Jerzy Korolewicz: – Przedsiębiorcy chcą być partnerami w realizacji zadań samorządu (WIDEO)

Prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej Jerzy Korolewicz. Fot. LCI
Stan gospodarki w czasach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce a jej kondycja dziś – takim wątkiem rozpoczęła się rozmowa z prezesem Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej w Gorzowie Wlkp. Jerzym Korolewiczem. Podczas audycji poruszono także kwestię postulatów izb przedsiębiorców do samorządu lubuskiego w sprawach rozwoju regionu i podziału unijnych środków. – Można czerpać od nas wiedzę i doświadczenie, chętnie służymy pomocą w zakresie podniesienia wskaźników np. innowacyjności – mówił gość LCI.

Przypomnijmy, jak już pisaliśmy 9 grudnia marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Zachodniej Izbie Przemysłowo – Handlowej w Gorzowie Wlkp. Przedsiębiorcy i członkowie rady Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej usłyszeli też o przygotowaniach do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Elżbieta Anna Polak zachęcała ich do zgłaszania projektów, które nie znalazły się w tym dokumencie, a wpisują się w kierunki Polityki Spójności. Omówiła nowy program Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego na lata 2021-2027, który 7 grudnia został zatwierdzony przez Komisję Europejską: – W historii lubuskiego samorządu to największa alokacja: 915 mln euro! – zaznaczyła Elżbieta Anna Polak. – Będziemy robić konsultacje, żebyście mogli popatrzeć, co można sfinansować, w jakich działaniach są największe środki. Wachlarz jest naprawdę okazały: innowacyjny, inteligentny rozwój regionu, zielona gospodarka, cyfryzacja, alternatywne źródła energii, inwestycje energooszczędne, poprawa dostępności transportowej i teleinformatycznej. Nasz budżet, który rozpisujemy na lata, dokładnie się w to wpisuje. W przyszłym roku robimy dokumentację na inkubator dla młodych i lubuską sieć innowacyjnych startupów – powiedziała przedsiębiorcom lubuska marszałek.

-Cieszy mnie ta otwartość, bo my także jesteśmy gotowi do czerpania z naszej wiedzy i doświadczenia. To, jak wydamy te miliony euro z nowej perspektywy, zależy między innymi od konsultacji ze światem biznesu. Chcemy brać aktywny udział w uszczegóławianiu kryteriów dostępu do konkursów – mówi gość LCI Jerzy Korolewicz. Jak dodaje, przedsiębiorcy pytają o możliwość wydłużenia okresu realizacji unijnych projektów do końca 2024 r., zwracają uwagę, że pracownicy dużych przedsiębiorstw nie mają możliwości uczestniczenia w szkoleniach finansowanych z Funduszy Europejskich. – Zaproponowali też powołanie biznesowo-samorządowego zespołu, który mógłby spełnić funkcję doradczą w pracach nad uszczegółowieniem programu Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego 2021-2027 – mówi Jerzy Korolewicz.

Suchą nogą z kryzysu?

Podczas, gdy w Polsce słyszy się o firmach, które musiały zwinąć działalność w związku z inflacją, wydaje się, że kryzys ominął firmy zrzeszone w Zachodnie Izbie Przemysłowo – Handlowej. – Nie mamy sygnałów, by któraś ze zrzeszonych u nas firm musiała redukować, czy zamykać działalność. Musimy być elastyczni, dostosować produkcję, eksport, zatrudnienie i finanse do sytuacji na rynku. Takie są nasze firmy, dlatego przetrwały. Nie oznacza to, że nie potrzebują wsparcia unijnych środków, chodzi o to, że musimy być lepszymi partnerami w ich rozdysponowywaniu – mówi gość LCI.

Obejrzyj całą rozmowę:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content