Lubuskie ma 915 milionów euro do wydania. Inauguracja funduszy europejskich (WIDEO)

W Bytomiu Odrzańskim, w nieprzypadkowym miejscu, oficjalnie zainaugurowano nowy rozdział obecności Polski i naszego regionu w Unii Europejskiej. Fundusze Europejskie dla Lubuskiego dają nam blisko miliard na rozwój, naukę, innowacje i inne inwestycje. Priorytetem, a zarazem naszym mottem jest, by Lubuskie stało się zieloną krainą nowoczesnych technologii.

Inauguracja nowej perspektywy finansowej UE dla lubuskiego odbyła się w do niedawna zrujnowanym, byłym ewangelickim kościele, który przez lata niszczał i odstraszał, a dziś jest zachwycającym centrum historyczno-kulturalnym.

-Cieszę się, że możemy spotkać się w budynku, który jeszcze pięć lat temu figurował w ewidencji zabytków jako ruina. Ten obiekt to jest przykład cudu europejskiego, bo to dzięki pozyskanemu dofinansowaniu udało się go odbudować i zrewitalizować – mówił burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter.

Burmistrz Bytomia zwracał uwagę, że Bytom Odrzański, ale i całe województwo lubuskie są namacalnym przykładem tego, co dała Polsce przynależność do Unii Europejskiej. Podkreślał przy tym, że obecność w UE to także zobowiązania i powinności.

-Nadal chcemy aktywnie budować zjednoczoną Europę. Europę opartą na uniwersalnych wartościach – demokracji, wolności, tolerancji i praworządności. My, w Polsce, widzimy szansę rozwoju i gwarancję bezpieczeństwa właśnie w zjednoczonej Europie – zwracał się włodarz Bytomia Odrzańskiego do przedstawicielek Komisji Europejskiej, które były gośćmi inauguracji.

Historyczne 915 milionów euro dla lubuskiego – łatwo nie było

-Nie było łatwo, bo to była długa droga zakończona sukcesem. Najwyższa kwota w historii korzystania przez region ze środków unijnych. To jest też dobra okazja, by podziękować wszystkim, którzy brali udział w tym procesie. Musieliśmy wykonać naprawdę sporą pracę, odbyliśmy dziesiątki spotkań w całym województwie, z różnymi instytucjami, różnymi środowiskami. Poruszaliśmy się po różnych tematach. Konsultowaliśmy i pytaliśmy: jak będzie dobrze? Wypracowaliśmy kompromis, który będzie dobry dla regionu – podkreśla Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa.

Dodaje on, że wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik, ale po drodze trzeba było wykonać sporo pracy, by znaleźć konsensus wśród wszystkich zainteresowanych stron.

-Kwota jest spora, podzielona na szereg celów. Będziemy chcieli je sprawnie zrealizować. Rozpoczynają się bardzo intensywne prace, byśmy mogli jak najprędzej rozpocząć konkursy, żeby pieniądze mogły jak najszybciej trafić do oczekujących beneficjentów. Cieszymy się, że jest duże zainteresowanie. Wierzymy, że te 915 milionów euro, które wszystkie trafią do województwa lubuskiego będą dobrze wykorzystane, z korzyścią dla mieszkańców regionu.

Jak mówi członek zarządu województwa, niebawem spodziewać się można, że pieniądze z nowej perspektywy UE zaczną być wydawane.

-Myślę, że pierwsze konkursy będą jeszcze wiosną, wtedy będzie można już o te środki aplikować. W połowie roku powinny pojawić się pierwsze ruchy i być może nawet przelewy. Jednak ten kulminacyjny moment przypadnie na przełom obecnego i przyszłego roku, ale z naszej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by to działo się sprawnie, niczego nie komplikować i nie przeciągać – zapewniał Jabłoński.

Inteligentne technologie i klimat są kluczowe

Marszałek Elżbieta Anna Polak tłumaczyła, że Fundusze Europejskie dla Lubuskiego będą prawdziwym kołem zamachowym dla samorządów, bo lwia część środków trafi bezpośrednio do nich.

-Konsekwentnie i z determinacją zabiegaliśmy w Komisji Europejskiej o sprawiedliwy podział alokacji i udało się – 915 milionów euro z czego aż 230 milionów euro przekazujemy na wymiar terytorialny, czyli na partnerstwa. Powstało czternaście partnerstw, dużo więcej niż w ostatniej perspektywie finansowej UE, gdy mieliśmy tylko cztery. Teraz praktycznie całe województwo objęte jest partnerstwami. Zwiększamy też alokację na obszary wiejskie, bo będzie to aż 18,5 proc. – wymieniała marszałek.

Elżbieta Anna Polak mówiła też o tym, jakie priorytety ma województwo lubuskie w nadchodzących latach pod kątem wydatkowania unijnych funduszy.

-Stawiamy przede wszystkim na zielony rozwój, region przyjazny środowisku, region innowacyjny. Zielona kraina nowoczesnych, inteligentnych technologii – to jest nasza misja od dekady. Bardzo mocno wpisujemy się w cele polityki spójności UE. Mamy również wyznaczone kamienie milowe, czyli nasze projekty kluczowe, które będą mogły być zrealizowane w trybie pozakonkursowym – podkreślała.

Marszałek Polak uznała, że to m.in. rozbudowa Parku Technologii Kosmicznych będzie dla naszego województwa „mostem w Milsku czy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka” nadchodzącej perspektywy. Najistotniejsza ma być jednak edukacja, szczególnie ta związana ze zmieniającym się klimatem.

-Myślę też, że taką ikoną, porównywalną do CZMiD, będzie Centrum Edukacji Ekologicznej, zielone szkoły w parku UNESCO. To jest ikona regionu, naszego dziedzictwa kulturowego – Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa, który szczycić się może mianem jedynego w Polsce Światowego Geoparku UNESCO.  Skoro mówimy o konieczności sprostania wyzwaniom klimatycznym to musimy mówić też o edukacji – wskazywała lubuska marszałek.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z inauguracji nowej perspektywy finansowej UE, która odbyła się w Bytomiu Odrzańskim:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content