Łukasz Porycki: – Chcemy zatrzymać młodych Lubuszan w naszym regionie (WIDEO)

Reperkusje ironicznego komentarza dotyczącego wojennych reparacji od Niemiec, inauguracja nowej perspektywy finansowej UE w Lubuskiem, stypendia dla uczniów i studentów, które mają zachęcić ich do pozostania w naszym regionie oraz inwestycje w kulturę – to tematy Rozmowy Dnia LCI, której gościem był wicemarszałek województwa Łukasz Porycki z PSL.

Gość Rozmowy Dnia LCI mówił o tym, jakie nakłady w latach 2021-2027 planowane są w sektorze usług społecznych. Szczególny nacisk kładziony będzie na edukację, co jest jednym z filarów rozpoczynającej się unijnej perspektywy.

-To historyczne środki, również w Europejskim Funduszu Społecznym, bo na ten moment przewidziane mamy ponad miliard złotych na te działania. Po pierwsze, będziemy kontynuować dobre działania związane ze szkolnictwem zawodowym w województwie lubuskim. To był strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o kończącą się perspektywę. Ponad 170 milionów zł zostało przeznaczonych dla szkół zawodowych i technicznych. Chcemy kontynuować też wszystkie działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, już od szkoły podstawowej, nawet od klas 1-3 do klas maturalnych w technikach czy liceach ogólnokształcących – wymieniał.

Porycki dodawał, że bardzo ważne jest, by umiejętnie połączyć inwestowanie w opiekę senioralną i rozwój dzieci i młodzieży. Aktualna sytuacja demograficzna w Polsce powoduje, że osób starszych jest coraz więcej, a rodzi się mniej dzieci. Działania samorządu mają sprawić, że spowolniony zostanie ten negatywny trend, który doprowadził do tego, że Lubuszan jest już mniej niż milion.

-Oczywiście planujemy też kontynuację świetnych programów dla naszych seniorów, czyli pieniądze przeznaczone na prowadzenie i działalność klubów seniora czy domów dziennego pobytu, bo to jest potrzebne. Widzimy, że społeczeństwo się starzeje. W województwie lubuskim nie mamy już miliona mieszkańców, a to pokazuje, że musimy podjąć takie działania, aby wszystkich tych, którzy zastanawiają się w ogóle czy wyjechać z naszego województwa za wszelką cenę zatrzymać  i do tego m.in. potrzebne są pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego – tłumaczył wicemarszałek.

Jak przypominał Łukasz Porycki samorząd województwa konsekwentnie stara się zachęcać młodych ludzi, by w województwie zostali. Mają w tym pomóc różnego rodzaju stypendia i programy, jak chociażby Lubuskie Talenty, stypendia sportowe, naukowe, twórcze, artystyczne czy motywujące dla studentów I roku studiów stacjonarnych.

-To pokazuje, że dbamy o każdego ucznia, w każdego rodzaju szkole, w której się uczy. Za wszelką cenę chcemy zatrzymać tego ucznia. Rozmawiam z tymi uczniami i część z nich, ci którzy mieszkają przy granicy z innym województwem, wybierają zazwyczaj te szkoły średnie, do których jest im zdecydowanie bliżej. Zawsze ich namawiam do pozostania, ale jeśli już wyjeżdżają to powtarzam: pamiętajcie skąd jesteście, że jesteście z lubuskiego i zawsze tu wracajcie, bo mamy dla was bogatą ofertę wspomagania edukacyjnego.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content