Jan Tomaszewicz o spotkaniach teatralnych: Każdy spektakl to uczta dla duszy (WIDEO)

Kadr z rozmowy z dyrektorem Janem Tomaszewiczem.
Już 11 listopada startują 38. Gorzowskie Spotkania Teatralne. Na deskach u Osterwy zagoszczą między innymi Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Kacper Kuszewski, Tomasz Karolak, teatry z całej Polski. – Zaczniemy 11 listopada symbolicznie od tematyki niepodległościowej z teatrem ze Lwowa, to będzie widowiskowe – zachęca w studiu Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy.

Spotkania rozpocznie Lwowski Kabaret Artystyczny “Czwarta Rano” to polsko-ukraiński zespół artystów, występujący po polsku, działający od kilku lat we Lwowie. Twórczość lwowskich artystów adresowana jest do publiczności pragnącej zarówno się uśmiechnąć, jak też zamyślić czy uronić sentymentalną łzę.
Na występ w teatrze gorzowskim przygotowano program pod tytułem „Wróci ten czas”. Będzie w nim dużo piosenki, wiersza i anegdoty. Prawdziwie lwowski kabaret musi i bawić, i wzruszać, sięgać po tematy frywolne, nie unikając trudniejszych emocji. Dlatego w repertuarze wieczoru humor graniczyć będzie z zadumą, żart z nostalgią, groteska ze wzruszeniem.

-Chcemy nawiązać do tej tradycji ukraińskiej kabaretowej. Nie wspominamy wprost o wojnie, cofamy się do czasów międzywojnia – mówi Jan Tomaszewicz. Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. podkreśla, że każdego roku zaproszenie do teatru przyjmują goście z całej Polski, a głównym powodem ich przyjazdu jest niesamowity kontakt z naszą publicznością – Tak jest np. z Krystyną Jandą, w tym roku zmieniła swoje plany w Warszawie, żeby do nas przyjechać. Nie mogła sobie tego odmówić. Przyjeżdża ze spektaklem “Biała bluzka”, który jest monodramem o nas, o młodych i starszych, o naszej rzeczywistości. Scenariusz napisała Agnieszka Osiecka. Jest to coś pięknego, bardzo się ciesze ze spotkania z Panią Krystyną. Będą też dwa jubileusze: pracy artystycznej Pani Ewy Ziętek oraz pracy artystycznej Pani Joanny Ziółkowskiej. Spektakl, w którym gra Pani Joanna został stworzony na naszej scenie w teatrze, ponownie do nas wraca, wraz z jedną z wybitnych pianistek – mówi Jan Tomaszewicz.

Zachęcać do spotkań można długo i długo o nich opowiadać, najlepiej jednak przyjść i zobaczyć, a przede wszystkim wspólnie przeżyć. Są jeszcze dostępne bilety na pojedyncze spektakle.

11 listopada 2022 /piątek/godz. 19.00

„WRÓCI TEN CZAS”
Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano”

Występują: Tetiana Dżumak, Natalia Kuchar, Oksana Szulba, Wiktor Lafarowicz, Grigorij Skałozubow oraz Sławomir Gowin.

Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano” to polsko-ukraiński zespół artystów, występujący po polsku, działający od kilku lat we Lwowie. Twórczość lwowskich artystów adresowana jest do publiczności pragnącej zarówno się uśmiechnąć, jak też zamyślić czy uronić sentymentalną łzę.
Na występ w teatrze gorzowskim przygotowano program pod tytułem „Wróci ten czas”.
Będzie w nim dużo piosenki, wiersza i anegdoty. Prawdziwie lwowski kabaret musi i bawić, i wzruszać, sięgać po tematy frywolne, nie unikając trudniejszych emocji. Dlatego w repertuarze wieczoru humor graniczyć będzie z zadumą, żart z nostalgią, groteska ze wzruszeniem.

Zapanuje prawdziwie lwowska atmosfera.

Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)
Bilety w cenie: 80 zł

12 listopada 2022 /sobota/godz. 19.00

„NIEOSTROŚĆ WIDZENIA”
Teatr Kwadrat, Warszawa

Autor: Remigiusz Grzela
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Występuje: Ewa Ziętek

Ewa Ziętek staje przed publicznością w niezwykłym monodramie z okazji jubileuszu 50-lecia pracy scenicznej. Sztuka „Nieostrość widzenia” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego według tekstu Remigiusza Grzeli jest historią życia Zofii Książek-Bregułowej – polskiej aktorki, poetki i łączniczki AK.

Opowiedziana z bliskiej perspektywy intymna historia Zofii splata się na scenie z zabarwioną humorem retrospekcją Ewy Ziętek na temat jej własnego życia. Widzowie stopniowo odkrywają kolejne etapy życia obu artystek, poznają ich motywacje, doświadczenia, refleksje. Co poświęciły, a co zyskały, oddając swoje życie scenie.

Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)
Bilety w cenie: 130 zł

13 listopada 2022 /niedziela/godz. 15.30, godz. 19.00

„MAŁŻEŃSTWO DO POPRAWKI”
Teatr Kwadrat, Warszawa

Autor: Michael Engler
Reżyseria: Andrzej Nejman

Występują: Paweł Małaszyński, Agnieszka Sienkiewicz, Andrzej Andrzejewski, Ilona Chojnowska

Thomas jest wziętym pisarzem kryminałów, i choć jego książki nie uchodzą za dzieła literatury, zarobił na nich fortunę. Vera, jego żona, zrezygnowała z życia zawodowego, by skupić się na karierze męża. Po 25 latach małżeństwa, kiedy on bawi się w najlepsze w towarzystwie kolejnych „asystentek”, ona wnosi pozew o rozwód. Do akcji wkracza dwójka krwiożerczych prawników: Marcus i ostra jak brzytwa Arlette. Kiedy podczas omawiania warunków rozwodu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, Thomas zapada w śpiączkę, a po wybudzeniu częściowo traci pamięć. Jego ostatnie wspomnienia sięgają początków małżeństwa z Verą, gdy oboje mieli po 20 lat, a on był w niej szaleńczo zakochany. Postanawia odzyskać Verę i rozpocząć z nią nowe życie. Pojednanie i sielanka trwają do momentu, w którym Thomas nieoczekiwanie przypomni sobie prawdziwe okoliczności swojego wypadku…

Czas trwania: 135 minut (z przerwą)
Bilety w cenie: 150

14 listopada 2022 /poniedziałek/godz. 19.00

„BIAŁA BLUZKA”
Och Teatr, Warszawa

Reżyseria: Magda Umer
Występuje: Krystyna Janda

Zespół muzyczny w składzie: Janusz Bogacki: fortepian, Tomasz Bogacki: gitara, Paweł Pańta: kontrabas, Patryk Dobosz: perkusja

„Biała bluzka” to oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety niemogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była jednocześnie marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej. Kraju zniewolonej wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały poczuć smak życia.

Genialny monodram Krystyny Jandy z doskonałą muzyką na żywo. Współczesny spektakl, który próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest wolność. To także wyjątkowa muzyczna opowieść, w której emocje opowiadane są słowami najważniejszych i najpiękniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej.

Czas trwania: 100 minut (bez przerwy)
Bilety w cenie: 140 zł

15 listopada 2022 /wtorek/godz. 19.00

„GUSŁA”
Lubuski Teatr, Zielona Góra

Reżyseria i choreografia: Grzegorz Bral
Występują: Aleksander Podolak, Elżbieta Donimirska, Katarzyna Kawalec, Radosław Walenda, Romana Filipowska, Paweł Wydrzyński, Joanna Koc, Daniel Zawada, James Malcolm

Spektakl „Gusła” powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca teatru pieśń kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów – Polski czasów rozbiorów. Wszystko, o czym wieszcz pisał w II i IV części „Dziadów” znalazło swoje odzwierciedlenie w żywiole teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy inscenizacyjnej. Powstał nowatorski dramat romantyczny z niebywałymi kostiumami w imponującej oprawie plastyczno-muzycznej.

Jedno jest pewne – takiego Mickiewicza – bywalcy gorzowskiego teatru jeszcze nie widzieli.

Czas trwania: ok. 60 min. (bez przerwy)
Bilety w cenie: 80 zł

16 listopada 2022 /środa/godz. 19.00

„PANI PYLIŃSKA I SEKRET CHOPINA”
Agencja Artystyczna CDN, Kraków

Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Reżyseria: Robert Gliński
Występują: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Kacper Kuszewski, Lena Ledoff

„Pani Pylińska i sekret Chopina” to adaptacja książki Érica-Emmanuela Schmitta. Jak pisze reżyser spektaklu Robert Gliński: To historia o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych. Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej…

Spektakl ma formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Osią dramaturgiczną przedstawienia są utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu.

Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)
Bilety w cenie: 130 zł

17 listopada 2022 /czwartek/godz. 19.00

„NIESPODZIEWANY POWRÓT”
Teatr Gudejko, Teatr Imka, Warszawa

Autor: Serge Kribus
Występują: Daniel Olbrychski, Tomasz Karolak

Gąszcz różnych wątków, które splatają się w wyśmienitą komedię oraz gwiazdorska obsada – tak po krótce można opisać „Niespodziewany powrót”. Zaskakujący duet Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka gwarantuje publiczności niezapomniane wrażenia oraz doskonałą rozrywkę na najwyższym poziomie.
W spektaklu Daniel Olbrychski wciela się w postać aktora, który ma zagrać króla Leara. Szczególna trema i wielkie nadzieje związane z podjęciem tak dużego aktorskiego wyzwania nie są Olbrychskiemu obce, wszak sam mierzył się z nimi, kiedy grał główne role w spektaklach Szekspira. Głównym tematem sztuki nie jest jednak aktorstwo, ale skomplikowane relacje rodzinne między ojcem a dzieckiem, w tym przypadku synem, w którego wciela się Tomasz Karolak.

Dokąd zabrną te wątki? Jak będzie się układać relacja ojca z synem? Jest tylko jeden sposób, by przekonać się o tym wszystkim – trzeba się wybrać do teatru!

Czas trwania: 120 minut (z przerwą)
Bilety w cenie: 140 zł

KARNET NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE W RAMACH 38. GORZOWSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH – 805 ZŁ

Sprzedaż biletów w kasie teatru od 10 października od godz. 8.00
Sprzedaż biletów online 11 października
Sprzedaż karnetów od 5 października

Zadanie zostało wspólfinansowane przez Zarząd Województwa Lubuskiego.

W programie także o projekcie Mała Reduta Osterwy, podczas którego aktorzy odwiedzają widzów w ich miejscowościach. Będzie również o planach teatru do końca roku.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content