Lubuskie jest tolerancyjne i różnorodne. Zobacz relację z wigilii kultur narodów (ZDJĘCIA)

Przy jednym stole spotkali się przedstawiciele różnych mniejszości etnicznych i tak już od 16 lat!
Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych usiedli razem przy jednym stole i tradycyjnie podzielili się opłatkiem. W Gorzowie Wlkp. odbyła się kolejna już edycja Wigilii Kultur Narodów. Wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy.

Wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów wigilijnych. Tego podczas corocznego wydarzenia nigdy nie zabraknie. Nie inaczej było w tym roku.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych (Ukraińcy, Łemkowie, Lwowiacy, Wilniuki, Poleszucy, Romowie). -Po pandemii możemy się ponownie szczęśliwie spotkać twarzą w twarz. Nie jest to wigilia on – line, w końcu. Dzisiaj mamy przede wszystkim kresy. Związek Ukraińców przywiózł duża grupę osób, mamy teatr lwowski, teatr cygański – mówi Ewa Dębicka ze stowarzyszenia.

Edward Jaworski ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy – U nas wigilia to jest taki post, chodzimy do starszych cyganów, rodziców i składamy życzenia. Niczego tłustego nie jemy. Młodzi idą do starszych złożyć życzenia, jednak świętowanie to jest dopiero pierwszego dnia po wigilii – mówi.

-To wydarzenie pokazuje, jakie mamy korzenie. Skąd przyjechaliśmy na te ziemie zachodnie. Te tradycje spotykają się tu od 16 lat. Jesteśmy wielokulturowi. Widać ten tygiel kulturowy widać na tym właśnie stole, nasze potrawy na stole mają swoje korzenie w wielu regionach Polski – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp.

Parlamentarzystów podczas wydarzenia reprezentowali posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska oraz senator Władysław Komarnicki.

Urząd Marszałkowski podczas wydarzenia reprezentowali wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz, Izabela Piotrowicz i Maciej Buszkiewicz, dyrektorzy Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie objęte zostało patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak, która od lat podkreśla piękno różnorodności regionu i rolę mniejszości etnicznych.

-Potrafimy się pięknie różnić, nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach. Jesteśmy różnorodni i tolerancyjni, takie jest lubuskie, taki jest Gorzów – mówi Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Podczas kilkugodzinnej wigilii, uczestnicy wysłuchali występów muzycznych, śpiewali wspólnie kolędy oraz mogli spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych i świątecznych przygotowanych przez przedstawicieli wielu zamieszkałych w Lubuskiem mniejszości. Zdjęcia Łukasz Kulczyński Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Polityczne złoto

Sprawa jest kontrowersyjna, nawet dla zwolenników aborcji, i mogłaby się stać przyczynkiem do dyskusji, czy na tym etapie ciąży powinna być dopuszczalna. Tyle że dyskusja

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów stawia na kulturę

Rok 2025 został w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszony Rokiem Kultury. Za symbolicznymi hasłami idą realne działania – podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił,

Zdjęcie papieża Franciszka, fot. wikipedia.

Co dalej po śmierci papieża Franciszka?

21 kwietnia 2025 roku zakończył się pontyfikat papieża Franciszka – duchownego, który przez ponad dekadę kształtował oblicze Kościoła katolickiego. Miał 88 lat. Jego odejście rozpoczyna

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści