Społeczniczka Agnieszka Chyrc: – Kobiety mają coraz więcej powodów, by obalić ten rząd (WIDEO)

Agnieszka Chyrc (z prawej) w rozmowie z Katarzyną Kozińską. Fot. Łukasz Wawer/LCI
Już jutro Dzień Kobiet. Niestety, panie nadal muszą walczyć o wiele podstawowych dla człowieka praw. O równym dostępie do procedury aborcji na świecie i w Polsce, o działaniach na rzecz mniejszości w regionie i o kolejnym Marszu Równości zaplanowanym na czerwiec, rozmawiamy z Agnieszką Chyrc z Instytutu Równości w Zielonej Górze. Jak podkreśla nasza gościni, region ma to szczęście, że rządzi nim marszałek “w spódnicy”, wyczulona na prawa kobiet.

W rozmowie dnia na antenie Lubuskiego Centrum Informacyjnego między innymi o współpracy lubuskiego samorządu z Instytutem Równości w Zielonej Górze.

Samorząd otwarty na współpracę

– Ostatnio mieliśmy bardzo owocne spotkanie z marszałkinią województwa lubuskiego. Chcemy zrealizować wspólnie z naszymi partnerami projekt szkoleń dla ginekologów i ginekolożek nt. legalnej aborcji. Tzn. kiedy jest to uzasadnione ze względów medycznych i gdy jest to procedura ratująca życie kobiety. Chodzi o to, by uniknąć takich tragedii, jakie miały miejsce w Pszczynie, czy Częstochowie. Do tego potrzeba znajomości przepisów. Na razie wśród wielu lekarzy panuje postrach przed aborcją ze względu na zaostrzenie przepisów – mówi Agnieszka Chyrc. – Niestety dzisiaj kobietom odbiera się coraz więcej praw, przypomnę, że prawo do życia i do jego ratowania ma każdy – mówi nasz gość.

Znów będzie kolorowo

Podobnie jak w ubiegłym, tak i w tym roku odbędą się marsza równości. – To jest piękny zryw serc, taki manifest wszystkich, którzy chcieliby wyrazić swoje poparcie dla mniejszości, dla środowisk LGBT, którzy chcą powiedzieć głośno, jak ważna jest wzajemna tolerancja. Jest to odpowiedź na politykę polskiego rządu, który dzieli polaków i ich stygmatyzuje – mówi Agnieszka Chyrc i dodaje, że w tym roku marsze w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze zaplanowane są na czerwiec.

W programie również o problemach psychicznych młodzieży, głównie mających zaburzenia związane z orientacją seksualną.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content