Lubuskie Lato Filmowe – jest porozumienie o wieloletniej współpracy (WIDEO)

Lubuskie Lato Filmowe - podpisanie wieloletniego porozumienia
fot. Łukasz Wawer
Najstarszy festiwal filmowy w Polsce i niekwestionowana kulturalna wizytówka regionu lubuskiego –  to Lubuskie Lato Filmowe, które w tym roku odbędzie się po raz 52. 23 lutego 2023 r. Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, podpisała z zarządem Klubu Kultury Filmowej wieloletnie porozumienie dotyczące promocji województwa lubuskiego poprzez kulturę, czyli organizację LLF.

W tym roku na organizację 52. edycji Lubuskiego Lata Filmowego Samorząd Województwa Lubuskiego przekaże aż 300 000 zł.

– Najważniejsza jest przewidywalność – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej z okazji  uroczystego podpisania porozumienia. – Także dla organizatorów życia kulturalnego tak wielkich wydarzeń, jakim jest niewątpliwie najstarszy filmowy festiwal w Polsce, który odbywa się od wielu lat – w tym roku po raz 52 – w Łagowie. Myślę, że jest to prawdziwa „marka”, zwłaszcza, że festiwal od początku ma w nazwie „lubuskie” Lato Filmowe. Od wielu dekad ten festiwal organizuje Klub Kultury Filmowej, stąd też pomysł o podpisaniu kolejnej umowy, na 3 lata: od 2023 do 2026 roku.  Umowa zawiera nie tylko konkretne zapisy co do promocji województwa lubuskiego w ramach organizacji festiwalu, ale również co do jego finansowania przez samorząd wojewódzki, który jest oficjalnym partnerem festiwalu – podkreślała marszałek Polak.

– To nie jest tylko miejsce, gdzie oglądamy najlepsze i  najbardziej interesujące filmy z Europy Środkowej i Wschodniej, filmy naszych sąsiadów: słowackie, czeskie, węgierskie, ukraińskie, niemieckie, ale często są to także filmy niszowe, których nie można zobaczyć w kinie. Możemy również na tych spotkaniach podyskutować, porozmawiać na aktualne tematy, które są poruszane w filmach – mówiła Elżbieta Anna Polak, przypominając, że w ubiegłym roku Złote Grono otrzymał ukraiński film „Nosorożec”, którego reżyser Oleg Sencow łączył się z uczestnikami festiwalu zdalnie, z frontu, gdy walczył w Donbasie.

Gwarancja dla kultury

– W tym roku festiwal może być jeszcze bardziej interesujący, ponieważ samorząd znacznie zwiększył budżet na organizację festiwalu poprzez promocję województwa lubuskiego – to były różne kwoty przez te wszystkie lata. W tym roku jest to 300 tys. zł. Teraz podpisujemy porozumienie o wieloletniej współpracy – marszałek Polak wyjaśniła, że właściwa umowa zostanie podpisana w późniejszym terminie, natomiast wieloletnie porozumienie nie zawiera konkretnych kwot, ale gwarantuje finansowanie przez najbliższe lata.  

Tomasz Piersiak, prezes zarządu Klubu Kultury Filmowej, zauważył, że podpisanie tego porozumienia pozwala jego organizatorom trochę inaczej planować program LLF: – Dzięki temu możemy myśleć o pewnych zmianach w sposobie funkcjonowania festiwalu, będziemy mogli sobie zaplanować ciekawszych gości. Te pieniądze są po prostu absolutnie niezbędne, abyśmy mogli dalej spokojnie funkcjonować.

Obecny prezes KKF przypomniał także postać niezapomnianego Andrzeja Kawali, który „uratował festiwal biorąc go na swoje plecy” i organizował Lubuskie Lato Filmowe przez wiele lat.

– Porozumienie na  kolejne trzy lata to dla nas bardzo cenna perspektywa, ponieważ festiwal nie trwa tylko przez siedem dni, ale organizujemy go przez cały rok i dzięki temu możemy się rozwijać, i planować kolejne edycje, nie tylko tegoroczną – podkreślała podczas konferencji Weronika Nowak, wiceprezes Klubu kultury Filmowej i producentka festiwalu. –  Możemy już oficjalnie potwierdzić, że w jury na tegorocznej edycji festiwalu będą Zbigniew Zamachowski i Gabriela Muskała. Ważnym elementem jest to, że mamy dopiero początek roku, więc planujemy dalsze działania i o kolejnych szczegółach powiemy w najbliższych miesiącach.

Większe środki = rozwój

Zapytana o to, w jaki sposób zwiększona dotacja wpłynie na rozwój festiwalu, Weronika Nowak zwraca uwagę na to, że organizatorom LLF zależy przede wszystkim na nawiązaniu współpracy ze szkołami filmowymi i grupami młodych ludzi: – Mam na myśli grupy, które przyjeżdżają do nas na warsztaty, na różnego rodzaju seminaria filmowe, ale również dziennikarzy z naszego Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy razem z nami będą współpracować przy tegorocznej edycji festiwalu.  

Wiceprezes Klubu Kultury Filmowej mówiła także o tym, że większe środki pozwolą na rozwinięcie działalności artystycznej: – Festiwal to nie tylko filmy, ale także koncerty i dzięki temu będziemy mogli wzmocnić tę część festiwalu.

– Pojawiły się takie fajne pomysły, jak np. spotkania z autorami książek o filmie o artystach filmu i to chcielibyśmy troszkę podkręcić – dodał Tomasz Piersiak.

Lubuskie Lato Filmowe po raz 52.

– 25 czerwca – 2 lipca br., warto zapamiętać te daty – mówił Grzegorz Potęga, radny województwa lubuskiego. –  Łagów nazywamy Perła Ziemi Lubuskiej, ale ta perła ma wartość nie tylko ze względu na to jak wygląda, jak jest duża czy mała, ale również z uwagi na to, co ją wzmacnia. A wzmacniają ją zdecydowanie takie imprezy jak Lubuskie Lato Filmowe, które po raz 52. zawita do Łagowa. Sytuacja dla festiwalu jest bardzo dobra, bo jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby 4 miesiące przed rozpoczęciem festiwalu ta gwarancja finansowa była potwierdzona przez tego najważniejszego partnera, jakim jest Województwo Lubuskie – podkreślał radny.

Łagowskie „Lubuskie Lato Filmowe” jest najstarszym polskim festiwalem filmów fabularnych. W tym roku odbędzie się 52. edycja imprezy. Od roku 1990 festiwal stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W czasie trwania imprezy do Łagowa przyjeżdżają autorzy filmów, aktorzy i krytycy filmowi, którzy uczestniczą w seminariach oraz dyskusjach z publicznością. Główną częścią programu jest prezentacja kina europejskiego oraz konkurs filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich fabuł. Na laureatów międzynarodowych konkursów czekają tradycyjne nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona.

Osiągnięcia Lubuskiego Lata Filmowego klasyfikują to wydarzenie na jednym z najważniejszych miejsc wśród imprez kulturalnych w Polsce.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content