Szpital w Leśnej Górze? Nie, to Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (WIDEO)

Kobieta wita się z dzieckiem
Marszałek Elżbieta Anna Polak obdarowała maskotkami małych pacjentów Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze Fot. Paweł Wańczko/lubuskie.pl
W służbie zdrowia najważniejszy jest człowiek – to przesłanie wielokrotnie wybrzmiało w poniedziałek. Tego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Wiele osób usłyszało słowa podziękowania za wkład w to przedsięwzięcie.

– Dzisiaj jest naprawdę dobry dzień dla regionu lubuskiego, ale przede wszystkim dla naszych dzieci – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak na poniedziałkowej (12 grudnia) konferencji w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Dorośli mogą i powinni potrafić zadbać o siebie. Natomiast o dzieci zadbać musimy my, dorośli. A kiedy, niestety, przyjdzie choroba – zapewnić im jak największą troskliwość i jak najlepsze warunki opieki medycznej.

Obejrzyj wideo z oficjalnego otwarcia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Nie byłoby centrum, gdyby nie pieniądze z Unii

Marszałek Polak szczególnie dziękowała Kazimierze Kucharskiej-Barczyk, wieloletniej ordynator pediatrii zielonogórskiego szpitala, z którą ponad dekadę temu rozpoczynała starania o poprawę warunków na oddziale.

– To była naprawdę bardzo trudna decyzja dla zarządu województwa, dla zarządu szpitala, ponieważ w lubuskiej ochronie zdrowia wcale nie było tak dobrze – nie ukrywała marszałek Polak. – Byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce i praktycznie każdy szpital, każdy oddział wymagał wielkich inwestycji w infrastrukturę, sprzęt, dramatycznie brakowało też kadry lekarskiej. A jednak udało się tę decyzję podjąć i dzisiaj możemy wszyscy razem świętować.

– Nie byłoby dzisiaj Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdyby nie nasza obecność w Unii Europejskiej – zaznaczyła marszałek Polak. I przypomniała, że to inwestycja za 150 mln zł, z czego aż 95 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Potrzebny był bardzo sprawny zespół

Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, podkreślał rolę zespołu, który „pracował w czasie wolnym, w godzinach wieczornych”, by Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zaczęło działać jak najszybciej i jak najsprawniej.

– Takie przedsięwzięcia potrzebują bardzo dużo dobrej woli. I potrzebują ludzi, którzy taką dobrą wolę są w stanie przełożyć na wsparcie różnego rodzaju działań, które tutaj musiały być zrealizowane – tłumaczył prezes Działoszyński. – Wypada się tylko cieszyć, bo to duże przedsięwzięcie, bardzo dużo pracy, potrzebny był bardzo sprawny zespół. Udało się!

Mówiąc o standardzie opieki, prezes Działoszyński nieśmiało porównał Zieloną Górę do serialowej Leśnej Góry. – Oby jak najmniej było potrzeby leczenia pacjentów – zaznaczył. – Ale jeżeli już, to żeby można to było realizować na jak najwyższym poziomie.

Można zrobić dużo dobrych rzeczy

– Biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło w lubuskiej służbie zdrowia przez ostatnie lata, zarządowi województwa można absolutnie zaufać – przekonywała z kolei posłanka Krystyna Sibińska z Gorzowa. – Determinacja, skoncentrowanie na wychodzeniu naprzeciw potrzebom pacjentów pokazują, że można zrobić dużo dobrych rzeczy.

Na poniedziałkowej konferencji pojawił się także Dariusz Frankowski, wiceprezes Mostostalu Zabrze Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego.

– Jako przedstawiciel wykonawcy mógłbym powiedzieć, ile betonu tutaj wylaliśmy, ile stali zabudowaliśmy albo ile okien zamontowaliśmy – tłumaczył wiceprezes Frankowski. – Ale tego nie powiem… Bo dla nas ważniejsze jest to, że w Zielonej Górze napotkaliśmy ludzi, którzy byli ukierunkowani na jedną rzecz – na to, żeby ten obiekt powstał. Formuła „zaprojektuj i wybuduj”, w której realizowaliśmy ten obiekt, była dla nas dodatkową odpowiedzialnością, ponieważ rozwiązania, które zaproponowaliśmy, musiały być optymalne i wierzymy, że takie będą także na etapie użytkowania.

Sześć klinicznych oddziałów to nie wszystko

Przypomnijmy, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze to:

  • oddział pediatrii ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny – 52 łóżka (46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych)
  • oddział chirurgii i urologii dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii – 30 łóżek
  • oddział onkologii dziecięcej – 12 łóżek
  • oddział położnictwa z traktem porodowym i salami do cięć cesarskich – 23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich
  • oddział neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka – 15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM
  • oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci – 6 łóżek.

Ponadto: zespół poradni specjalistycznych, poradnia żywienia pozajelitowego, zakład diagnostyki obrazowej z rezonansem magnetycznym, tomografem i USG, izba przyjęć, blok operacyjny z 6 salami, sale odpraw na każdym oddziale, które będą również pełnić rolę sal dydaktycznych na potrzeby kształcenia studentów, szatnia dla rodziców i osób odwiedzających, duża świetlica, sale lekcyjne, sala gamingowa (dzięki sponsorowi), a także place sensoryczne dla dzieci w 2 patio i plac zabaw przed budynkiem.

Oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze było jedną z dwóch części poniedziałkowego wydarzenia. Następnie specjaliści z dziedziny służby zdrowia spotkali się w urzędzie marszałkowskim, żeby podyskutować o problemach związanych z in vitro, brakiem lekarzy…

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content