Kamila Szwajkowska: Dajemy impuls do rozwoju, jednak bez środków UE nie będziemy realizować projektów (WIDEO)

Kamila Szwajkowska, dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Wlkp. mówiła w audycji, na jakie jeszcze wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy.
Mijające perspektywa finansowa się zakończyła, to jednak nie oznacza, że izby zrzeszające przedsiębiorców nie realizują projektów. Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp. zaprasza do nowej siedziby, by skorzystać z bonów szkoleniowych i bonów na innowacje. O szczegółach dyrektor izby Kamila Szwajkowska, która była gościem LCI w izbie.

Izba aktywnie prowadzi aktywnie nabór przedsiębiorców w projekcie Lubuskie Bony Szkoleniowe. – Jest to projekt dedykowany firmom z subregionu gorzowskiego, grupą docelową są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Można skorzystać z dofinansowania na podniesienie kwalifikacji zawodowych, chodzi o szkolenia, studia podyplomowe. Projekt jest realizowany do końca czerwca przyszłego roku. Jest to na tyle atrakcyjne, że można uzyskać dofinansowanie nawet do 80 procent kosztów udziału w takim szkoleniu.

Współpraca z partnerami

Zachodnia Izba Przemysłowo – Handlowa prowadzi współpracę z izbą gospodarczą z Frankfurtu nad Odrą. -Planujemy realizować wspólne spotkania i projekty, które pozwolą zacieśnić współprace transgraniczną. Mogę tu zdradzić, że będziemy wspólnie realizować przedsięwzięcie transformacji środowiskowej, czyli przybliży nas do założeń europejskiego Zielonego Ładu. Chcemy lubuskich przedsiębiorców wesprzeć w realizacji tych założeń, ponieważ to coraz częściej oczekiwany kierunek przez Komisję Europejską i na to będą środki – mówi dyrektor Izby.

Czas podsumowań

W mijającej perspektywie izba zrealizowała projekt lubuskich bonów szkoleniowych, w pierwszej edycji to było blisko 900 firm, które skorzystały ze wsparcia, obecnie jest to już ponad 450 podmiotów gospodarczych, które skorzystały z możliwości podniesienia kwalifikacji o kompetencji swoich pracowników. – Jesteśmy na końcówce wydatkowania środków w ramach tzw. bonów wsparcia, to były pieniądze, które miały pomóc przedsiębiorcom w poradzeniu sobie z negatywnymi skutkami COVID- 19. W tym przypadku ponad 200 firm uzyskało takie wsparcie w ramach projektu realizowanego przez izbę. Ostatnio mieliśmy także rozdanie lubuskich bonów na innowacje, prowadziliśmy także nabór uzupełniający. Wnioski są w trakcie rozpatrywania, to też grupa kilkudziesięciu firm, które skorzystały z dotacji na realizację prac badawczo – rozwojowych. Są one z kolei podstawą do wdrożenia innowacji w firmach – mówi Kamila Szwajkowska.

Jak dodaje gość LCI lubuskie firmy już przygotowują się do nowego okresu programowania. Nacisk będzie kładziony właśnie na innowacyjny przemysł, zieloną gospodarkę, czy zdrowie. – Dajemy szansę, impuls do rozwoju, czekamy jednak na środki z Unii Europejskiej. Wiemy, że w styczniu ruszą pierwsze konkursy w ramach programu Interreg. Ruszą także programy krajowe. Liczymy na program Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego, bo bez środków UE te projekty, o których mówiłam, nie będą mogły być realizowane – podkreśla gość LCI.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content