Zobacz, jak region lubuski realizuje politykę młodzieżową – czyli Młodzi On-Life w pigułce

Program dla młodzieży województwo lubuskie realizuje konsekwentnie od 2016 roku. Sprawdź co do tej pory udało się zrobić.

Jeśli są problemy, to trzeba je rozwiązywać. Już w 2016 roku samorząd przygotował diagnozę, z której wynikało, że odpływ młodych jest jednym z głównych deficytów samorządu. Bolączką lubuskiego jest też niż demograficzny. – Nie czekaliśmy, przygotowaliśmy założenia polityki młodzieżowej i konsekwentnie realizujemy nasz program dla młodych – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. W ramach kampanii Młodzi On-Life przedstawiamy najważniejsze działania w ramach programu.

Zobacz prezentację:

https://mab.to/t/uAKGUtnEklv/eu1

Działania samorządu:

  • wyrównywanie szans edukacyjnych dla wszystkich młodych Lubuszan
  • stworzenie systemu wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla dzieci i młodzieży, zwiększenie dostępności do tego wsparcia
  • stworzenie ciekawej oferty edukacyjnej i rekreacyjnej
  • działania integrujące dzieci i młodzież w regionie
  • zachęcenie młodych do pozostania w regionie lubuskim – „Moje miejsce do życia”
  • aktywizacja obywatelska poprzez dotacje na działania dla młodych
  • wsparcie młodzieży poprzez system stypendialny
  • wsparcie studentów poprzez system stypendialny

Zarząd województwa lubuskiego kontynuuje wszystkie wymienione zadania i wsłuchując w głos młodych mieszkańców regionu, wciąż je rozwija. Działania realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wraz z jednostkami podległymi Urzędu oraz partnerami współpracującymi w realizacji programu: uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami. Wszystko dla Was!
„Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby “wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. Trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów!” – mówił podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku Papież Franciszek. – To przesłanie dla was młodych i dla nas. Chcemy was włączyć, żebyście zeszli z kanapy i kupili buty. Stąd nasze hasło. Młodzi On-Life! Dlatego właśnie przygotowaliśmy program dla młodych – mówiła podczas inauguracji kampanii marszałek Elżbieta Anna Polak.
– To młodzież miała wypełnić ten program treścią i tak się stało. Wsłuchujemy się w Wasz głos i reagujemy. Mamy wielu przyjaciół, którzy nam w realizacji tych zadań pomagają. Chcemy żeby młodzież wracała do Lubuskiego i chciała tu żyć, działajmy razem – apeluje lubuska marszałek.

-Chcemy, abyście rozwijali w regionie lubuskim swoje pasje, stąd tak szeroki wachlarz programów stypendialnych. Wiemy, jak ciężko z domowych budżetów wysupłać potrzebną kwotę na sprzęt i materiały do nauki. Pomagamy i będziemy pomagać. Programy stypendialne będą kontynuowane, bo jesteście bardzo utalentowani w różnych dziedzinach. Reagujemy na Wasze potrzeby – podkreśla wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.
Zobacz ofertę województwa lubuskiego i włącz się!

Do najważniejszych działań na rzecz młodzieży należą:

Aktywizacja obywatelska


Młodzieżowy Sejmik Województwa Lubuskiego


Młodzieżowy Sejmiku Województwa Lubuskiego został powołany na 2-letnią kadencję jako organ o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym dla organów samorządu województwa.
Młodzieżowi radni mogą kreować politykę samorządową województwa na rzecz młodych, zgłaszać istotne problemy z punktu widzenia rozwoju województwa lubuskiego, inicjować akcje i wydarzenia przy współudziale województwa lubuskiego.
Znajdź radnego ze swojego okręgu, więcej informacji na stronie lubuskie.pl w zakładce sejmik.
Biuro Sejmiku
sejmik@lubuskie.pl

Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe 2022 – Budżet Inicjatyw Obywatelskich
Konkurs dla organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży.
Milion złotych na Wasze pomysły!
Projekt na rzecz dzieci, młodzieży i osób młodych do 35 roku życia w 2023 roku obejmuje działania:
Departament Promocji i Strategii Marki UMWL
sekretariat.dm@lubuskie.pl

