Młodym brakuje wiedzy o transplantacji, to musi się zmienić (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lubuskie „Podaj dalej” ws. transplantacji, czyli poszerzamy świadomość młodzieży w tym temacie. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji –  26 stycznia Województwo Lubuskie zorganizowało konferencję o przeszczepach dla młodzieży. Region już dawno powiedział TAK transplantacji. Od 2010 roku realizuje program partnerstwa w tym celu. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie gorzowskich szkół i dyrektorzy marszałkowskich jednostek . Urząd Marszałkowski reprezentował wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Najważniejsza jest wasza wiedza o transplantacji, byście mogli podjąć świadomą decyzję, czy chcecie być dawcami, czy nie – mówił wiceprzewodniczący sejmiku woj. Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz. – Jako samorząd świadomie inwestujemy w ochronę zdrowia, by zapobiegać chorobom. Kupujemy sprzęty, remontujemy placówki ochrony zdrowia, dajemy stypendia studentom kierunków medycznych. Wolimy zapobiegać, nie zawsze się jednak da. Czasami dla człowieka jedyną szansą jest przeszczep, liczę na udane spotkanie i dyskusję – mówił Mirosław Marcinkiewicz.


Izabela Brzychcy, koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. :-W naszym szpitalu pobieramy organy u pacjentów u których stwierdzono śmierć mózgu. Pobranie poprzedza szereg naprawdę wielu procedur, na początku jest rozmowa z rodziną. Zachęcam do samodzielnego myślenia młodzież. Musimy być oczytani świadomie. Boimy się tego, co nieznane. Możecie się bać transplantacji, może to być dla was temat nieznany. Ważne jednak, by sobie uświadomić, jak zareaguje na sytuację kryzysową, gdy coś nam się stanie. Czy rozmawiacie ze swoimi bliskimi o transplantacji? Czy wasi bliscy wiedzą o tym, jak się odnosicie do tematu transplantacji?
Koordynatorka ds. transplantacji mówiła także o tym, jak trudne są rozmowy z rodzinami dawców, zwłaszcza rodzin dzieci, bo od dzieci ze stwierdzoną śmiercią mózgu w gorzowskiej lecznicy także pobiera się narządy. Izabela Brzychcy opowiedziała o ostatniej akcji transportu serca od dawcy z Gorzowa Wlkp. do biorczyni we Wrocławiu. Koordynatorka ds. transplantacji mówiła także o możliwości odmówienia bycia dawcą. Taki rejestr prowadzony jest przez Poltransplant.

Adrian Szklarz, biorca serca, autorka książki „Kobieta z męskim sercem”.: – Na to nigdy nie jesteśmy przygotowani. Moja historia zaczyna się 2002 roku. Byłam mamą 6 miesięcznego syna. Bagatelizowałam objawy choroby serca. Potem okazało się, że potrzebuje przeszczepu. Miałam depresję, czekałam siedem lat na przeszczep i pięć lat wezwań. Ostatecznie na serce czekałam w szpitalu, czego nie chciałam. Serce mam męskie. To obliguje do tego, żeby działać. Kilka miesięcy po transplantacji zrobiłam kurs Nordic Walking, potem pojechałam na Bornholm. Zrobiliśmy akcję marketingową do akcji Życie górą. Jestem autorką 3 książek. Jestem na kolejnych studiach, mam już kilka za sobą, bo kocham życie i realizuje swoje plany.


Adriana Szklarz opowiedziała o swojej pięknej historii, czym wywołała gromkie brawa młodzieży.
W trakcie konferencji odbyło się losowanie nagród wśród publiczności w postaci książek Adriany Szklarz.
Wojciech Czapiewski, Koordynator ds. transplantacji POLTRANSPLANT na województwo lubuskie.: – Transplantologia jest dla ludzi i z ludźmi. Musi być społeczeństwo, musi być dawca, świadoma rodzina, świadomy biorca. Bazujemy na współczesnej nauce, tworzymy ją razem. 21 mln Polaków choruje na choroby nerek, serca, płuc, wątroby. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziecie dawcami lub kiedy będziecie potrzebowali narządu. To są zawsze historie ludzi, ale podparte nauką. My nie eksperymentujemy na ludzkich organizmach, my mamy wiedzę, doświadczenie i wykonujemy to wszystko w pełni zalegalizowanym i ustawowym systemie, to ważne, żebyście mieli tego świadomość – mówił W.Czapiewski.
Koordynator przytoczył także początki nauki o transplantacji.

– Od kilkunastu lat prowadzimy działania związane z podnoszeniem świadomości na temat dawstwa organów i transplantacji. Niestety osób potrzebujących przeszczepów przybywa, a dawców w ostatnim czasie ubyło. Nie mam wątpliwości, że zabieranie organów do nieba nie ma sensu. One mogą żyć dalej tu, na ziemi – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W 2022 roku w szpitalach na terenie województwa dokonano łącznie 15 pobrań. Najwięcej – 8 zrealizowano w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Pobrania narządów odbyły się także w lecznicach w Gorzowie Wlkp. i Nowej Soli. Z wszystkich pobrań (w większości wielonarządowych) udało się przekazać do przeszczepów 51 organów (nerki, wątroby, serca, trzustki, płuca, rogówki osierdzia).
Partnerstwo dla Transplantacji

Samorząd Województwa Lubuskiego jest inicjatorem Partnerstwa dla Transplantacji, które zostało zawarte w 2010 r. i odnowione w 2015 r.

Wspólne działania zadeklarowało wówczas kilkanaście podmiotów, m.in. Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, dwa największe lubuskie szpitale w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, władze regionalne i lokalne, a także przedstawiciele POLTRANSPLANT-u i Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.
Oświadczenia woli

Od 2010 roku na organizowanych przez Departament Ochrony Zdrowia imprezach prozdrowotnych rozdano ponad 50 tys. oświadczeń woli. Własnoręczne podpisanie oświadczenie ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Oświadczenie o zgodzie na pobranie narządów do przeszczepienia wystarczy wydrukować i poinformować o tym swoich najbliższych. Oświadczenia nie trzeba zgłaszać, ani rejestrować w żadnym systemie. Dawcą można zostać również za życia, jeżeli dyktują to szczególne względy osobiste i za zgodą sądu.
Krwiobusy przed urzędem

Samorząd województwa promuje od lat ideę krwiodawstwa i cyklicznie organizuje zbiórki krwi przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego oraz na organizowanych imprezach prozdrowotnych. Od 2015 r. tylko na samych „akcjach urzędowych” udało się zebrać ponad 397 litrów krwi.

Katarzyna Kozińska, Mirosława Dulat

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content