Tragedia byłego dyrektora gorzowskiego WOM. Pożar strawił dom, możesz pomóc..

Dom Państwa Kaliszan jest do całkowitej odbudowy. Fot: rodzina
Jerzy Kaliszan, zasłużony wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. doradca metodyczny, wykładowca i miłośnik literatury w jednej chwili stracił wszystko. Niedawno odszedł na emeryturę, to miał być czas nacieszenia się życiem. Pożar strawił cały dorobek życia rodziny Państwa Kaliszan. Możesz pomóc małżeństwu…

Pani Bożena Kaliszan na portalu, gdzie prowadzona jest zbiórka, napisała o tragedii.

Wszystko działo się 19 października 2022 r. przy ul. Srebrnej w Gorzowie Wielkopolskim. Świat zawalił się całej naszej rodzinie.

Z dnia na dzień staliśmy się bezdomni. W wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej, doszło do pożaru, który strawił niemal całe wnętrze. Dom nie nadaje się do zamieszkania. Strażacy zakazali nam nawet tam przebywać ze względu na zagrożenie zatruciem.

Pierwszą bezsenną noc spędziliśmy w hotelu, potem drugą i trzecią. I tak przeżyliśmy pierwsze trzy tygodnie.

Żyliśmy z dnia na dzień, nie potrafiliśmy myśleć co dalej, jak wyjść z tej beznadziei.

My home is my castle – ten dom był dla nas cudownym miejscem spokoju, pracy, odpoczynku i życia rodzinnego. Budowaliśmy go z wielką starannością i z dużym wysiłkiem ze względów finansowych. Wszystko to zamienione zostało w piekło. Wszędzie czad i smród spalenizny. Popękane szyby w oknach, spalone futryny okienne i drzwiowe. Spalone częściowo meble, sprzęty elektroniczne (komputery, telefon, telewizor, kserodrukarka) i sprzęty kuchenne (zmywarka, płyta indukcyjna, piekarnik, ekspres do kawy i inne).

Mieliśmy dużo obrazów, po których został tylko jaśniejszy ślad na ścianach.

Pożar spowodował nie tylko straty materialne, ale w dużej mierze duchowe. Bo jak traktować utratę biblioteki, którą mój mąż Jerzy tworzył od 60 lat. Księgozbiór liczył 4 tysiące książek i dzieł literackich. Zgromadził w nim bardzo wartościowe księgi, np. pierwszy słownik języka polskiego Samuela Lindego.

Jest to zdarzenie niebywałe, dotknęło nas psychicznie, zdrowotnie i materialnie.

Dzięki wielu życzliwym ludziom mamy tymczasowe mieszkanie, mieliśmy co jeść i dostaliśmy wsparcie finansowe.

Dzisiaj mamy jeden cel – wyremontować dom, aby być znowu u siebie.

Musimy zacząć od czyszczenia domu i usuwania skutków pożaru, a następnie przejdziemy do remontu. Jednak nasza sytuacja finansowa i obecna drożyzna nie daje nam nadziei. Dlatego potrzebujemy wsparcia ludzi dobrej woli.

– Dyrektor Jerzy Kaliszan to ikona oświaty, zwłaszcza na północy województwa. Przez 31 lat pełnił swoją funkcję w sposób niesamowity, zmienił oblicze oświaty. Jesteśmy mu wdzięczni jako cały zarząd województwa, za pracę, jaką włożył na rzecz oświaty lubuskiej – mówił podczas uroczystości pożegnania byłego dyrektora, który odchodził na emeryturę, wicemarszałek lubuski Łukasz Porycki.

Jerzy Kaliszan pełnił funkcję dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego od lipca 1991 roku. Przez te lata ośrodek przygotowywał bogatą ofertę doskonalenia zawodowego dla nauczycieli, pracowników nadzoru pedagogicznego i samorządowców. Dzięki aktywności dyrektora Kaliszana gorzowski WOM uczestniczył w najważniejszych programach i projektach edukacyjnych w Polsce. Dużą zasługą dyrektora jest remont siedziby WOM roku przy ul. Łokietka w Gorzowie Wlkp. To zabytkowa kamienica z początku XX w., była trzecią kamienicą, która przeszła gruntowną renowację w mieście (w 2007 r.).

Pomagał innym. Ty też możesz pomóc. Każda wpłata przybliża Państwa Kaliszan do odbudowy rodzinnego domu. Podajemy link do zrzutki.

https://zrzutka.pl/ekt7bt?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR1Npn0pwS-LVkV2o8hdl7EL2PY0QMg5pRp2Mek8omNEF7vm6p8kuO9F5yY

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content