Jak opozycja chce pokonać PiS? Pierwszy odcinek programu publicystycznego „Nasza Lubuska Polityka” (WIDEO)

Uczestnicy programu od lewej: poseł Bogusław Wontor (SLD), prowadzący Adrian Stokłosa (LCI), wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn (PSL) i poseł Waldemar Sługocki (PO).

Po raz kolejny rozgorzała dyskusja czy demokratyczna opozycja powinna wystartować zjednoczona w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jakie są argumenty „za”, a jakie „przeciw”? Dlaczego w ostatnich sondażach wzrasta poparcie dla PiS? Jak opozycja powinna przekonać do siebie wyborców? Czy propaganda rządowych mediów zakłamuje rzeczywistość, podczas gdy w Polsce panuje historyczna inflacja?

O tych sprawach rozmawiali goście pierwszego odcinka programu „Nasza Lubuska Polityka”: poseł Waldemar Sługocki (PO), poseł Bogusław Wontor (Lewica) oraz wicemarszałek województwa Stanisław Tomczyszyn (PSL).

-Gdyby to było takie proste, to by ta wspólna lista opozycji już powstała. Ja to tak przynajmniej rozumiem. Natomiast te badania obywatelskie wskazują, że szczególnie wśród ludzi, którzy popierają poszczególne partie polityczne, że nie jest to wszystko tak jednoznaczne. Każda z partii posiada swój twardy elektorat. Trzeba przedstawiać  swoje programy. Teraz wszystkie partie przedstawiają swoje poglądy na gospodarkę, na sprawy społeczne…- wskazywał lider lubuskiego PSL.

Jak dodawał, różnice programowe wśród partii demokratycznej opozycji są w pewnych kwestiach bardzo rozbieżne, więc lepsza jest idea startu w kilku blokach.

-Gdybyśmy zrobili, że jest zjednoczona opozycja kontra zjednoczona prawica to jest trochę tak, jak z rzuceniem monety, wyjdzie orzeł albo reszka, a ci niezdecydowani mogą zagłosować albo na prawo, albo na lewo. Programy partii politycznych są trochę inne, dlatego jest też pomysł, by oprócz tego co proponuje Platforma, zrobić też jeszcze inną list – mówił Tomczyszyn.

Poseł Waldemar Sługocki w sprawie wspólnej listy odniósł się do wypowiedzi Donalda Tuska, która padła w ostatni weekend na Śląsku: „Ci z polityków, którzy nie chcą wspólnej listy, chcą tylko być, tylko wejść do Sejmu – jeżeli w najbliższym czasie nie zrozumieją, że trzeba zrobić to natychmiast, to przed wyborami znikną w sondażach i dostaną od wyborców baty. Wtedy zostanie jedna lista” – mówił przewodniczący PO.

-Myślę, że ta wypowiedź przewodniczącego Donalda Tuska ma na celu sprowokowanie, zmobilizowanie, zmotywowanie innych środowisk politycznych, żeby zastanowić się jednak, żeby na tę wspólną listę trafić. Donald Tusk od samego początku mówi o tym, żeby ta demokratyczna opozycja poszła z jednej listy. Te partie, które nie godzą się na to, co robi PiS z Polską już od 8 lat z naszym krajem, Donald Tusk zachęca do tego, żebyśmy zrobili wspólną listę, spolaryzowali poglądy – tłumaczył Sługocki.

Zwracał on też uwagę na to, by opozycja przygotowywała wspólny program, niezależnie od tego czy wystartuje na jednej liście.

-To jest też kwestia bardzo ważnych spraw, a mianowicie zbudowania wspólnego programu, bo można wygrać wybory, abstrahując już od tego czy pójdziemy z jednej listy czy nie, ale przy założeniu, że tak by się stało. Szanuję też podmiotowość i suwerenność innych partii politycznych, ale będziemy nadal przekonywać, że jednak warto – podkreślał.

Poseł Bogusław Wontor z Lewicy przekonywał, że dla opozycji najważniejsze jest określenie się pod kątem tego, czego oczekuje po wyborach. Jeśli opozycja chce rządzić to musi jak najszybciej się zadeklarować, by skuteczniej przekonywać wyborców.

-Pytanie jest proste: czy nam chodzi w tej chwili o to, żeby współrządzić czy żeby być dalej w wiecznej opozycji? Jeżeli będziemy dalej w wiecznej opozycji to te wszystkie programy, choćby najpiękniejsze, które mamy, nie będą realizowane. Bo nikt przecież nie będzie ich realizował za nas. Wydaje mi się więc, że w pierwszym elemencie powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie i powiedzieć, że dla nas najważniejsze jest odsunięcie PiS od władzy, czyli  przejęcie władzy. To wszystko po to, żeby móc w drugiej kolejności realizować swoje programy. Inaczej to się nie uda!

Cały program „Nasza Lubuska Polityka”:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content