Lubuski Sejmik Dziecięcy


Organizacja obrad Sejmiku Województwa, podczas których w role radnych i dziennikarzy wcielają się dzieci – uczniowie szkół podstawowych województwa lubuskiego.
Biuro Sejmiku
Sejmik@lubuskie.pl

Edukacja i wychowanie:
Lubuskie Talenty
680 uczniów (280 uczniów SP, klas VII- VIII i 400 LO, klas I-III) zrealizuje IPRE. Uczniowie w czasie pobierania stypendium podlegają opiece dydaktycznej pełnionej przez nauczyciela, pedagoga lub doradcę zawodowego zatrudnionego w szkole, do której uczęszczają. W trakcie projektu uczniom przyznawane będą stypendia w wysokości 6 000 zł (SP) oraz 8 000 zł (LO) na okres roku szkolnego tj. 10 miesięcy.
Siedziba Wydziału Projektów Społecznych:
al. Niepodległości 27 w Zielonej Górze
lubuskietalenty@lubuskie.pl

Lubuscy Zawodowcy
Stypendia w roku szkolnym 2022/2023 dla 180 szczególnie uzdolnionych uczniów lubuskich szkół o profilu zawodowym z terenu Województwa Lubuskiego (140 stypendiów dla uczniów techników oraz 40 stypendiów dla uczniów szkół branżowych I stopnia). 180 uczniów (140 techników oraz 40 szkół branżowych I stopnia) zrealizuje Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego zgodnie z założonymi celami.

Dzięki dodatkowym środkom finansowym powiększyła się liczba stypendystów Lubuskie Talenty i Lubuscy Zawodowcy Razem to 554 wyróżnionych.

Siedziba Wydziału Projektów Społecznych:
al. Niepodległości 27 w Zielonej Górze
lubuscyzawodowcy@lubuskie.pl

Oba projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Stypendia naukowe, twórcze i artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego
Stypendia przeznaczone są dla uczniów wybitnie uzdolnionych naukowo, twórczo lub artystycznie, kształcących się w szkołach ponadpodstawowych i artystycznych, stale zamieszkujących i uczęszczających do szkół na terenie województwa lubuskiego.

Departament Infrastruktury Społecznej
sekretariat.ds@lubuskie.pl

Stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego
Stypendia przeznaczone są dla wybitnie uzdolnionych sportowców w kategoriach: juniora młodszego, juniora, młodzieżowca, będących w pierwszym roku kategorii seniora oraz dla osób niepełnosprawnych za osiągnięte wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, którzy są członkami klubów lub stowarzyszeń sportowych zarejestrowanych na terenie województwa lubuskiego.

Departament Infrastruktury Społecznej
sekretariat.ds@lubuskie.pl

Stypendia dla studentów kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa i położnictwa oraz szkoleń podyplomowych z zakresu psychologii klinicznej oraz psychoterapii

Stypendia przyznawane studentom:

  • kierunku lekarskiego: III, IV, V, VI roku studiów
  • kierunku pielęgniarstwa i położnictwa III roku studiów I-go stopnia
  • kierunku pielęgniarstwa i położnictwa I i II roku studiów II stopnia
  • szkolenia podyplomowego z psychologii klinicznej oraz psychoterapii: II, III, IV roku
    Którzy na podstawie podpisania umowy zobowiążą się do podjęcia pracy w podmiocie leczniczym na terenie województwa lubuskiego.

