Mastersi pokazali klasę. Na mistrzostwach świata zgarnęli osiem medali!

Dwaj mężczyźni z medalami
W rzucie dyskiem w kategorii wiekowej M65 złoty medal wywalczył Edward Zwolski (z prawej) z Nowego Miasteczka, a srebrny Jerzy Duber z Zielonej Góry Fot. Archiwum Jerzego Dubera
Lubuscy mastersi przywieźli osiem medali z lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Toruniu. Gwiazdą naszej ekipy był Edward Zwolski z Nowego Miasteczka, który trzykrotnie stawał na podium. W swojej kolekcji ma złoto i brąz.

Po złoto Edward Zwolski sięgnął w rzucie dyskiem w kategorii wiekowej M65. Zresztą, tę konkurencję zdominowali miotacze z naszego regionu, bo srebro zgarnął Jerzy Duber z Zielonej Góry.

Miotacze sześć razy na podium

– Konkurs był bardzo emocjonujący i ciekawy – relacjonuje pan Jerzy. – My nie byliśmy faworytami. Dominator to Andrzej Maliszewski, który jednak potrafi spalić się psychicznie. I tak właśnie było w Toruniu. Miał nieudane rzuty, trafiał w siatkę i ostatecznie zajął dopiero piąte miejsce. Z kolei drugi kolega typowany do medalu na rozgrzewce naderwał sobie mięsień w pachwinie i konieczna była interwencja lekarza.

– Edward uzyskał swój najlepszy wynik od kilku lat. Wstąpił w niego niesamowity duch walki – chwali kolegę pan Jerzy. – Ja też trochę spalam się psychicznie, nerwowy jestem. I nerwowe były także moje pierwsze rzuty. Na podium udało mi się wskoczyć dopiero w ostatniej kolejce!

Dodajmy, że pan Edward do złota dołożył brązowe medale w rzutach ciężarkiem i młotem. Z kolei pan Jerzy uplasował się na ósmej pozycji w rzucie młotem i 11. w pchnięciu kulą.

Małgorzata Krzyżan (z prawej) ze Słubic była trzecia w rzucie dyskiem Fot. Archiwum Jerzego Dubera

Medalowy dorobek miotaczy uzupełnili: Marek Stolarczyk (M55), który wprawdzie mieszka w Lubinie, ale reprezentuje barwy Lubusza Słubice – wygrał rzut dyskiem, natomiast Małgorzata Krzyżan (W50) ze Słubic wywalczyła brąz w tej samej konkurencji i była dziewiąta w pchnięciu kulą.

Znany trener wywalczył srebro

Kilka słów warto napisać także o występie Jarosława Algierskiego (M85) ze Świebodzina. Znany trener (rocznik 1937), który wychował m.in. Zdzisława Hoffmanna oraz rodzeństwo Piotra i Agnieszkę Rysiukiewiczów, ani myśli przejść na sportową emeryturę. W Toruniu indywidualnie zajął czwartą pozycję w crossie na 6 km, w którym drużynowo Polska wywalczyła tytuł wicemistrzów świata!

Wyniki pozostałych mastersów z naszego regionu:

  • Izabela Nowicka (Gorzów, W55) – brąz w sztafecie mieszanej 4×200 m, piąta w sztafecie 4×200 m
  • Grzegorz Pawelski (Gorzów) M55 – czwarty w rzutach dyskiem i ciężarkiem, piąty w pchnięciu kulą
  • Ireneusz Nowak (Zielona Góra, M75) – szósty w rzucie dyskiem i 11. w pchnięciu kulą
  • Beata Siniecka (Lubusz Słubice, W50) – siódma w rzucie dyskiem
  • Paweł Habich (Szprotawa, M45) – ósmy w trójskoku i 16. w skoku w dal
  • Arkadiusz Musiał (Lubusz Słubice, M45) – ósmy w rzucie oszczepem
  • Zdzisław Salmanowicz (Zielona Góra, M70) – 18. w biegach na 3000 m i 10 km (szosa)

Paweł Habich ze Szprotawy wystartował w trójskoku i skoku w dal Fot. Archiwum Jerzego Dubera

– W mistrzostwach startowało ponad 4000 zawodników z 88 krajów wszystkich kontynentów – wylicza pan Jerzy. – W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Polska przed Niemcami, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

Udział lubuskich mastersów w mistrzostwach świata w Toruniu wsparł urząd marszałkowski.

Trzeci od lewej Edward Zwolski z Nowego Miasteczka. Z prawej Marek Stolarczyk z Lubusza Słubice i Grzegorz Pawelski z Gorzowa Wlkp. Fot. Archiwum Jerzego Dubera

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Polityczne złoto

Sprawa jest kontrowersyjna, nawet dla zwolenników aborcji, i mogłaby się stać przyczynkiem do dyskusji, czy na tym etapie ciąży powinna być dopuszczalna. Tyle że dyskusja

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów stawia na kulturę

Rok 2025 został w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszony Rokiem Kultury. Za symbolicznymi hasłami idą realne działania – podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił,

Zdjęcie papieża Franciszka, fot. wikipedia.

Co dalej po śmierci papieża Franciszka?

21 kwietnia 2025 roku zakończył się pontyfikat papieża Franciszka – duchownego, który przez ponad dekadę kształtował oblicze Kościoła katolickiego. Miał 88 lat. Jego odejście rozpoczyna

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści