Jerzy Wierchowicz: – Nie mszczę się za wygaszenie mi mandatu. Chodzi o sprawy regionu (WIDEO)

Jerzy Wierchowicz jest wiceprzewodniczącym lubuskiego sejmiku.
Pierwszy magazyn Region Północ w marcu zaczynamy od tematu wniosku sejmiku województwa lubuskiego ws. odwołania wojewody lubuskiego. Gościem w studiu TV Gorzów jest Jerzy Wierchowicz, wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku, współtwórca wniosku. W programie pokazujemy także ostatnie przygotowania do uruchomienia pododdziału kardiochirurgii oraz relację z otwarcia pracowni gastronomicznej w ZWKF Gorzów Wlkp. Sprawdzamy również jak idzie wykonawcy termomodernizacji Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp.

Dlaczego wniosek o odwołanie wojewody?

Na początku programu wracamy do sprawy wniosku o odwołanie wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, który pojawił się na ostatniej sesji sejmiku województwa. Jednym z jego autorów był właśnie mecenas Jerzy Wierchowi. Pytaliśmy zatem o powody jego złożenia.

-Wojewoda lubuski ma za zadanie współpracować z samorządem, współdziałać na rzecz dobra wspólnego. Na 50 sesji, jakie się odbyły od początku kadencji tego samorządu od 2018 roku wojewoda nie był na żadnej. Na żadne z zaproszeń nie odpowiada. Władysław Dajczak nie wypełnia swojego obowiązku, jak troska o dobro mieszkańców. Jak można współpracować, kiedy to wojewoda odmawia współpracy. Drugim powodem wniosku była prawa katastrofy ekologicznej na Odrze. Działania wojewody w tym zakresie były znikome, a nawet żadne. Chodziło o reakcję tu i teraz, nie posiedzenia zarządzania kryzysowego, które nic nie wniosły i przeloty śmigłowcem nad Odrą. Ludzie sami wyławiali martwe ryby. Odbudowa flory Odry potrwa lata. To skandal – mówi Jerzy Wierchowicz. Gość magazynu dodaje także, że wniosek miał związek z bulwersującą sprawą braku zgody na kontrakt dla pododdziału kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu. – Konflikt interesów jest tu ewidentny. Konsultant wojewódzki jest jednocześnie szefem oddziału, który ma jako jedyny kontrakt na te usługi w regionie i skutecznie blokuje przyznanie środków na drugą placówkę. Statystyki nie kłamią. Mamy najwyższą zachorowalność na choroby układu krążenia i nie możemy sobie pozwolić na zmniejszanie dostępności do operacji i leczenia, tylko musimy stawiać na rozwijanie tych usług – mówi Jerzy Wierchowicz.

Kardiochirurdzy gotowi

W programie zaglądamy także do pododdziału gorzowskiej kardiochirurgii. Pięciu kardiochirurgów i dwoje perfuzjonistów obsługujących płucoserce. Oprócz nich kardioanestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, instrumentariuszki i pielęgniarki odcinkowe, a także fizjoterapeuci. Wszyscy gotowi do pracy. Zespół już zadomowił się na piątym piętrze szpitalnego bloku A. Trwa testowanie sprzętu. – W pierwszej kolejności zabezpieczymy pacjentów wymagających zabiegów ratujących życie – mówi szef zespołu. Takie są finansowane, gorzej z tymi planowymi. Na to nie ma środków, bo szpital nadal walczy o kontrakt z NFZ.

Pododdział kardiochirurgii oddziału kardiologii. Wszystko nowe, wyremontowane, wysterylizowane. Sala operacyjna, gabinet zabiegowy, pracownia USG, sale ogólne dla 12 pacjentów oraz sala intensywnego nadzoru pooperacyjnego z miejscem dla czterech chorych.

Oko za oko?

W programie mecenasi radny województwa odniósł się do zarzutów publicznych mediów i wojewody, jakoby doszło do korupcji z jego udziałem. – Mimo wielu prób nie miałem okazji odnieść się do tych absurdalnych zarzutów w mediach publicznych. Chodziło o furgonetkę, która stała pod szpitalem z napisem i okropnym zdjęciem płodu przez kilka miesięcy. W imienia dobra mieszkańców szpital próbował na wiele sposobów spowodować jej usunięcie z parkingu. W końcu zdecydował się pójść z tym do sądu. Sprawa trwała 1,5 roku, odbyło się 6 rozpraw w dwóch instancjach. Właściciel furgonetki został skazany, została ona usunięta. Ustało to permanentne straszenie ludzi, pomawianie i szkalowanie szpitala słowami że w tej lecznicy zabija się nie narodzone dzieci. Moja kancelaria otrzymała wynagrodzenie w kwocie 2 tys zł. Działałem w imieniu dobra społecznego. Żadnej korupcji tu nie było. Czy to moje wystąpienie naruszyło dobro społeczne? Wręcz przeciwnie. Wygaszenie mandatu przez wojewodę jest czystym aktem politycznym – mówi radny i dodaje, że wojewoda w mediach przedstawia wniosek o odwołanie jako odwet za wygaszenie mu mandatu – tymczasem tu chodzi o najważniejsze sprawy regionu – mówi Wierchowicz. Sejmik nie zajął się jeszcze sprawą wygaszenia mandatu radnemu.