Departament Ochrony Zdrowia
sekretariat.dz@lubuskie.pl

Stypendia motywujące dla studentów studiów stacjonarnych wyższych uczelni z terenu województwa lubuskiego
W ramach stypendiów Marszałka Województwa Lubuskiego przewidziano „stypendia motywujące” dla studentów zamieszkujących oraz podejmujących studia w województwie lubuskim oraz „stypendia przedsiębiorcze” dla studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych II stopnia na rozpoczęcie jednoosobowej lub innej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Departament Infrastruktury Społecznej
sekretariat.ds@lubuskie.pl

Dotacje na wsparcie kół naukowych dla uczelni publicznych województwa lubuskiego
Dotacje na wsparcie kół naukowych lubuskich uczelni publicznych, które stanowią kuźnię kadr naukowych. Spodziewanym efektem dotacji ma być wzmocnienie procesu komercjalizacji wyników badań i transferu wiedzy m.in. poprzez wsparcie kół naukowych, których wyniki badań będą komercjalizowane np. poprzez tworzenie start-upów oraz realizujących praktyczne projekty na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego.
Departament Rozwoju i Innowacji
sekretariat.dri@lubuskie.pl

Małe Dotacje dla uczelni publicznych z terenu województwa lubuskiego
Dofinansowanie kosztów projektów dotyczących badań rozwoju regionu oraz określenia czynników konkurencyjności rozwoju regionu ze szczególnym uwzględnieniem obszarów inteligentnych specjalizacji. Końcowym efektem realizacji zadania musi być przygotowanie minimum jednego artykułu naukowego i jego publikacja w czasopismach z listy Web of Science, przy współautorstwie partnera prywatnego (sektor biznesu) z województwa lubuskiego.

Departament Rozwoju i Innowacji
sekretariat.dri@lubuskie.pl

Wsparcie Innowacyjnych start – upów

Projekt „Park Technologii Kosmicznych”
Inicjatywa Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze ma na celu stworzenie w województwie lubuskim wiodącego ośrodka przemysłowo-badawczego inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz innowacyjnego przemysłu. W ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji regionu zakłada się komercjalizację badań a także inkubowanie innowacyjnych firm (start-upów), co w efekcie przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności regionu.

Województwo Lubuskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim, Centrum Badań Kosmicznych Polskie Akademii Nauk i firmą Hertz System Ltd Sp. z o.o.
Więcej informacji:
bp@uz.zgora.pl

Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy Sp. z o.o.

Podstawowym zadaniem spółki jest komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań poprzez:
Weryfikację innowacyjnych rozwiązań pod kątem możliwości ich transferu do przemysłu,
Prowadzenie badań własnych oraz zleconych, Koordynowanie ochrony własności intelektualnej nowych projektów,
Kompletne wsparcie nowych podmiotów start – uoów w okresie inkubacji, w zakresie obsługi badawczej, patentowej, biurowej.
Kontakt
tel. +48 95 715 15 60
email: biuro@gotechnology.pl

Wsparcie uczelni wyższych przez samorząd województwa lubuskiego

Wsparcie finansowe kierunków dietetyka i fizjoterapia w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Utworzenie pracowni gastronomicznej na kierunki dietetyka. Dotacja do utworzenia pracowni.

Dotacja podmiotowa – dofinansowanie kierunku pielęgniarstwo, na Akademii im. Jakuba
z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Uruchomienie naboru na kierunek studiów Inżynieria Lotnicza – Uniwersytet Zielonogórski – Instytut Inżynierii Mechanicznej

Modernizacja kształcenia zawodowego w województwie lubuskim
Nowoczesne pracownie i laboratoria.
Współpraca z przedsiębiorcami.
Staże i praktyki dla uczniów.
Podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli.
Wymiana transgraniczna.
RPO – Lubuskie 2020
170 mln zł !

Departament Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL
Kontakt:
sekretariat@efs.lubuskie.pl

Integracja
Integracja europejska
Działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów międzynarodowych i współpracy między społeczeństwami
Wymiana doświadczeń z partnerem zagranicznym (w szczególności z regionów partnerskich naszego województwa) w zakresie: edukacji, kultury, sportu;.
Wymiana dzieci i młodzieży, organizację półkolonii mającą na celu aktywizację społeczeństwa do udziału w europejskich procesach integracyjnych.

Małe granty dla NGO.

