W Lubuskiem na odkrycie czeka drugi Biskupin

Fot. https://www.wicina.pl
Skarb narodowy, polskie Pompeje, perełka archeologiczna – Grodzisko w Wicinie nazywano już bardzo różnie. Faktem jest, że zniszczony przed wiekami gród według specjalistów jest w dobrym stanie i mógłby stać się ogólnokrajową atrakcją turystyczną. Na przeszkodzie stoją jednak fundusze, a dokładnie ich brak. W najbliższym czasie sprawie przyjrzą się radni województwa lubuskiego.

W piątek właśnie w Wicinie odbędzie się posiedzenie dwóch komisji sejmiku województwa. Radni będą mogli bezpośrednio przekonać się, co kryje ziemia w gminie Jasień, a jak już wiadomo na ten moment, kryje bardzo dużo. – To perełka architektoniczna, która powinna być znana na całą Europę. Znajdują się tutaj wykopaliska kultury okresu halsztackiego, tak zwana osada prałużycka istniejąca już w VII wieku p.n.e. Wykopaliska są znane archeologom na całym świecie – tłumaczy radny województwa Sławomir Muzyka.

Według badań gród w Wicinie istniał kilkaset lat i jego istnienie zakończył najad Scytów. Mówimy o prężnym ośrodku politycznym i handlowym. Dość powiedzieć, że archeolodzy do tej pory na jego terenie wykopali rzeczy wyprodukowane na odległych terenach alpejskich. W sumie na terenie grodziska, które pod względem potencjału historycznego porównuje się do Biskupina, udało się znaleźć mnóstwo zabytkowych przedmiotów. Ich liczba swobodnie mogłaby zasilić zbiory niejednego muzeum.

– Chcemy, aby fundacja od kilku lat promująca to miejsce, mogła w końcu wykorzystać potencjał grodziska. Wybudować odpowiednią infrastrukturę turystyczną i naukową. Województwo lubuskie mogłoby być znane z tego obiektu w Europie – dodaje Muzyka.

Wicina według historyków była stosunkowo bogatym grodem, czego dowodzą np. ozdoby ze złota lub bursztynu znajdowane przez archeologów. Specjaliści wskazują na ogromny potencjał historyczny grodziska, który w pewnej mierze stara się zabezpieczyć założona ok. 10 lat temu fundacja.

Inicjatywę turystycznego wykorzystania dawnego grodu promują Bezpartyjni Samorządowcy. – Deklarujemy pełne poparcie i zaangażowanie w inwestycję. Osoby chętne wesprzeć nasze działania zapraszamy do współpracy. Chcemy, aby to miejsce mogło się rozwinąć – zachęca Jakub Szczepański, wiceszef Bezpartyjnych Samorządowców Województwa Lubuskiego.

Czy Wicina ma szansę stać się w najbliższym czasie drugim Biskupinem? Nie będzie o to łatwo, ale wizyta radnych województwa to kolejny krok do osiągnięcia tego celu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content