Miliony euro dla Kowalskiego i Schmidta. Granice niech będą tylko na mapie (WIDEO)

Honorowi goście podzielili zgodnie wielki tort. Fot. LCI
Młodzi kucharze opowiadali o umiejętnościach zdobytych na stażach, pasjonaci turystyki o nowych szlakach i przywróconych do świetności perłach, policjanci i ratownicy o wspólnym bezpieczeństwie. Podczas spotkania inaugurującego Program Współpracy INTERREG VI A Brandenburgia – Polska 2021-2027 mówiono o dokonaniach, ale przede wszystkim o przyszłości współpracy na polsko-niemieckim pograniczu.
Zapraszamy do materiału wideo (artykuł pod materiałem wideo):

Miejsce środowego spotkania nie było przypadkowe, aula stojącego na samym brzegu granicznej Odry Collegium Polonicum w Słubicach. Padało wiele ciepłych słów o współpracy, ale przede wszystkim zajmowano się przyszłością i konkretami, bo przecież w grze są miliony. A czas goni. Program Współpracy INTERREG VI A został zatwierdzony przez Komisję Europejską 29 listopada 2022 roku. Prace przygotowawcze do uruchomienia pierwszych naborów projektów nabrały już rozpędu.

– Trudno przecenić znaczenie tego programu. jest adresowany przede wszystkim do dziesiątków tysięcy ludzi, Polaków i Niemców, którzy mają dzięki niemu okazję się spotkać – podkreśla członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak, – Dzięki temu mają większą wiedzę o sobie, a przecież to podstawa INTERREG-u, to przesunięcie punktu ciężkości na ludzi po to, aby na granicach unijnych państw kwitła współpraca, a nie konflikty. Dziesiątki miliony euro zostaną zainwestowane po obu stronach granicy zgodnie z czterema priorytetami: ochrona środowiska, innowacyjna gospodarka, turystyka i dbałość o kulturowe dziedzictwo i wreszcie współpraca młodych ludzi. To nastraja optymizmem.

Dla Kowalskiego i Schmidta

Interreg BB- PL jest programem finansowanym przez Unię Europejską. W latach 2014 – 2020 przekazała ona 100 mln euro na realizację wspólnych działań w jego ramach. Szczególne w tych projektach jest to, że kluczowym jest rozwój polsko-brandenburskiego obszaru wsparcia, dobrosąsiedzkich kontaktów.

– Program kierowany jest do wielu rozmaitych odbiorców, bo i jest w swoim założeniu bardzo zróżnicowany, określa różne priorytety i tematy, w których jest możliwe finansowanie – tłumaczy Katrin Müller-Wartig, kierownik Europejskiej Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii. – Mamy zatem innowacyjność adresowaną do przedsiębiorców, uczelni, instytutów badawczych; zielonymi projektami, związanymi ze zmianami klimatycznymi i bioróżnorodnością, z pewnością zainteresujemy organizacje pozarządowe i samorządy, podobnie jak obszarem turystyki i dziedzictwa kulturowego. Wreszcie edukacja. A do tego mamy jeszcze obszar szerokiego dialogu w ramach małych projektów.

O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się organy federalnej i krajowej administracji rządowej oraz administracji samorządowej, stowarzyszenia oraz publiczne i prywatne osoby prawne. Obejmuje swoim zasięgiem całe województwo lubuskie (w tym podregion gorzowski i zielonogórski), a po niemieckiej stronie – powiaty Märkisch-Oderland, Oder-Spree oraz Spree-Neiße, a także miasta na prawach powiatów: Frankfurt nad Odrą i Cottbus w kraju związkowym Brandenburgia. Pula środków finansowych do wykorzystania wynosi 88,3 mln euro.

Granica tylko na mapie

O znaczeniu INTERREG-u mówili kolejni uczestnicy spotkania. Agnieszka Gintowt-Dziewałtowska, z- Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej uwypuklała fakt, że projekty w ramach programu adresowane są do społeczności lokalnej. Jean-Pierre Halkin, kierownik referatu Generalnej Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej dodał, że celem programu jest nie tylko promowanie współpracy między regionami, ale i krajami. Jobst-Hinrich Ubbelohde, sekretarz stanu ds. europejskich w Ministerstwie Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii wspomniał o tworzeniu ram umożliwiających integrację, spójność regionu.

Sporo było również o konkretach, o wymiernych efektach tej współpracy.

– W naszym regionie po latach starań udało się utworzyć Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej i ten piękny park UNESCO finansowany jest właśnie z pieniędzy INTERREG. – tłumaczy Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. – To ścieżki rowerowe, stacje informatyczne, materiały promujące region, odbudowa zabytków… I co jest piękne, program pokazuje nie tylko piękną współpracę między sąsiadami, ale i to, że mieszkamy w jednym regionie.

W ramach programu dofinansowane są transgraniczne projekty, które przyczyniają się do integracji pogranicza i jego mieszkańców. W latach 2014 – 2020 Unia przekazała 100 mln euro na realizację wspólnych projektów.

Kelnerzy przed lustrem

Podczas słubickiego spotkania popis dała gastronomiczna szkoła z Gorzowa. I jak się okazuje to również efekt programu.

– Transgraniczny projekt edukacyjny, który realizowaliśmy pięć lat, był skupiony na poprawie infrastruktury szkoły, ale nie tylko – mówi Marcin Konieczny, kierownik projektu realizowanego przez gorzowski Zespół szkół Gastronomicznych. – Prowadziliśmy bardzo dużo warsztatów, kursów, szkoleń zawodowych, ale również naukę języka obcego. Gdy spotykaliśmy się na warsztatach to nie tylko zdobywaliśmy nowe umiejętności kulinarne, barmańskie, kelnerskie, cukiernicze, ale również poznawaliśmy zwyczaje, upodobania i kulturę sąsiadów. To pomaga bardzo odnaleźć się na rynku pracy.

Co oznacza „infrastruktura” w przypadku szkoły gastronomicznej? Garnki, kuchnie, piekarniki? Też, ale… W tym przypadku była to m.in. sala z wielkim lustrem, jak w szkole baletowej. Służyła, na przykład, do nauki synchronicznego podawania posiłków przez wielu kelnerów. Cóż, wielki świat…

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content