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Kontakt:
sekretariat.bwz@lubuskie.pl

Integracja

Partnerstwo dla Wolontariatu
Projekt Partnerski „Otwórz się na pomoc”, realizowany przez Województwo Lubuskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze oraz Związek Młodzieży Wiejskiej

Poradnie specjalistyczne w powiatach województwa lubuskiego. Wsparcie rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Obecnie w porozumieniu z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. prowadzone są zajęcia teatralne w formie arteterapii la dzieci z Polski i Ukrainy.
Kontakt: e-mail: sekretariat@rops.lubuskie.pl

Wspieranie mniejszości, środowiska LGBT, działanie na rzecz równości obywateli.
Współpraca samorządu województwa z Instytutem Równości.

Pełnomocnik ds. równości:
Magdalena Balak-Hryńkiewicz – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego
sekretariat.dr@lubuskie.pl

Lubuskie Pikniki zdrowia i profilaktyki
W całym cyklu pikników uczestniczy kilka tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi i młodzież, co stwarza okazję do integracji mieszkańców. Wśród podmiotów prezentujących się na Piknikach są też szkoły medyczne oraz takie, które kształcą w specjalnościach pokrewnych, tj. technik masażysta, opiekun medyczny, opiekun osoby niepełnosprawnej, a także studenckie koła naukowe. Pikniki odbywają się w miejscach atrakcyjnych – w parkach, na placach rekreacyjnych, w pobliżu rynków i ratuszów miast przy współpracy lokalnych samorządów.
Departament Ochrony Zdrowia
sekretariat.dz@lubuskie.pl

Konkurs: “Raz, dwa, trzy – poruszaj się i Ty!”

Głównym zadaniem konkursowym jest opracowanie, przygotowanie i wykonanie trwającej ok. 10 minut rozgrzewki ogólnorozwojowej, jako elementu lekcji wychowania fizycznego, oraz nagranie dowolną techniką filmu z wykonania tego układu ćwiczeń i przesłanie go do organizatora – UMWL.
Departament Ochrony Zdrowia
sekretariat.dz@lubuskie.pl

Promocja Województwa Lubuskiego poprzez sport: promocja Województwa Lubuskiego poprzez sport w kraju i za granicą
Grupą docelową, do której skierowane są/ przez którą realizowane są zadania publiczne przeprowadzane w ramach tego konkursu jest także młodzież ucząca się w szkołach wyższych, poprzez akademickie kluby uczelniane.
Maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego zadania może wynieść do 50 000,00 zł
Departament Promocji i Strategii Marki

sekretariat.dm@lubuskie.pl

Wsparcie psychologiczne
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży utworzy SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze
godz. pracy 7:00 – 15:00 od pn. – pt.
tel. 68 327 40 28
e-mail: biuro@cldim.zgora.pl

Izba Przyjęć
tel: 68 327 40 87
e-mail: izba@cldim.zgora.pl
Pododdział Psychiatryczny dla Młodzieży „A”:
tel: 68 327 40 96
e-mail: oddzial_a@cldim.zgora.pl

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wlkp.
Kontakt:
95 782 79 51
Do ośrodka nie jest potrzebne skierowanie.

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu – Obrzycach.
Rejestracja i kontakt z Poradnią w Międzyrzeczu:
nr tel. 95 7428 756
Adres e-mail: poradnia@obrzyce.eu

Fundusze UE dla młodych
Aktywizacja młodych Lubuszan pozostających bez pracy.
Wsparcie firm zatrudniających młodych.
Utworzenie miejsc opieki nad dziećmi, umożliwienie rodzicom powrotu na rynek pracy.
Wsparcie innowacyjnych start – upów.
Wsparcie do utworzenia działalności gospodarczej, doposażenie miejsca pracy.
Szkolenia i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Dofinansowanie prac naukowo – badawczych dla kół studenckich, uczelni, a także dla osób prowadzących innowacyjną działalność gospodarczą we współpracy z ośrodkiem badawczym.
Spotkania informacyjne na uczelniach z województwa lubuskiego, prowadzone w formie stacjonarnej lub online.

Więcej informacji:
Departament Rozwoju i Innowacji
sekretariat.dri@lubuskie.pl

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
E-mail: infoue@lubuskie.pl

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim.
E-mail: lpi@lubuskie.pl

Katarzyna Kozińska

Pełnomocnik Zarządu ds. realizacji kampanii “Młodzi On-Life”

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content