Eksperci: – Przedsiębiorco, oszczędzaj na wszystkim, ale nie na ludziach (ZDJĘCIA, WIDEO)

Możesz zaoszczędzić na wszystkim, ale nie na ludziach. Oni są w firmie najważniejsi – to główne przesłanie z I Lubuskiej Konferencji HR, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. Jej organizatorem była Fundacja dla Kobiet Autentycznych ze wsparciem Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp i Miasta Gorzowa Wlkp. Patronat nad wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Swoje prelekcje mieli doświadczeni rekruterzy z firm i instytucji działających na terenie województwa lubuskiego, a także przedstawiciele Wojewódzkich Urzędów Pracy w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Omówili też sytuację na lubuskim rynku pracy pod względem niszowych zawodów, pozyskiwania specjalistów i kadry managerskiej. Głównym elementem wydarzenia będzie panel dyskusyjny pn. „Nie musisz się zmieniać. Przetrwanie nie jest obowiązkowe. HR na miarę 2023 r.”

-Uczestniczyłyśmy w podobnym wydarzeniu w Warszawie w ubiegłym roku. Zaciekawiło nas spojrzenie na działy HR, ale zabrakło nam wątku lokalnego. Mamy tremę, bo to pierwsza tak duża konferencja branżowa, jaką organizujemy, ale niezwykle ważna. Firmy i instytucje muszą wiedzieć, jak ważne jest dziś rozsądne podejście do rekrutacji, tworzenia warunków dla pracowników, bo od tego zależy realizacja ich celów – mówi Renata Gabarkiewicz z Fundacji dla Kobiet Autentycznych. Aneta Strzelczyk, także z tej fundacji, zawodowo właśnie HR-owiec, trafia w sedno – Mieliśmy kilka kataklizmów, pandemia, wojna, inflacja. Pracodawca musi na to wszystko reagować, ale nie może oszczędzać na pracowniku. Ważne jest odpowiednie podejście do rekrutacji i tworzenia dla pracowników odpowiednich warunków. Zarządy muszą słuchać wskazówek działów zarządzania zasobami ludzkimi – mówi Aneta Strzelczyk.

-Efektem konferencji jest powołanie zespołu roboczego, który będzie pracował nad przygotowaniem raportu o zmianach w procesach rekrutacyjnych i relacjach pracodawca – pracownik. Taką ewaluację przedstawimy w przyszłym roku na kolejnej konferencji, zespół przez cały ten czas będzie pracował nad tym raportem. Ja osobiście podnoszę dziś temat kobiet w polityce. Wciąż jest nas za mało w kadrach zarządzających, w organizacjach, biznesie, polityce, a jesteśmy ogromną wartością dodaną w każdej firmie – mówi rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp. dr Anna Czekirda.

Anna Jędrzychowska – HR Menager Kohl Group Polska: – Działamy na niewielkim rynku, wciąż musimy zabiegać o wykwalifikowaną kadrę. Jesteśmy branżą produkcyjną. Jeśli nie spowodujemy, że pracownicy będą lojalni wobec firmy, przestaniemy realizować cele, bo wciąż będą nam odpływać – mówi.

Sędzia Robert Słabuszewski mówił i zjawisku hejtu w biznesie. – Hejt kojarzy nam się głównie z młodzieżą, szkołami, tymczasem w biznesie jest bardzo częstym i niebezpiecznym dla pracodawców zjawiskiem. Swobodne oczernianie, najczęściej byłych pracodawców i brak możliwości konstruktywnego odniesienia się do krytyki polegającej na obrażaniu, powoduje poważnie zachwianie wizerunku firm. Tak się dzieje – mówi sędzia.

Zobacz relację z wydarzenia:

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Celem spotkania była m.in. współpraca lubuskich przedsiębiorców i działów kadr, wymiana doświadczeń w zakresie wdrażania nowych pracowników w obowiązki, rozwoju osobistego i zawodowego kadry oraz wskazanie kluczowych problemów w procesie rekrutacji. Urząd Marszałkowski reprezentowała Izabela Piotrowicz, dyrektor Biura Zamiejscowego UMWL z siedzibą w Gorzowie Wlkp., wśród zaproszonych gości była także wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Małgorzata Domagała i gorzowskie radne Halina Kunicka oraz Anna Kozak, parlamentarzystów reprezentowała Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content