Rekordowy budżet województwa lubuskiego na 2023 r.

Banknoty 100 zł
Fot. pixabay.com
Przyszły rok według ekonomistów może być jeszcze trudniejszy niż obecny, a już 2022 r. przecież mocno wstrząsnął gospodarczymi podstawami samorządów. Na pierwszy plan wysuwają się rosnące ceny energii, ogrzewania oraz inflacja. W tym świetle pozytywnie wygląda rekordowy projekt budżetu na 2023 r., jaki właśnie przyjął zarząd województwa lubuskiego. Wydatki pierwszy raz w historii regionu przekroczą 1 mld zł.

Patrząc na budżetowe plany można stwierdzić, że urząd marszałkowski szykuje się do zwiększonych kosztów funkcjonowania w przyszłym roku. Z jednej strony mowa to o pieniądzach potrzebnych do bieżącego funkcjonowania np. dofinansowania przewozów kolejowych, a z drugiej środkach niezbędnych na kluczowe inwestycje w regionie.

– W związku ze wzrostem kosztów energii zadbamy o nasze wydatki bieżące, ale nie kosztem inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy o zaciągnięciu kredytu w wysokości 200 milionów złotych. Te środki będą przeznaczone m.in. na modernizację oddziałów w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze oraz na rewitalizację obiektów gorzowskiej lecznicy – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W 2023 r. dochody województwa zaplanowano na 882 mln zł, a łączne wydatki przekroczą 1 mld zł. Mówimy więc o rekordowym budżecie, obejmującym długą listę inwestycyjnych projektów jak np.: modernizacja szpitala w Ciborzu i Międzyrzeczu-Obrzycach, stypendia dla studentów medycyny. Oczywiście nie zabraknie projektów drogowych, a pojawić mają się też kolejne kierunku lotów z lubuskiego portu w Babimoście.

Sytuację gospodarczą samorządu komplikuje kwestia środków unijnych. Ich wypłata jest zagrożona ze względu na działania polskiego rządu. Ten nie rezygnuje z kolizyjnego kursu w Brukselą w sprawie praworządności. Komisja Europejska wymaga cofnięcia niedemokratycznych zmian w sądownictwie, ale na razie bez skutku. Przez to wstrzymano już wypłatę miliardów złotych z Krajowego Planu odbudowy, które miały trafić do Polki i co gorsza wciąż nie wiadomo co z pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym drugim przypadku tylko do województwa lubuskiego miało trafić przeszło 915 mln euro! – To budżet trudny, ale możliwy do realizacji własnymi siłami – podsumowuje lubuska marszałek.

Teraz projekt budżetu będzie analizowany przez radnych województwa. Powinien on tradycyjnie być poddany głosowaniu podczas grudniowej sesji sejmiku.

Źródło: Lubuskie.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content