Współpraca ponad granicami. Lubuskie z wizytą we francuskim departamencie Le Lot

Lubuska delegacja podczas wizyty w regionie partnerskim Le Lot
Fot. lubuskie.pl
Dzielą nas setki kilometrów, ale łączą wspólne pomysły. Marszałek Elżbieta Anna Polak odwiedziła Le Lot, czyli region partnerski województwa lubuskiego we Francji. Udana współpraca trwa już kilkadziesiąt lat. Jej efektem są praktycznie działania np. wymiana uczniów oraz winiarskich doświadczeń.

Przez trzy dekady do Francji pojechało przeszło pół tysiąc lubuskich uczniów, oczywiście w naszym regionie gościliśmy także francuską młodzież. Tym razem jednak do departamentu Le Lot (odpowiednik powiatu w Polsce) pojechała oficjalna delegacja na czele z marszałek Elżbietą Anną Polak. Jednym z punktów wizyty były obrady lokalnego samorządu.

– Opracowujemy plan na przyszłość. Mam nadzieję, że znajdzie się w nim współpraca naszych geoparków, szkół oraz uczelni wyższych. Chciałabym też poinformować, że w przyszłym roku kończymy budowę Parku Technologii Kosmicznych, a wiem, że również takie doświadczenia w zakresie innowacji i technologii posiada wasz region – mówiła podczas obrad marszałek Elżbieta Anna Polak.

Winiarze z departamentu Le Lot i lubuskiego współpracują od wielu lat. Fot. fanpage FB Marszałek Elżbiety Anny Polak

Wyjazd do Francji miał wiele punktów. Jednym z nich były rozmowy w mieście Cahors (stolica Le Lot). Tutaj lubuska delegacja porozmawiała z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz urzędnikami odpowiedzialnymi za międzynarodową współpracę i środki unijne na linii Lubuskie – Le Lot. Na uwagę zasługuje poza tym spotkanie w firmie Soben, zajmującej się przemysłem lotniczym. Miało ono szczególne znaczenie chociażby w kontekście kierunku inżyniera lotnicza, jaki wystartuje na Uniwersytecie Zielonogórskim w przyszłym roku.

Poza tym lubuska delegacja odwiedziła cmentarz w miejscowości Gorses. To właśnie tam pochowano Christiana Gasqueta, zmarłego w ubiegłym roku prezesa Stowarzyszenia Francja-Polska, Lot-Lubuskie. Za swoją działalność otrzymał odznaczenie „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. – Zapamiętałam Go jako życzliwego człowieka, od którego aż biła dobroć – napisała na swoim facebookowym fanpage’u Elżbieta Anna Polak.

Ukoronowaniem lubuskiej wizyty we Francji było spotkanie z przedstawicielami związku lokalnych winiarzy i kolacja zorganizowana przez Departamentalny Związek Straży Pożarniczej, która nawiązywała do porozumienia, jakie lubuskie OSP zawiązało z francuskimi strażakami w 2019 r. Dodajmy, że wśród członków lubuskiej delegacji znalazł się także członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content