To jest historyczny moment. Lubuskie ma swój sejmik młodzieżowy (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dobre połączenia komunikacyjne, dotacje dla kół młodzieżowych, lepsze drogi, stypendia. O tych wszystkich bolączkach będą rozmawiali w pierwszej kadencji radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Dziś odbyła się pierwsza inauguracyjna sesja. Przewodniczącą została Anna Maria Wardak. Wiceprzewodniczącymi zostali: Hubert Fidali i Jacek Starościc, a sekretarzem – Natalia Strzelińska.  
Każdy ma swój Mount Everest

Obradom przysłuchiwali się: przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek, wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz, radni województwa: Aleksandra Mrozek, Anna Chinalska, Sebastian Ciemnoczołowski, Sławomir Kowal, Maria Jaworska, Kazimierz Łatwiński, Sławomir Muzyka, parlamentarzyści: poseł Waldemar Sługocki, poseł Bogusław Wontor, senator Wadim Tyszkiewicz, posłanka Anita Kucharska-Dziedzic oraz poseł Jacek Kurzępa.

Zarząd województwa reprezentowali: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałkowie: Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki.


-Tyle razy się nam nie udało sejmiku powołać, tym bardziej dziękuję wam, że się zmobilizowaliście. Cieszę się, że chcecie tworzyć coś dobrego. Chciałbym, aby ten sejmik działał prężnie, aby nie był tylko na papierze. Jesteśmy jako społeczeństwo mocno podzieleni, chciałbym, aby sejmik działał apolitycznie. Mam nadzieję, że nikt nie wykorzysta waszego działania do celów politycznych. Liczę na nowe pomysłu i inicjatywy, jestem gotów do rozmowy. Boli mnie, że rady młodzieżowe przestają działać. To oznacza, że dorośli ich nie słuchają – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek.

-Gratuluję Wam, że tu dziś jesteście. Gratuluję, że chcieliście tę swoją prywatność trochę zostawić, angażując się w działania. Sami się o tym przekonacie, że to nie jest łatwe. Jeśli chcesz coś powiedzieć, powiedz to. Życzę wam odwagi, działania bez kompleksów. Możecie zrobić wiele dla swojego regionu. Każdy ma swój Everest. Chciałabym dziś Wam powiedzieć coś bardzo istotnego, co możecie traktować jak przesłanie.„ Jeżeli myślisz, że coś możesz, lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację” Razem możemy stworzyć dobrą przyszłość dla naszego regionu – podkreśliła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

-Demokracja to nie tylko udowadnianie tego, kto ma rację, to także szukanie kompromisów. Samorząd województwa lubuskiego wspiera młodzież na każdym szczeblu szkolnym. Przyznajemy stypendia od podstawówki po szkoły średnie do studentów. Przyznajemy granty dla organizacji pozarządowych. To już funkcjonuje, ale może nie tak, jakbyście chcieli. To nie jest 10 przykazań, to możemy zmienić. Wy możecie to zmienić. Liczymy na dialog, współpracę i jesteśmy otwarci – mówił wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.
-Nie chcę mówić, co powinniście. Doskonale o tym wiecie. Po to tu jesteście, abyście mogli decydować. Niektórzy mają czynne prawo wyborcze. Większość to Panie, cieszę się, bo mamy deficyt Pań w polityce. Jest to ważne, abyście aktywność społeczną i polityczną kontynuowało. Chcemy, byście nas uwrażliwili na Wasze problemy. Państwo jest silne samorządem, a także siłą szacunku wobec najsłabszych. Liczę, że zwrócicie uwagę na to, żebyśmy byli otwarci, tolerancyjni i wolni. Mam nadzieję że nikt nie będzie wam dyktował co macie robić, jak macie żyć i według jakich wartości – mówił Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Wzięli sprawy w swoje ręce


To historyczny moment, jest to pierwsza kadencja w ten sposób ukonstytuowanego sejmiku województwa lubuskiego. Młodzi ślubowali, a potem wybrali prezydium sejmiku. Przewodniczącą została 17-latka z Żar Anna Wardak. – Dziś młodzi są trochę zniechęceni do pełnienia istotnych ról w samorządach. Cieszę się, że mogę reprezentować sejmik w tak ważnym czasie. Okazuje się bowiem, że tak bardzo wielu młodych ucieka z województwa lubuskiego. To jest wielki problem i tu będziemy działać. Tak mało młodych kształci się na lubuskich uczelniach, w Zielonej Górze jest przecież uniwersytet. Tymczasem do Gorzowa jest 2, 5 godzinna podróż z południa regionu. Pierwsze czym się zajmiemy, to komunikacja – mówi Anna Wardak.

