“Muzyka w Raju” – jest umowa na organizację festiwalu muzyki dawnej w Lubuskiem! (WIDEO)

Festiwal Muzyka w Raju - podpisanie umowy, na zdj. od prawej marszałek Elżbieta Anna Polak i Cezary Zych, prezes Fundacji CANOR
Na zdjęciu marszałek Elżbieta Anna Polak i organizator festiwalu "Muzyka w Raju" Cezary Zych. Fot. Łukasz Wawer / LCI

– Festiwal „Muzyka w Raju” pokazuje, że Lubuskie ma najbliżej raju spośród wszystkich regionów w Polsce. Jesteśmy tak blisko raju, ponieważ od 20 lat współpracujemy z Fundacją CANOR, z panem Cezarym Zychem  – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej, podczas uroczystego podpisania umowy z fundacją na kolejne trzy lata.

Lubuskie niedługo rozbrzmiewać będzie boskimi dźwiękami, do których od wielu lat przyzwyczaił nas Festiwal Muzyki Dawnej „Muzyka w Raju”. Ta kulturalna wizytówka Regionu Lubuskiego, jest także jednym z bardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od dwóch dekad twórcy festiwalu „oswajają” nas z muzyką dawną. Zmienia się także i ewoluuje formuła festiwalu – rajskie brzmienie już dawno przekroczyło bramy Paradyża, by zaprosić widzów na koncerty w innych miejscowościach na terenie województwa. Ważną zapowiedzią sierpniowego festiwalu  jest także „Przedsionek Raju”, czyli koncerty odbywające się w „małych ojczyznach”.

– Lubuskie silnie społecznie, Lubuskie – bliżej obywatela, to nie są puste slogany – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. – To także wsparcie w zakresie kultury.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że właśnie Festiwal „Muzyka w Raju” jest najpiękniejszym festiwalem w Regionie Lubuskim – podkreślała marszałek Polak. – Festiwal, który bardzo się rozwinął, bo mamy również Przedsionek Raju – i niesiemy kulturę wysoką „pod strzechy”.

Umowa o współpracy na lata 2023-2026 w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego zakłada m.in. wspólną promocję:

– Będziemy promować Lubuskie z wysoką kulturą, z hasłami „Lubuskie Warte Zachodu”, „Lubuskie –  tu gramy”, Rajski Region Lubuski – mówiła marszałek Polak. –   Żeby nam się to udało, postanowiliśmy w tym roku przyznać dużo większe dofinansowanie do festiwalu. W 2023 r. będzie to dotacja w wysokości 250 tys. złotych. W ubiegłym roku była to kwota 145 tys. Widać, że doceniamy bardzo nasz festiwal i cieszymy się, że w dalszym ciągu to właśnie my, Region Lubuski, będziemy jego gospodarzem.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zdradziła także pewną tajemnicę dotyczącą współpracy z Fundacją CANOR:

– Nikt o tym nie wie, ale przygotowaliśmy wniosek, w ramach którego będziemy nominować Fundację CANOR do tytułu „Organizacji 25-lecia Samorządu Lubuskiego”. Ten rok, rok 2023, został ustanowiony uchwałą Związku Województw RP rokiem 25-lecia Samorządu Województw. Uchwała o nowym podziale administracyjnym została podpisana 5 czerwca.  Marszałek też ma prawo nominować wydarzenia, osoby i organizacje do takiego zacnego tytułu.

Cezary Zych, prezes Fundacji Muzyki Dawnej CANOR i twórca festiwalu, zaczął od podziękowań: –  Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że będziemy mogli kontynuować naszą współpracę. To nie jest nasza pierwsza wieloletnia umowa, którą podpisujemy, więc to jest de facto kontynuacja naszej współpracy.

Prezes Fundacji CANOR podkreślił, że zarówno środki od samorządu województwa, ale również współpraca informacyjna i promocyjna odegrały niewątpliwie bardzo dużą rolę w rozwoju festiwalu, również jeżeli chodzi o jego formułę.

– To w trakcie naszych wspólnych spotkań i naszych wspólnych rozmów pojawiła się w pewnym momencie taka idea, żeby ten festiwal nie ograniczał się tylko i wyłącznie do imprezy odbywającej się w jednym miejscu – Paradyżu –wspominał Cezary Zych. – Faktycznie, ta część festiwalu, która odbywa się poza Paradyżem, jest coraz większa. To jest bardzo ryzykowana decyzja, ponieważ publiczność jest bardzo przywiązana do Paradyża, do tego miejsca, ale mam wrażenie, że się nam ten pomysł udał – podkreślał prezes Fundacji CANOR, zwracając uwagę na to, że wiele osób, które z różnych względów do Paradyża dotrzeć nie mogą, ma możliwość spotkać się z wykonawcami należącymi do europejskiej, światowej czołówki, w swoich miejscowościach.

– W tym roku festiwal odbędzie się między 4 a 20 sierpnia i jego część paradyska będzie stosunkowo krótka, ledwie 5-dniowa – wyjaśniał C. Zych. – Jest to związane z remontem, który się tam odbywa. A więc część „poza paradyska” będzie blisko dwutygodniowa. Po raz pierwszy koncerty odbędą się w Zielonej Górze, bo do do tej pory Gorzów miał pewną przewagę nad Zieloną Górą. Dwa koncerty odbędą się w tym budynku, tj. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, w Sali Kolumnowej, która jest bardzo interesującym miejscem koncertowym, więc już dawno o tym myśleliśmy. Teraz też dwa koncerty zaplanowaliśmy w Zaborze, w Pałacu, dwa koncerty w Żaganiu, Świebodzinie, Międzyrzeczu, Gorzowie i Letnicy. Nie będziemy może wszędzie, ale będziemy w tych miejscach, które mają odbiorców i mają interesujące wnętrza, zarówno współczesne jak i historyczne – obiecywał Cezary Zych.

Prezes Fundacji CANOR nie zdradził jeszcze nazwisk wszystkich muzycznych „gwiazd”, które wystąpią podczas festiwalu, ale pochwalił się, że to wydarzenie ma „ucho” do wyłapywania muzycznych talentów, które pojawiają się na festiwalu dosłownie na chwilę przez rozpoczęciem międzynarodowej kariery.

W tym roku Festiwal „Muzyka w Raju” odbywać się będzie w dniach 4-20 sierpnia.

Zapraszamy do materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content