Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w Drzonkowie (WIDEO, PROGRAM)

Pięciu chłopców na rowerach
Pierwszy stromy zjazd na trasie mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym w Drzonkowie
W piątek rozpoczną się 86. mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w Drzonkowie. Kibice przez trzy dni będą mogli oglądać w akcji najlepszych “błotniaków” w kraju. Wśród kandydatów do medalu są także reprezentanci lubuskich klubów.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w Drzonkowie (13-15 stycznia) rozpoczną się piątkową rywalizacją sztafet, a zakończą niedzielnym wyścigiem elity mężczyzn. Udział weźmie ponad 600 zawodników. Trasa wytyczona na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez niemal miesiąc była otwarta i dostępna dla wszystkich chętnych.

To będzie impreza na bardzo wysokim, widowiskowym poziomie

– Przygotowujemy się do tego wyzwania już od roku – przyznaje Leszek Dutczak, prezes Trasy Zielona Góra i dyrektor wyścigu styczniowych mistrzostw Polski. – Na szczęście, mamy zaplecze w ośrodku w Drzonkowie, a także sztab ludzi zaangażowanych społecznie w ten nasz projekt, wolontariuszy, rodziców klubowych, którzy pomagają nam od początku na różnych płaszczyznach organizacyjnych. Zostało nam jeszcze dopieszczenie trasy, banery reklamowe… Rzeczy, które wymagają działań przed samym startem. Ale wszystkie sprawy organizacyjne, dzięki którym ta impreza się odbędzie, i to na bardzo wysokim, widowiskowym poziomie, są już dopięte. Dlatego zapraszam wszystkich, bo to wyjątkowe wydarzenie u nas.

Obejrzyj całą rozmowę z Leszkiem Dutczakiem, dyrektorem wyścigu 86. mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym w Drzonkowie

18 grudnia w Drzonkowie został rozegrany wyścig przełajowy “Po trasie mistrzostw Polski”. Wystartowało ponad 200 kolarzy (relację i zdjęcia znajdziesz TUTAJ). Po zawodach trasa była otwarta i dostępna dla wszystkich chętnych. I nie było dnia, żeby ktoś nie przyjechał na rekonesans i nie potrenował na rundzie, która ma 2,8 km.

– Dzięki temu, że mieliśmy zawody w grudniu, część prac mogliśmy wykonać już przed tamtą imprezą – zauważa Leszek Dutczak. – Wtedy także sprawdziliśmy nasz sztab organizacyjny i różne “ustawienia”. Ale historycznym wydarzeniem, jeśli chodzi o mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym, jest też to, że trasa była otwarta przez miesiąc. Kolarze mieli więc możliwość sprawdzenia się na niej. Skorzystała masa ludzi! W Trzech Króli przyjechały składy najwyższej rangi krajowej, z Bartkiem Miklerem na czele. Także zrobiliśmy fajną ustawkę w formie zabawy, przetarcia. Pomysł, gdzie trasa jest zamknięta w ośrodku, w atrakcyjnym miejscu, gdzie są hotele, możliwość wyżywienia – to strzał w dziesiątkę.

Lubuszanie wśród kandydatów do medalu mistrzostw Polski

– Na pewno możemy patrzeć perspektywicznie, jeżeli chodzi o mistrzostwa Polski – stwierdził Piotr Ignaczak, trener POM Strzelce Krajeńskie i kadry województwa lubuskiego, po grudniowym wyścigu “Po trasie mistrzostw Polski” w Drzonkowie. – Możemy myśleć o jednym, dwóch medalach: juniora ze Strzelec i juniorki z Zielonej Góry.

Na myśli miał Dawida Lewandowskiego i Rozalię Dutczak. Czy Leszek Dutczak także w tych zawodnikach upatruje głównych kandydatów do medalu?

– Tak, chociaż jest jeszcze nasz Bartek Wentland, który w juniorach startował już w Pucharze Świata w tym sezonie – dodaje prezes Trasy Zielona Góra. – Jego przewagą psychologiczną może być to, że dobrze zna trasę, co czasami ma duże znaczenie. Ale też przygotowuje się właśnie pod ten start. Dawid Lewandowski w tym sezonie faktycznie dokonuje niemożliwych rzeczy. W niektórych wyścigach, startując minutę za elitą, doganiał ją i prawie że wygrywał w całej stawce. Jest więc w tym chłopaku naprawdę duży potencjał. Rozalia również wiele razy była na podium Pucharu Polski. Trasę także ma obeznaną… Tu wszystko się miesza między około siedmioma osobami. Przy czym trzeba pamiętać, że kolarstwo przełajowe nie zależy tylko od zawodnika, bo wiele rzeczy może się przytrafić na trasie.

Organizację imprezy wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

86. mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w Drzonkowie – program

Piątek (13 stycznia)

  • 12.00-14.45: oficjalny trening na trasie wyścigu
  • 15.00-15.40: start pilotażowego wyścigu sztafet

Sobota (14 stycznia)

  • 8.30-9.45: oficjalny trening na trasie wyścigu
  • 10.00: start kategorii masters III i IV, masters kobiet, amator kobiet
  • 10.50: start kategorii masters I i II
  • 11.50: start kategorii amator lat 18-34 i 35-39
  • 12.50: start kategorii amator lat 40-44 i powyżej 45
  • 13.35-14.00: oficjalny trening na trasie wyścigu
  • 14.10: start kategorii żak (dziewczęta i chłopcy)
  • 14.30: start kategorii młodzik (dziewczęta i chłopcy)
  • 15.00: otwarcie 86. mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym, dekoracje medalistów pierwszego dnia
  • 15.00-16.00: oficjalny trening na trasie wyścigu

Niedziela (15 stycznia)

  • 8.30-9.45: oficjalny trening na trasie wyścigu
  • 10.00: start kategorii juniorka młodsza
  • 10.45: start kategorii junior młodszy
  • 11.30: start kategorii junior
  • 12.15-12.35: oficjalny trening na trasie wyścigu
  • 12.45: start kategorii elita i U-23 kobiet oraz juniorka
  • 13.45: start kategorii: elita i U-23 mężczyzn
  • 15.00: dekoracja medalistów drugiego dnia, zakończenie 86. mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content