-Chcemy być słyszani, bo mamy bardzo fajny region. Dużo się dzieje, granty, stypendia a niestety niewiele osób o tym wie. Zaangażujemy się w informowanie młodych o możliwościach wsparcia – mówi Jacek Starościc z Zielonej Góry, wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Lubuskiego.

-Starsi czasem myślą, że mogą za nas decydować, że wiedzą lepiej i dają dotacje na rzeczy celowane, których my nie do końca chcemy. My chcielibyśmy wskazywać, na co mają być przeznaczane środki. Brakuje zajęć pozalekcyjnych dla młodych, które rozwijałyby umiejętności – mówi Alicja Klec radna ze Strzelec Krajeńskich.

Młodzieżowy Sejmik jest reprezentacją Młodzieży Województwa Lubuskiego.

Ma charakter konsultacyjno-doradczy i inicjatywny dla organów Samorządu Województwa Lubuskiego.

Reprezentuje głos młodzieży w dialogu z Sejmikiem i Zarządem Województwa.

W skład wchodzi 30 radnych wybieranych spośród nadesłanych indywidualnych zgłoszeń.

Młodzieżowy Sejmik realizuje zadania określone w ustawie o samorządzie województwa. Jego celem jest:

🟢 rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności oraz aktywności obywatelskiej wśród Młodzieży,
🟢 pogłębianie wiedzy dotyczącej zasad funkcjonowania organów samorządu terytorialnego oraz historii i kultury regionu,
🟢 zwracanie uwagi na ważne problemy społeczne województwa,
🟢 kształtowanie postaw patriotycznych, demokratycznych, prospołecznych, prozdrowotnych i proekologicznych oraz rozwijanie tożsamości regionalnej,
🟢 promowanie, upowszechnianie i propagowanie zasad równego traktowania, w tym przeciwdziałanie dyskryminacji.

Najmłodsi radni mają 16 lat, zaś najstarszy 22 lata. Ponad połowę składu Młodzieżowego Sejmiku stanowią dziewczęta – 17, natomiast chłopców jest 13.

Zgłoszenia kandydatów przyjmowano od 7 listopada do 7 grudnia 2022 r. Kandydować mogły osoby posiadające status ucznia lub studenta, zamieszkałe na terenie województwa lubuskiego.

Następnie pracę rozpoczął Zespół Rekrutacyjny, w skład którego weszli członkowie Komisji Kultury, Edukacji, Sportu i Turystyki. Zespół Rekrutacyjny dokonał oceny 41 nadesłanych formularzy zgłoszeniowych kandydatów na radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Dwa formularze zgłoszeniowe nie spełniły wymogów formalnych zawartych w Statucie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego:

    Boguszewicz Oliwier
    Bosiacka Julia
    Czepiżak Aneta
    Eckert Oskar
    Fidali Hubert
    Gieraga Wiktoria
    Grzybowski Szymon
    Kaczmarek Wiktoria
    Kamiński Piotr
    Karwicka Claudia
    Kasprzak Kacper
    Klec Alicja
    Kowalczyk Jakub
    Królikowska Oliwia
    Ocimek Kacper
    Ozimek Lilianna
    Płuciennik Beata
    Redzik Paweł
    Rodak Aleksandra
    Rydzewska Kinga
    Soboń Nikola
    Sokołowska Aleksandra
    Starościc Jacek
    Strzelińska Natalia
    Surdyk Bartosz
    Szopa Michał
    Wardak Anna Maria
    Wąchalski Mateusz
    Wlazło Julia
    Żmijowska Natalia


Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content