Prof. Paweł Walczak: – Filozofia zmienia świat, trzeba tylko dać jej szansę (WIDEO)

Fot. LCI
Na co dzień nie jest uważana za królową nauk, nie bryluje na pierwszy stronach gazet oraz nie ma zbyt dużego grona fanów. Bez niej bez wątpienia nasz świat wyglądałby jednak inaczej, a my nie moglibyśmy cieszyć się z wielu rzeczy. Mowa o filozofii, która ostatnio obchodziła swoje międzynarodowe święto. O to dlaczego filozofowie byli, są i będą potrzebni pytamy doktora Pawła Walczaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Konrad Stanglewicz: Filozofia to możliwość zastosowania w praktyce ludzkiej myśli oraz intelektualnych osiągnięć.

Paweł Walczak: …Zwraca się uwagę na to, że odpowiednio nauczana filozofia mogłaby dostarczać umiejętności, które są mocno pożądane ze względu na przyszłość. Trzeba przecież wiedzieć, jak szukać różnych rzeczy, jakie pytania zadawać, jak oddzielić wiedzę wartościową od pseudowiedzy. To wszystko jest czymś, czego można się świetnie uczyć przy okazji filozofii i filozofowania. Mogłoby to usprawnić naszą edukację.

Mówi się w potocznej mowie nie filozofuj, czyli nie mędrkuj przesadnie, a Pan ma inne podejście do tego.

…Stereotyp filozofia jest tak stary jak sama filozofii. Już w antycznych źródłach znajdujemy anegdoty o ich niedostosowaniu do świata, polityki i kwestii praktycznych.  Tak mówiono o Heraklicie, Sokratesie, ale nie zapominajmy, że to właśnie te myśli i pytania przez nich przywoływane stały się podwalinami tego, z czego później narodziła się współczesna nauka. Dzisiaj wszyscy z tych dobrodziejstw korzystamy.

Pan jest zwolennikiem nauczania filozofii już w szkole. Czy to nie jest zbyt trudne, uwzględniając wiek dzieci?

To my moglibyśmy wiele nauczyć się od dzieci, jeśli chodzi o filozofowanie. Dorośli chcąc spojrzeć na świat filozoficznie muszą pozbyć się schematów myślowych, stosowanych w codziennym, praktycznym życiu… Dzieci nie mają doświadczenia i wiedzy, ale mają naturalną ciekawość. Potrafią zadawać pytania, które nas zaskakują. Dzieci mają naturalną skłonność do filozofowania…

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy. Znajdziecie ją poniżej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content