Ochrona zdrowia psychicznego młodzieży i spotkania z ekspertami przy kolejnych okrągłych stołach – to temat projektu pt. „Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa” realizowanego przy wsparciu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. W piątek i sobotę takie spotkania odbyły się w Gorzowie Wlkp. I Zielonej Górze.
Zapraszamy do materiału wideo (artykuł pod materiałem wideo):
Przy stole zasiedli działacze organizacji pozarządowych, specjaliści, ale przede wszystkim młodzi ludzie, studenci, uczniowie szkół średnich. To kolejne z cyklu spotkań, bowiem od stycznia w ośmiu miastach zachodniej Polski realizowany jest projekt „Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa” przy współpracy z Komisją Europejską. Projekt zakłada spotkania młodzieży i specjalistów (m.in. działaczy praw człowieka, dziennikarzy) w celu wypracowania rekomendacji, które następnie mają zostać przekazane do Brukseli.
– Niestety, w polskiej szkole mamy poważny problem z kryzysami na tle zdrowia psychicznego, wykluczeniem, brakiem tolerancji – mówi koordynator akcji Dominik Kuc. – Jeśli nawet dostrzegamy to, często sprawy zamiatane są pod dywan, nie rozmawia się na te trudne tematy, wiele problemów nie jest poruszanych. Na tym, podobnie jak na innych spotkaniach, rozmawiamy o stereotypach dotyczących mniejszości, dezinformacją i wierzymy, że dla młodego pokolenia jest to ważny temat.

Nie jesteśmy zieloną wyspą
– Generalnie zauważamy, że w lubuskich szkołach występują problemy, a po spotkaniu w Gorzowie okazuje się, że jest ich nawet więcej niż byliśmy wcześniej świadomi – dodaje Nina Sługocka, lubuska koordynatorka kampanii. – Lubuskie na tle kraju wygląda przyzwoicie, mimo że w gronie 25 szkół wyróżnionych w rankingu najbardziej tolerancyjnych jest tylko jedna placówka z naszego regionu. Cieszę się, że mamy okazję porozmawiać na ważne tematy, że młodzi Lubuszanie chcą się wypowiedzieć i chcą być słyszani.
Według analizy UNICEF, częstotliwość występowania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku 10-19 lat w Polsce wynosi 10,8 proc. To ponad 409 tysięcy nastolatków (181 tysięcy dziewcząt i 228 tysięcy chłopców). Tak niski odsetek wynika z dużej liczby dzieci w Polsce, które nie są diagnozowane.
– Rzeczywiście tematyka jest trudna i chcielibyśmy dostarczyć młodym ludziom wiedzy dotyczącej praw człowieka, ale także wiedzy o dezinformacji , gdyż to ona, dotycząca grup mniejszościowych, może być odpowiedzialna za wiele aktów, czynów, gróźb, sprawiających, że wiele osób nie czuje się bezpiecznie – informuje Jakub Kocjan, jeden z prelegentów. – Na zajęciach prześledzimy mechanizm powstawania dezinformacji, ale również poznamy zasady krytycznego podejścia do źródeł informacji, egzekwowania prawa do prywatności. Chcemy uzbroić młodych ludzi w wiedzę i narzędzia.

Nie jesteśmy ideologią
– To bardzo ważna problematyka, jako aktywista tej społeczności i artysta wspieram każdą podobną inicjatywę – mówi Radosław Hałuszczak „Rodo Lord” – Mimo że wśród nas, młodych ludzi, jest spora społeczność LGBT, rząd nas nie wspiera, nazywa ideologią. Jesteśmy tylko wykorzystywani jako paliwo wyborcze, straszak.
Spotkanie odbywało się w Sali Kolumnowej UMWL. Uczestnicy wchodząc do gmachu zwrócili uwagę na tęczowe barwy przed siedzibą samorządu.
– Zauważamy, że problemy psychiczne młodych ludzi się nasilają, widzimy to chociażby po statystyce prób samobójczych, które podejmują już nawet siedmiolatkowie – tłumaczy Magdalena Balak-Hryńkiewicz, pełnomocnik do spraw równości lubuskiego urzędu marszałkowskiego. – Sytuacja ta wymaga zaangażowania różnych środowisk, nie tylko szkoły i rodziny. Dlatego samorząd województwa lubuskiego pokazuje, że akceptuje inność i dowodem jest chociażby ta tęcza przed wejściem do naszej siedziby. Oczywiście nie tylko, samorząd prowadzi też centrum wsparcia psychologicznego w Zaborze.
M. Balak-Hryńkiewicz nie sądzi aby problemy z psychiką młodych Polaków były tylko skutkiem pandemii, chociaż ona przyczyniła się zapewne do nasilenia codziennych problemów – nadmiaru informacji, bodźców, nieustannego bycia online. Brakuje umiejętności zwolnienia, wyciszenia.
Jakie wnioski z sobotniego spotkania? Otwarci na świat, tolerancyjni młodzi Polacy są nadzieją na budowę polskiego społeczeństwa, któremu obca jest ksenofobia, szowinizm, homofobia…