Sławomir Szenwald: Bibliotekarz to dziś również animator (WIDEO)

Dyrektor Sławomir Szenwald chwalił książnicę za osiągnięcia i zdradził ile nowości w tym roku udało się zakupić dla czytelników
Na przestrzeni lat zmieniła się dziś rola bibliotek. To nie tylko miejsce wypożyczeń książek, ale także działalności naukowej, kulturalnej i wydawniczej. Na tym polu gorzowska książnica ma się czym pochwalić, bo sporo wydaje i kupuje nowości. Ostatnio zaliczono ją także do grona bibliotek naukowych – Zaliczenie nas do tego grona oznacza także większe możliwości działalności wydawniczej i naukowe, konieczność, a nie tylko możliwość realizacji badań naukowych. To również większe szanse na granty finansowe – mówi nasz gość Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie zaopiniowało wniosek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. o wpisanie do książnicy do tego rejestru. Doceniono działalność naukową i wydawniczą o regionie. To otwiera drogę do rozwoju i zdobywania grantów.

Poprzeczka coraz wyżej

30 września 2022 roku przejdzie do historii biblioteki. Tego dnia jej dyrektor otrzymał list od ministra kultury, że placówka została włączona do grona bibliotek naukowych. Wniosek książnicy został wcześniej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez krajową radę biblioteczną przy ministerstwie. Placówka musiała spełnić szereg kryteriów, by być zaliczona do tego szacownego grona. – W bibliotece musi znajdować się specjalistyczny zasób biblioteczny w zakresie co najmniej jednej dziedziny naukowej albo artystycznej, który służy do prowadzenia prac naukowo – badawczych oraz zawiera wyniki badań; zatrudniony jest co najmniej jeden pracownik w stopniu naukowym doktora w zakresie jednej z dziedzin naukowych (w przypadku biblioteki w Gorzowie Wlkp. to historia regionu); trzecie kryterium dotyczy infrastruktury. W placówce znajduje się infrastruktura techniczna i teleinformatyczna zapewniająca dostęp do bazy elektronicznych czasopism naukowych. W przypadku gorzowskiej książnicy to dostęp do biblioteki POLONA i dostęp do bibliotek światowych. Placówka realizuje projekt „Ameryka w twojej bibliotece” – mówi Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Na dowód działalności wydawniczej gość audycji przedstawia w programie kolejne nowości książkowe, które są dziełem bibliotekarzy i twórców.

Biblioteka dziś

W gorzowskiej książnicy dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Gorzowa Wlkp. corocznie przybywa nowości. W tym roku to już ponad 17 tysięcy egzemplarzy! – Jest to naprawdę imponujący wynik, ponieważ jesteśmy w czołówce w Polsce pod względem tych zakupów. O tytułach decydują czytelnicy – zaznacza dyrektor biblioteki.

W rozmowie także o wydarzeniach, które są organizowane w bibliotece Herberta. Zakończył się już festiwal nazwany imieniem patrona placówki, w listopadzie także wiele spotkań literackich, wydarzeń dla różnych grup wiekowych, a nawet bal andrzejkowy dla dzieci. To również np. gry terenowe dla młodzieży, które cieszą się popularnością. Akcje weekendowe przyciągają wielu fanów. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Na koniec rozmowy zaproszenie do wspólnego świętowania obchodów Święta Niepodległości.

– Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenie muzyczno-literackie z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem “Ignacy Paderewski w słowie i muzyce” dnia 11 listopada 2022 r., godz. 16.30 (hol na parterze gmachu WiMBP). W programie utwory fortepianowe i przemówienia Ignacego Paderewskiego – zaprasza dyrektor Sławomir Szenwald.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content