Zgoda buduje, czyli jak walczyliśmy o Lubuskie

Rys. Wikipedia
25 lutego 1998 roku powstało tzw. stowarzyszenie lubuskie. Często zapominamy, że to jedna z fundamentalnych dat w historii województwa. 25 lat temu rozpoczęła się walka o miejsce naszego regionu na administracyjnej mapie Polski.

Pełna nazwa brzmiała: Stowarzyszenie na rzecz Promocji i Powołania Województwa Lubuskiego. Jego zasadniczym celem było przekonanie władz w Warszawie o tym, aby powołały samodzielne województwo w środkowo-zachodniej Polsce. Przy okazji starano się promować to, co się dzieje na środkowym Nadodrzu.

A działo się wtedy wiele i wyglądało na to, że dla Lubuskiego na mapie nie będzie miejsca. Prof. Michał Kulesza przygotowywał właśnie wielką reformę administracyjną. Koncepcji podziału kraju było kilka. Jedna z nich mówiła o 25 województwach. Wówczas gorzowskie oraz zielonogórskie miały szansę dalej pozostać samodzielnymi województwami. Ta koncepcja jednak upadła na wczesnym etapie. Na popularności zyskiwał podział na 12 województw. Przy takim wariancie Gorzów i północna część regionu znalazłyby się w Zachodniopomorskiem, Zielona Góra wraz z południem w województwie dolnośląskim. Mało tego. Przez środek dzisiejszego Lubuskiego, wzdłuż autostrady biegłby „korytarz” województwa wielkopolskiego.

Wówczas zaczął na Nadodrzu kształtować się plan wspólnego województwa lubuskiego. Zanim politycy z północnej i południowej części środkowego Nadodrza podpisali tzw. porozumienie paradyskie, 10 lutego 1998 r. w międzyrzeckim ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli województw gorzowskiego i zielonogórskiego. To był początek dyskusji o kształcie województwa lubuskiego. W spotkaniu uczestniczyło 17 reprezentantów regionu gorzowskiego i 14 z regionu zielonogórskiego oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wszyscy zielonogórzanie opowiadali się za powołaniem Lubuskiego. Takiej jednomyślności nie było wśród gorzowian, których większość chciała walczyć o „niepodległe” województwo gorzowskie.

13 marca 1998 roku to kolejna fundamentalna data, gdyż tego dnia została podpisana umowa paradyska. Właśnie w Paradyżu, w połowie drogi między Zieloną Górą i Gorzowem, parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego wspólnie podpisali list do ówczesnego premiera prof. Jerzego Buzka w sprawie utworzenia województwa lubuskiego…

Cóż, zgoda buduje.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content