Krystyna Sibińska i Marta Krupa: – Presja ma sens, mamy ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci! (WIDEO)

zadowolenia z finansowania ośrodka. Walczyły o jego uruchomienie od ponad roku.
Po długich staraniach gorzowski szpital otrzymał od NFZ kontrakt na prowadzenie Ośrodka Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. – To oznacza wsparcie za darmo na fundusz na miejscu w Gorzowie Wlkp., o to nam chodziło – mówi posłanka Krystyna Sibińska, która interpelowała o jego powołanie. Szpital w walce o ośrodek wspierała akcjami i konferencjami Fundacja Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem. – Mija rok odkąd zaczęliśmy mówić o tym problemie głośno z udziałem celebrytów i specjalistów, może ktoś w końcu otworzył oczy – podkreśla Marta Krupa.

Posłanka z parlamentarnego zespołu ds. psychiatrii dzieci i młodzieży oraz prezeska fundacji były goścmi LCI. Skomentowały dobre informacje płynące z lecznicy, że Ośrodek Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży otrzymał kontrakt i zacznie przyjmować od grudnia. Będzie działa przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. – Cieszy nas fakt, że powoli zaczynają znikać te białe plamy w dostępie do fachowej opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Przełamujemy ten temat tabu i pokazujemy, że choroby psychiczne, to takie choroby jak każde inne. Potrzebują stałego leczenia, systematycznych wizyt w poradni. Tak będzie dzięki ośrodkowi – podkreślała posłanka Krystyna Sibińska, która jako członek parlamentarnego zespołu wielokrotnie kierowała apele w tej sprawie do resortu zdrowia. – Tu problemy są dwa, brak pieniędzy na finansowanie tego typu usług w szpitalach, wycena tych świadczeń przez fundusz oraz brak specjalistów, którzy mogliby takiego wsparcia dzieciom i młodzieży udzielać. Liczę, że to pierwszy etap i nie ostatni, że doczekamy się także oddziały dziennego, by dzieci nie musiały jeździć do Zaboru – podkreśla posłanka.

Ośrodek to będą poradnie, konsultacje, wizyty, diagnostyka i kompleksowe rozpisanie leczenia chorób i zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Specjaliści z gorzowskiej lecznicy będą obejmować opieką nie tylko młodego człowieka, ale także jego rodzinę i najbliższe środowisko poprzez konsultacje ze szkołami i przedszkolami.

Presja ma sens

– To jest niesamowite, że w rok od rozpoczęcia tak intensywnych działań na rzecz dzieci i młodzieży, otrzymujemy informację o jego finansowaniu. Od listopada ubiegłego roku zorganizowaliśmy szereg konferencji, spotkań, warsztatów dla rodziców i pedagogów oraz bezpośrednio dla młodzieży. Wzięli w nich udział celebryci – jak nasz ambasador Dawid Kwiatkowski i znani w całej Polski specjaliści. Cieszę się i na tym nie poprzestajemy – mówi Marta Krupa, prezes Fundacji Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem.

Obecnie województwo lubuskie jest jednym z przodujących jeśli chodzi o stwierdzane zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży. Często te problemy kończą się próbami samobójczymi, co ma potwierdzenie w statystykach Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. W ciągu tygodnia to kilka takich zgłoszeń.

Szpital planuje uruchomić rejestrację do poradni jeszcze w listopadzie. W planach jest w przeciągu lat uruchomienie także oddziału wsparcia dziennego. W rozmowie o wsparciu dzieci i młodzieży w całym regionie, a także o planowanych wydarzeniach z tym związanych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content