Kierunek: przyszłość! Uniwersytet Zielonogórski stawia na techniki satelitarne (WIDEO)

Geoinformatyka i techniki satelitarne? Nazwa „kosmiczna”, ale to kierunek na Uniwersytecie Zielonogórskim, którego pierwsi absolwenci zaprezentują swoje na prace na konferencji SatGisPlan 2023, organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Uniwersytet Zielonogórski. Spotkanie odbędzie się 22 lutego br. w budynku Parku Naukowo-Technologicznego UZ w Nowym Kisielinie, w Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii.

Celem konferencji, którą zapraszają Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski,  będzie zaprezentowanie potencjału kierunku UZ – Geoinformatyka i techniki satelitarne, prowadzonego na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska oraz promocja powstającego Parku Technologii Kosmicznych (PTK). Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane prace absolwentów kierunku GITS, a w panelu eksperckim wystąpią zaproszeni przedstawiciele środowiska naukowego, samorządowego i przedsiębiorcy.

– Konferencja, którą organizujemy, ma na celu pokazanie potencjału naszych studentów. Są pierwszym rocznikiem, który opuszcza mury uniwersytetu kończąc właśnie ten kierunek, który został powołany do życia w 2019 roku – mówiła w wywiadzie dla LCI  Prorektor ds. współpracy z gospodarką, dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Wszyscy studenci się obronili i będą mieli możliwość zaprezentowania wyników swoich prac inżynierskich właśnie na tej konferencji.

Geoinformatyka i techniki satelitarne to kierunek na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, ale jak przyznała prof. Mrówczyńska, posiłkuje się także siłami Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, a dzięki temu absolwenci GITS mają szerokie spektrum możliwości późniejszego zatrudnienia, ale też posiadają bardzo szeroką wiedzę: – Zarówno z tej części „geo”, czyli związanej z geodezją, kartografią, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, z analizą obrazów satelitarnych i lotniczych, jak i też takie kompetencje informatyczne pozwalające na tworzenie aplikacji czy generowanie nowych aplikacji, lub też „liftingi” tych, które już istnieją, dla potrzeb tego, co się dzieje już w regionie tak naprawdę – podkreślała profesor Mrówczyńska.

Kierunek przyszłości

Prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ zauważyła także, że jest to kierunek interdyscyplinarny i powstał jako odpowiedź na to, co potrzebuje rynek pracy. – Tak, to jest kierunek przyszłości, szczególnie, że ta przyszłość kreuje się dalej jako przyszłość cyfrowa – mówiła prof. Mrówczyńska. –  Będziemy wymagali osób, które nie tylko potrafią od strony informatycznej taką aplikację, czy program zbudować, ale będą miały świadomość tego, że są pewne uwarunkowania związane z przestrzenią  czy też z pozyskiwaniem danych, które będą musieli brać pod uwagę, jak na przykład układy współrzędnych. Przecież nie żyjemy w przestrzeni bez żadnego początku czy końca, tylko mamy pewne układy i w tym się trzeba jakoś zaczepić żebyśmy mieli jakieś punkty odniesienia.  Dodajmy, że są to studia I stopnia, kończące się tytułem inżyniera; nabór prowadzony będzie od czerwca.

Geoinformatyka i techniki satelitarne doskonale wpisuje się także w Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego – z priorytetami taki jak: region inteligentny i innowacyjny. – Wydział Fizyki i Astronomii dokłada cegiełki do kształcenia naszych studentów, więc te techniki satelitarne pozwalają na rozwinięcie naszego absolwenta właśnie w stronę zgodną ze specjalizacjami, jakie mamy w Województwie Lubuskim i tymi kompetencjami cyfrowymi, na które województwo stawia – wyjaśniała prof. Mrówczyńska, podkreślając, że dotyczy to również technologii związanych z budową Parku Technologii Kosmicznych, np. w zakresie analizy obrazów: – To nas właśnie interesuje najbardziej, abyśmy to, co pozyskamy z przestrzeni, przełożyć na to, aby dobrze gospodarować regionem i żeby dobrze się rozwijał.

Karol Dąbrowski, Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Transferu Technologii UZ zwracał uwagę na to, że nasze dążenia i zainteresowanie kosmosem nie jest „z kosmosu”: – Naprawdę mamy tutaj w regionie podstawy do tego, abyśmy się tym zajmowali, rozwijali to i mieli też kadrę. Absolwenci wystąpią ze swoimi tematami, które już są do wykorzystania właśnie dla województwa. To jest tzw. narybek dla przedsiębiorstw, ale także dla instytucji typu urzędy, i te przede wszystkim przedsiębiorstwa wysokich technologii, których spodziewamy się pozyskać jak najwięcej w przyszłości.

Dyrektor Dąbrowski podkreślał, że GITS to kierunek stworzony dla młodych ludzi, którzy są zainteresowani matematyką i geografią, aby mogli rozwijać swoje umiejętności. – A to, jakimi zdolnymi ludźmi są nasi absolwenci – nie tylko absolwenci, ale i studenci – świadczy to, że są aktywnymi członkami kół naukowych – jest np. koło naukowe inżynierii kosmicznej, jest też koło naukowe geopolityki, są to koła, które odnoszą sukcesy i są można powiedzieć wizytówką naszego uniwersytetu. Także są naprawdę mądrzy i zdolni ludzie, w których warto inwestować – mówił dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Transferu Technologii UZ.

SatGisPlan 2023

Podczas konferencji wystąpi nie tylko pierwszy rocznik absolwentów, ale w panelu eksperckim zaprezentują się także: prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, która kieruje Centrum Teledetekcji w Instytucie Kartografii i Geodezji w Warszawie, burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula oraz  Krzysztof Burda – Prezes Polskiej Izby Elektromobilności.

 – Ta konferencja jest kierowana przede wszystkim do instytucji, do firm z regionu, żeby dowiedziały się że mamy takich absolwentów, ale kierujemy ją też do młodych ludzi, żeby wybierali ten kierunek, bo jest to przyszłość i chętnych do zatrudnienia takich osób jest naprawdę wiele na rynku – zauważył dyrektor Dąbrowski. – Z tego, co mi wiadomo, to jesteśmy jedną z trzech jednostek, kształcących w Polsce w tym kierunku. Kierujemy tę konferencję dla młodych ludzi, bo na tym nam zależy – żeby młody człowiek przyszedł do nas na studia i też został tutaj; został w naszym województwie, tutaj pracował, tutaj żył, tutaj mieszkał.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content