Dietetycy mają pracownię

W Regionie Północ także felieton z otwarcia pracowni gastronomicznej ZWKF w Gorzowie Wlkp.

Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej (gorzowska filia AWF w Poznaniu) od kilku lat kształci studentów na kierunku dietetyka. Studia są coraz bardziej popularne, a uczelnia stara się, by nauka w jej murach było atrakcyjna. Dlatego – z pomocą samorządu województwa – postanowiła stworzyć w budynku dydaktycznym fizjoterapii pracownię, z której będą korzystać przyszli dietetycy.
Ta uczelnia to jedna z naszych marek.- Dietetyka to niesłychanie ważny kierunek i widać, że studenci chętnie go wybierają. To strzał w dziesiątkę. Ten kierunek również świetnie wpisuje się w naszą Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego, bo zdrowie i jakość życia to nasza inteligentna specjalizacja. Gratuluję rektorowi i kadrze, że potrafili sprostać nowemu wyzwaniu. Samorząd województwa lubuskiego w dalszym ciągu będzie wspierał Akademię Wychowania Fizycznego w Gorzowie, która jest bardzo ważną uczelnią, obok Akademii im. Jakuba z Paradyża. Świetnie się rozwija, zasługuje na nasze wsparcie i jest już marką regionu lubuskiego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dietetykę traktujemy w pewnym sensie priorytetowo, bo to kierunek, który bardzo umiejętnie wpisuje się w przestrzeń miedzy kierunkami medycznymi (a takim kierunkiem jest fizjoterapia prowadzona tu już od lat) a sportowymi (takimi jak wychowanie fizyczne) – tłumaczy prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. – Dietetyka to nie tylko zdrowie i zdrowe odżywianie, ale również dietetyka sportowa. Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie tworzyć studentom godziwe warunki do nauki, a także studiowania czysto akademickiego, czyli przyglądania się temu, jak są prowadzone badania naukowe w zakresie żywności i żywienia.

Przychodnia Dworcowa będzie jak nowa?

Na koniec zaglądamy, jak idzie wykonawcy termomodernizacji Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp.

– Na wykonanie tych prac czekaliśmy od lat, przez brak odpowiedniej izolacji był problem z dociepleniem budynku i były duże straty ciepła. Termomodernizacja przyczyni się do zmniejszenia kosztów, jeśli chodzi o ogrzewanie, jak również opłaty za energię elektryczną. Firma wykonała już wymianę centralnego ogrzewania, wymianę instalacji elektrycznej na energooszczędną – mówi Alicja Andrzejewska, dyrektor SPZOZ Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp. Remontu doczeka się także stara piwnica, gdzie przeniesione zostanie archiwum.

Koszt całej modernizacji budynku to kwota 1 mln 680 tys. złotych, z czego Unia Europejska dołożyła 1 mln 360 tys zł. Wkład własny przychodni to 240 tysięcy złotych. Ciężko jednak z działalności lecznicy wysupłać taką kwotę. Placówka otrzymała dotację celową z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego na pokrycie części wkładu własnego i na pokrycie kosztów niekwalifikowalnych. Urząd dorzuci także do remontu klatki schodowej przychodni.

W Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp. działa 17 gabinetów specjalistycznych, w tym poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Na każdą poradnię mamy kontrakt z NFZ, poza poradnią medycyny pracy. Przyjmujemy bardzo dużo pacjentów. W ubiegłym roku zrobiliśmy analizę, przyjęliśmy blisko 40 tysięcy osób – mówi dyrektorka przychodni.

-W mojej ocenie działania zarządu województwa pod adresem północnej części województwa lubuskiego są uzasadnione. Ja tu nie widzę jakiegoś pokrzywdzenia i nie wdaje się w tą wojenkę gorzowsko – zielonogórską. Rzecz w tym, aby tymi pieniędzy z samorządu, z podatków mieszkańców, ze środków unijnych i rządowych gospodarować racjonalnie. Dla mnie ta polityka zarządu województwa jest zrozumiałą i zasadna – mówi J.Wierchowicz.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content