Gorzów jest ważnym partnerem regionu w realizacji unijnej polityki spójności (WIDEO)

Spotkania w całym regionie mają charakter doradczy. Tak też było w Gorzowie Wlkp.
Podczas funduszowego tripu po regionie lubuskim przyszedł czas na Gorzów Wlkp. W Sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. 28 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie informacyjne w sprawie programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego. – Do tej pory do Gorzowa Wlkp. i Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego trafiło ponad 800 mln zł z RPO Lubuskie 2020, to są ogromne pieniądze w skali regionu – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

– Kiedy program został przyjęty przez Komisję Europejską, postanowiliśmy wyjechać na przeciw oczekiwaniom i przebić z informacją o szczegółach, które zapisane są w dokumentach krajowych, ale przede wszystkim tych, które sami tworzyliśmy. Chcemy, aby beneficjenci przygotowali prawidłowo aplikacje i uważali, żeby nie popełniać błędów. Szeroki jest ten zakres informacji, bo różni są odbiorcy naszych spotkań.1,5 roku jesteśmy spóźnieni, nie z naszej winy. To skutek specyficznej polityki polskiego rządu wobec Komisji Europejskiej. Zaczynamy z naszym programem i chcemy jak najszybciej przystąpić do wypłacania pieniędzy – mówi członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Duża frekwencja

Na spotkanie informacyjne w Gorzowie Wlkp. przybyli nie tylko samorządowcy, ale także przedstawiciele miejskich spółek, NGO, sektora pomocy społecznej, edukacji, izb przedsiębiorców, osoby zajmujące się działalnością kulturalną.

– Pracujemy od dłuższego czasu z naszymi partnerami w ramach większego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, w tej perspektywie finansowej współpracujemy z dziewięcioma samorządami. Tworzymy nowy MOF, szykujemy wspólne projekty, ale też każdy z samorządów pracuje nad samodzielnymi. Jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim, trwają bowiem ostatnie proceduralne przygotowania w ramach wspólnej strategii ZIT abyśmy mogli wspólnie aplikować o takie projekty jak: ochrona przed zmianami klimatycznymi, mobilność miejska w MOF, drogi rowerowe, są to bardzo oczekiwane projekty, ale też te dotyczące wsparcia edukacji, rewitalizacji. DO tych obszarów przygotowują się także przedsiębiorcy – mówi wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Iwona Olek.

Razem raźniej

– Bardzo się cieszę, że gmina Lubiszyn jest częścią aglomeracji gorzowskiej i Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, możemy na równych stawać do tej nowej perspektywy. Jesteśmy niewielką gminą, ale mamy ambitne plany i wiele do nadrobienia, że wcześniej nie byliśmy w MOF – mówi Artur Terlecki wójt Lubiszyna.

Paweł Piarek, wójt Santoka. – Marzeń musimy mieć więcej niż możliwości ich zrealizowania, ale to normalne. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji, takich plan rozwoju gminy i program rewitalizacji, duży problem to jest dla nas oświata i szkoła w Janczewie. Mamy plany dotyczące kultury, rekreacji i sportu oraz rewitalizacji.

W ramach Funduszy Europejskich dla Lubuskiego (dalej: FEL) do wykorzystania jest 915 milionów euro. Program składa się z dwóch części: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+).

W ramach FEL 2021-2027 planowane są 23 nabory wniosków w roku 2023:

    12 naborów na kwotę 545 408 710,00 zł w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,

    11 naborów na kwotę 224 288 033,16 zł w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Kolejne spotkania w powiatach:

    Wschowa, Centrum Kultury i Rekreacji – środa, 10 maja 2023 r. 10.00

    Kożuchów, Centrum Kultury Zamek – piątek, 12 maja 2023 r., 10.00

    Żagań, Starostwo Powiatowe – poniedziałek, 22 maja 2023 r., 10.00

    Żary, Folwark Zamkowy – czwartek, 1 czerwca 2023 r., 10.00

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content