Ponad 250 wyjątkowych ptaków można było obejrzeć na 47. Wystawie Gołębi Pocztowych Okręgu Zielona Góra. Były czempiony, które wracają z lotów z odległości 800 kilometrów. I taką trasę pokonują ze średnią prędkością 100-120 km/h!
Gołębie można było oglądać w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze. Wystawa została otwarta w sobotę (3 grudnia) i potrwała do niedzieli (4 grudnia).
Aukcja na rzecz Stowarzyszenia Nasze Dzieci
– Okręg Zielona Góra zrzesza 12 oddziałów: Zielona Góra, Nowa Sól, Świebodzin, Żary, Żagań, Sulechów, Głogów, Lubsko, Krosno Odrzańskie, Sława, Cybinka i Szprotawa – Przemków – wylicza Maciej Tarach, prezes oddziału Zielona Góra. – Na wystawie mamy 254 gołąbki w klasie sportowej oraz standard, czyli ocenianej za wygląd, za budowę. Plus około 40 sztuk na aukcję charytatywną, z której dochód będzie przeznaczony na Stowarzyszenie Nasze Dzieci, które ma pod sobą wszystkie domy dziecka w Zielonej Górze. Aukcja odbyła się w niedzielę.
Ojciec to pierwszy lotnik, matka – córka superrozpłodowca
Gołębie na wystawie podzielono na klasy, np. maratończycy, długo- i krótkodystansowe – jak lekkoatleci! Jest także reprezentacja regionu. Przy każdym czempionie znajdziemy informacje o wieku, płci (0 to samiczka, 1 to samczyk), udziale w lotach czy ocenach sędziowskich. A przy niektórych nawet drzewo genealogiczne z danymi o rodzicach, dziadkach, pradziadkach, prapradziadkach…

I tak o rocznym czerwonym samczyku przeznaczonym na aukcję możemy się dowiedzieć, że jego ojciec to pierwszy lotnik oddziału Zielona Góra, a matka to córka superrozpłodowca. Z kolei jeden z ciekawszych młódków, czyli gołębi tegorocznych, wygrał lot z Altlandsberga, jako trzeci wrócił z Wolina i jako piąty z Magdeburga.
Gołębie to jedne z najmądrzejszych ptaków
Ale były też historie, których nie znajdziemy na kartach informacyjnych, a które chętnie opowiedzą nam hodowcy. Nie bójmy się więc zapytać!

– Gołębie to pasja, którą akurat ja od najmłodszych lat zaraziłem się od taty – wspomina prezes Tarach. – To na pewno bardzo mądre ptaki, jedne z najmądrzejszych. Specjalnymi środkami transportu są wywożone nawet na odległość 1000 kilometrów w linii prostej i potrafią wrócić z takich odległości. W zeszłym roku mieliśmy loty z Holandii, Belgii – to jest w granicach 800 kilometrów – i gołąb pokonywał tę trasę ze średnią prędkością 100-120 km/h.
Fotogaleria z 47. Wystawy Gołębi Pocztowych Okręgu Zielona Góra