Kto zostanie „Dziewczynką ze słonecznikami”? Trwa casting na sławnego sobowtóra! (WIDEO)

Zdjęcia z gali rozstrzygającej konkurs w 2016 r. Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
Zdjęcia z gali rozstrzygającej konkurs w 2016 r. Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej wznawia akcję sprzed 7 lat, która okazała się ogólnopolskim hitem. Raz jeszcze muzealnicy szukają sobowtóra z portretu Olgi Boznańskiej „Dziewczynka ze słonecznikami”. Casting odbędzie się w kwietniu.

Olga Boznańska to jedna z najwybitniejszych polskich malarek przełomu XIX i XX w. Do jej najsłynniejszych dzieł należy właśnie „Dziewczynka ze słonecznikami”. – To nasza Mona Lisa – żartuje Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Obraz namalowano pastelami, wrażliwymi na warunki zewnętrzne w tym światło, dlatego dzieło rzadko ukazuje się szerszej publiczności. Tym bardziej wyjątkową okazją wydaje się akcja MZL. Muzealnicy czekają na dzieci w wieku 8 – 12 lat. Zgłoszenia trzeba nadesłać do 7 kwietnia. Później odbędzie się casting na sobowtóra „Dziewczynki ze słonecznikami”.

– Uczestniczki zaprosimy do udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej na terenie muzeum. Odbędzie się w terminie 22-24 kwietnia. Godzinę będziemy ustalać z opiekunami indywidualnie. Następnie wybierzemy trzy laureatki – tłumaczy Renata Gresiuk-Kowalska, kierownik działu oświatowego MZL.

Zwycięskie dziewczynki zostaną zaproszone na uroczyste obchody dnia dziecka 3 czerwca w muzeum. Podczas uroczystości otrzymają nagrody. Regulamin konkursu i niezbędne dokumenty znajdziecie [TUTAJ]. Przypomnijmy, że to druga odsłona popularnej akcji. Po raz pierwszy sobowtóra szukano w 2016 r.

– Casting 7 lat temu przerósł nasze oczekiwania. Zgłosiły się osoby z całej Polski. Wyłoniliśmy 3 zwycięzców, w tym  dziewczynkę z Krakowa, czyli miasta urodzenia Olgi Boznańskiej. Dzisiaj ma 20 lat, ale udało nam nawiązać się z nią kontakt i przyjedzie na finał akcji – mówi Leszek Kania.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości dotyczących akcji, możecie zadzwonić do muzeum pod numer telefonu: 68 327 23 45.

Wystawa obrazów Olgi Boznańskiej w MZL

Akcja poszukiwania sobowtóra w pewnym stopniu promuje wystawę obrazów Olgi Boznańskiej, którą zaplanowano w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Do Zielonej Góry przyjedzie w sumie 38 dzieł z archiwów Muzeum Narodowego w Krakowie. To pierwsza tak duża wystawa malarki w Winnym Grodzie.

Oczywiście będzie można zobaczyć także dzieła będące w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej, w tym najsłynniejszą „Dziewczynkę ze słonecznikami”. – Wystawę otwieramy 21 kwietnia po świętach wielkanocnych – zaprasza Leszek Kania.

Informacje o Oldze Boznańskiej

Olga Boznańska (1865-1940) jest uznawana za najwybitniejszą polską malarkę. Urodziła się w Krakowie, zmarła w Paryżu. Portret dziewczynki trzymającej w ręku kwiaty słonecznika, znajdujący się w zbiorach muzeum w Zielonej Górze, powstał najprawdopodobniej w Monachium. Stanowi zapowiedź niezwykle indywidualnego stylu artystki, który skrystalizował się właśnie w okresie monachijskim (1886-1898).  Powstaje tego pięknego portretu datuje się na 1891 r. i zdecydowanie stanowi jeden z najcenniejszych eksponatów wśród muzealnych zbiorów. Bladziutka, pełna powagi i zamyślenia dziewczynka w czerwonym stroju spogląda na zwiedzających Muzeum Ziemi Lubuskiej od 1958 r.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content