Rzecznik funduszy Sergiusz Łukasiewicz: – Mimo opóźnień, będzie czas na rozliczenie projektów unijnych (WIDEO)

Sergiusz Łukasiewicz zastąpił na stanowisku rzecznika Radosława Wróblewskiego
Jest nowy rzecznik funduszy europejskich w województwie lubuskim. Sergiusz Łukasiewicz, dotychczasowy konsultant w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp., ma za zadanie stać na straży interesów beneficjentów. To ważne, bo lada dzień inauguracja programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021 – 2027.
Kim jest rzecznik funduszy europejskich?

Od połowy listopada 2017 r. w strukturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego funkcjonuje Rzecznik Funduszy Europejskich (RFE).

-Zapraszamy osoby i podmioty do kontaktowania się w celu optymalizacji systemu wdrażania Programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego. Państwa propozycje, pomysły, uwagi mogą mieć wpływ na usprawnienie i większą efektywność wydatkowania środków finansowych w ramach programu operacyjnego. Prosimy zatem o przekazywanie własnych propozycji usprawnień, wskazywania ewentualnych utrudnień w zakresie realizacji projektów – mówi Sergiusz Łukasiewicz, rzecznik funduszy europejskich.

Do zadań Rzecznika Funduszy Europejskich należy:

przyjmowanie zgłoszeń dotyczących utrudnień i propozycji usprawnień, ich analizowanie i udzielanie wyjaśnień dotyczących programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021 – 2027
przyjmowanie zgłoszeń o charakterze skarg i wniosków,
dokonywanie okresowych przeglądów procedur obowiązujących w ramach RPO – Lubuskie 2020,
formułowanie propozycji usprawnień realizacji RPO – Lubuskie 2020,
komunikowanie się z podmiotami wdrażającymi RPO – Lubuskie 2020.
Wskazane zgłoszenia mogą dotyczyć np.:

przewlekłości i nieterminowości postępowań, procedur,
niejasności lub braku informacji,
problemów z naborem projektów,
problemów z oceną wniosków płatniczych,
kontroli projektów,
nadmiernych i nieuzasadnionych wymagań,
niewłaściwej obsługi.

Z opóźnieniem, ale rusza

W realizacji nowej perspektywy unijnej jest spore opóźnienie, nie wynika ono z polityki samorządów, a polskiego rządu, który nadal nie spełnił wymogów Brukseli dotyczących naprawy systemu sprawiedliwości, stąd zwłoka. – 7 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego na lata 2021 – 2027. Od tego momentu zegar tyka. Chodzi o ustalenie harmonogramu ogłoszenia konkursów, kryteria konkursowe, powołanie Komitetu Monitorującego. Do komitetu zapraszamy osoby, które chcą mieć wpływ na tworzenie programu i kryteria konkursów, mają nieposzlakowaną opinię i doświadczenie w realizacji projektów – przypomina rzecznik. Sergiusz Łukasiewicz odniósł się także do obaw samorządowców i przedsiębiorców, że przez opóźnienie perspektywy, może być problem z terminem rozliczenia projektów. – Choć wdrażamy program później niż zakładaliśmy, nie miałbym obaw co do kwestii zamknięcia i rozliczeń projektów. Na to będzie czas zapewne do 2030 roku. Musimy brać pod uwagę m.in. to, co dzieje się na rynku – mówi rzecznik.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content