Lubuskie samorządem przyjaznym kobietom

Marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak odebrała nagrodę w plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”. To nagroda dla regionu za inicjatywy na rzecz kobiet realizowane w samorządzie.

Nagrody zostały przyznane na podstawie ankiet „Gazety Wyborczej” i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, w którym samorządy lokalne opisywały swoje działania z myślą o mieszkankach.

Łącznie wyróżniono 17 samorządów: miast, gmin i województw. Wśród laureatów znalazło się m.in. miasto Poznań, Dzierżoniów, Kraków, Tarnobrzeg, Wałbrzych i województwo wielkopolskie.

W plebiscycie zostały przyznane także dyplomy dla samorządów, które podejmują próby działań na rzecz kobiet. Spośród lubuskich jednostek samorządu terytorialnego otrzymały je gmina Żary i gmina wiejska Zabór.

Gala odbyła się w piątek 10 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wzięły w niej udział samorządowczynie, członkinie rad kobiet i rad równego traktowania, aktywistki organizacji wspierających walkę o pełnię praw kobiet, parlamentarzystki.

Celem plebiscytu „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” było wyeksponowanie i nagrodzenie inicjatyw na rzecz kobiet realizowanych w samorządach na różnych szczeblach. To działania symboliczne, takie jak nadawanie placom czy ulicom nazw na cześć pań czy akcje prozdrowotne – m.in. programy szczepień przeciw wirusowi HPV bądź refundacja in vitro. Wydarzenie było zwieńczeniem projektu, który Ogólnopolski Strajk Kobiet zrealizował wraz z “Gazetą Wyborczą” i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Z ramienia Strajku Kobiet głos zabrała Zofia Szozda – przewodnicząca Lubuskiej Rady Kobiet. – Zapytaliśmy samorządy, w jaki sposób wspierają nas i jakie mają plany. Wyłoniliśmy te, które mogą być przykładem dla innych regionów.  Protesty kobiet  są jedną z wielu form walki o prawa kobiet. Musimy mieć i szanse i możliwości, których nie mamy. Posłuchajcie naszego głosu. Zapraszam was do powołania u siebie rad kobiet. Jeśli pojawią się problemy, postaramy się pomóc. Zmieniajmy nasze małe ojczyzny w miejsca lepsze do życia. Działajmy razem i wspierajmy się! – apelowała.  

Lubuską delegację stanowiły także: członkinie Lubuskiej Rady Kobiet, Pełnomocnik Marszałek ds. Równości Magdalena Balak-Hryńkiewicz oraz zastępczyni dyrektora Biura Lubuskiego Centrum Informacyjnego Iwona Kusiak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content