Lubuskie z prestiżowymi nagrodami za inwestycje

Nagrody odebrała marszałek Elżbieta Anna Polak, a także główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sebastian Ciemnoczołowski (pierwszy z lewej) i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder (drugi z prawej). Fot. Lubuskie.pl
TOP Inwestycje Komunalne 2023 to nagrody przyznawane w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Województwo lubuskie zgarnęło dwie nagrody za Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oraz most na Odrze w Milsku.

Wyboru dokonała Rada Konsultacyjna powołana przez organizatora konkursu – Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcę serwisu Portal Samorządowy.pl. Przyznano 10 wyróżnień, a dwie statuetki zgarnęło właśnie województwo lubuskie.

W tegorocznym konkursie spośród zgłoszeń nadesłanych przez samorządy z całej Polski wybranych zostało 28 nominowanych inwestycji. Nagrody wręczono na gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Gala, na której wręczono nagrody najlepszym polskim inwestycjom (TOP 10), odbyła się we wtorek 25 kwietnia 2023 r. w Katowicach, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wyróżnienia dla lubuskich inwestycji odebrała marszałek Elżbieta Anna Polak oraz główny specjalista w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze Sebastian Ciemnoczołowski i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder.

Konkurs TOP Inwestycje Komunalne to projekt, którego celem jest wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz wskazanie osób, które osiągnęły inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Wyboru najlepszych inwestycji dokonuje Rada Konsultacyjna powołana przez organizatora konkursu – Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcę serwisu Portal Samorządowy.pl. W skład rady wchodzą m.in. samorządowcy, ekonomiści i przedstawiciele Portalu Samorządowego. To właśnie to grono wyróżniło lubuskie inwestycje. 

To pierwszy taki szpital w Lubuskiem

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze to pierwszy tego typu obiekt szpitalny w województwie lubuskim. Składa się z sześciu oddziałów. Dwa z nich – onkologia dziecięca i intensywna terapia – wcześniej w ogóle nie funkcjonowały w regionie. Placówka została oficjalnie otwarta 12 grudnia 2022 r., po wygaszeniu jego poprzedniej funkcji – szpitala tymczasowego leczącego pacjentów z COVID-19. 14 marca 2023 r. centrum nadano imię Zbysława Kopyścia – wybitnego pediatry, autora „Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych”.

– Decyzja o budowie centrum zapadła ponad 10 lat temu i była to bardzo trudna decyzja dla Zarządu Województwa Lubuskiego i dla zarządu szpitala, ponieważ w lubuskiej ochronie zdrowia wcale nie było dobrze. Byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce i praktycznie każdy szpital i każdy oddział wymagał wielu nakładów i inwestycji zarówno w infrastrukturę jak i sprzęt. Dramatycznie też brakowało kadry lekarskiej. Udało się tę decyzję podjąć. Potrzeb było dużo, ale udało się i możemy dziś wszyscy świętować. To największa inwestycja tej dekady samorządu województwa lubuskiego – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka kosztowała 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020. 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł – wkład własny szpitala. 

Most, który łączy region

Most w Milsku to obiekt, który pozwala na sprawny dojazd z miejscowości najdalej położonych na południowym wschodzie regionu, np. Wschowy i Sławy, do Zielonej Góry. Inwestycja obejmowała również budowę nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282, mostu przez rzekę Śmigę czy utworzenie infrastruktury rowerowej. Kosztowała ponad 83 mln złotych (aż 80 proc. to fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) i została oddana do użytku 28 października 2022 roku.

– Długo na niego czekaliśmy. Jeszcze kilka lat temu dużo nas dzieliło w sprawie budowy tego mostu na Odrze, ale dzisiaj ten most łączy wszystkich, tak jak sobie wymarzyliśmy i zaplanowaliśmy! – mówi o inwestycji marszałek Elżbieta Anna Polak.

– To pierwszy i niestety jedyny do tej pory most, jaki udało się zbudować samorządowi z powodu wiadomych ograniczeń, które – mam nadzieję – kiedyś znikną i samorządy będą w stanie realizować wielkie przedsięwzięcia. Są do nich przygotowane, bo widać, że są w stanie udźwignąć nawet tak duże, skomplikowane inwestycje – dodaje członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Mężczyzna przy stoliku

Zakola i meandry. Samokrytyka (FELIETON)

O odkurzonym przez prezydenta haśle „tylko świnie siedzą w kinie”, ostrzeżeniach wodza, szefa, wizjonera, przywódcy, a także rechocie wojewody – pisze Andrzej Flügel w felietonie

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content