy te fundusze stracić, albo długo czekać na pomoc w postaci funduszy regionalnych. To wszystko związane jest z brakiem przestrzegania praworządności – wskazywał z przekonaniem Kamiński.

Jak dodawał, lubuskie samorządy są gotowe na nową perspektywę finansową UE, ponieważ skrupulatnie i rzetelnie się do tego przygotowywały.

-Przygotowywaliśmy się już dość długo, podobne jak inne samorządy. Jesteśmy właściwie już po istotnych przedsięwzięciach, które byłyby podstawą do szybkiego, poprawnego i skutecznego  wdrażania pomocy europejskiej, ponieważ województwo lubuskie pokryła sieć partnerstw, które będą mogły łatwiej dystrybuować te środki: ZIT Gorzów Wlkp., ZIT Zielona Góra – Nowa Sól, ZIT Międzyrzecz – Świebodzin, ZIT Żary – Żagań. Oprócz tego mamy również partnerstwa mniejszych gmin, które także chcą w sposób zorganizowany i przemyślany wdrażać pomoc europejską.

Kamiński mówił również o tym, że samorząd województwa bezproblemowo współpracował z Komisją Europejską na etapie negocjacji, a Polsce i województwu lubuskiemu pozostaje czekać na pierwsze wypłaty środków.

-Pod względem instytucjonalno-prawnym jesteśmy przygotowani. Brakuje tylko tego istotnego momentu, czyli pewności, że te środki w ogóle będą i od jakiego momentu. Nasz program regionalny został przesłany do Komisji Europejskiej 24 października i zakończyła się część negocjacji. Całkowicie dopełniliśmy wszystkich terminów – mówił dyrektor departamentu programów regionalnych.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content