Przychodnia Dworcowa w Gorzowie teraz naprawdę się wyróżnia. Dzięki funduszom europejskim (WIDEO, ZDJĘCIA)

Przychodnia Dworcowa po modernizacji z funduszy unijnych.
Za ogrzewanie płaciliśmy krocie, dzięki termomodernizacji to się zmieni. Gdyby nie środki unijne, nie udałoby się zrealizować projektu – mówi nam Alicja Andrzejewska, dyrektor SPZOZ Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp. Zakończyła się właśnie jej termomodernizacja, o której już mówiliśmy na naszym portalu. Teraz pokazujemy efekty.

Zapraszamy do materiału wideo:

Teraz z pewnością budynek się wyróżnia, został bardzo gustownie odnowiony w otoczeniu kamienic wzdłuż ulicy Dworcowej. Nie o efekt estetyczny jednak chodziło, ale przede wszystkim o zużycie energii. Każdy grosz oszczędności na ogrzewaniu jest teraz szczególnie ważny.

– Pozyskanie środków unijnych pozwoliło na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w budynku przychodni. Prace objęły wyminę instalacji centralnego ogrzewania i wymianę instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem. Płaciliśmy bardzo dużo z uwagi, że budynek nie był właściwie ocieplony. Liczymy na to, że przyczyni się to do znacznego obniżenia zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie kosztów funkcjonowania lecznicy. Poprawiło to również zadecydowanie wizerunek zewnętrzny przychodni. Wewnątrz pomieszczenie jeszcze wymagają remontu, ale staramy się pozyskać środki na te prace – mówi Alicja Andrzejewska, dyrektor przychodni.

-Cieszy nas tak duża aktywność podmiotów w ubieganiu się o środki na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej w poprzedniej perspektywie finansowej. W nowym rozdaniu Unia Europejska także stawia na efektywność energetyczną, ekologię i odnawialne źródła energii – mówi członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Krzysztof Kornosz  koordynator robót Drewplast – Zadanie, jakie mieliśmy przed sobą było stricte termomodernizacyjne. Poprawiliśmy efektywności energetyczną budynku przychodni. Wymieniliśmy oświetlenie wewnątrz na bardziej energooszczędne,  instalację centralnego ogrzewania. Wszystkie grzejniki dostosowaliśmy do nowego zasilania energetyczno-cieplnego.  W piwnicy zamontowaliśmy nowoczesny węzeł cieplny, wyremontowaliśmy przy okazji pomieszczenia socjalne dla pracowników. Myślę, że po skończeniu przychodnia odczuje skutki remontu w postaci dużych oszczędności.

Koszt całej modernizacji budynku to kwota 1 mln 680 tys. złotych, z czego Unia Europejska dołożyła 1 mln 360 tys zł. Wkład własny przychodni to 240 tysięcy złotych. Ciężko jednak z działalności lecznicy wysupłać taką kwotę. Placówka otrzymała dotację celową z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego na pokrycie części wkładu własnego i na pokrycie kosztów niekwalifikowalnych. Urząd dorzuci także do remontu klatki schodowej przychodni.

W Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp. działa 17 gabinetów specjalistycznych, w tym poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Na każdą poradnię mamy kontrakt z NFZ, poza poradnią medycyny pracy. Przyjmujemy bardzo dużo pacjentów. W ubiegłym roku zrobiliśmy analizę, przyjęliśmy blisko 40 tysięcy osób – mówi dyrektorka przychodni.

-Będziemy wspierać placówkę w pozyskanie kolejnych środków na niezbędne prace wewnątrz budynku, bo placówka obsługuje bardzo wielu mieszkańców Gorzowa Wlkp. i okolic – mówi przewodniczący Rady Społecznej SPZOZ Przychodnia Dworcowa Jerzy Sobolewski.

Zdjęcia: wykonawca inwestycji firma Drewplast Mazowiecki

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści