Lubuskie podpisało Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn jako pierwsze! (WIDEO)

- Lubuskie, to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak / Fot. Łukasz Wawer, LCI
Województwo lubuskie jest pierwszym regionem w Polsce, który przyjął „Europejska Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”. Do tej pory dokument podpisało zaledwie kilkanaście polskich miast. Ogółem Kartę przyjęło ponad 2 tys. samorządów w 36 krajach.

Czym jest Karta Równości? Dokument został przyjęty w w 2006 roku w Innsbrucku w ramach działalności Rady Gmin i Regionów Europy. Nie jest to formalna organizacja międzynarodowa, a podjęte w jej ramach porozumienia czy wytworzone dokumenty nie stanowią aktów prawa.

Podpisanie Karty jest zatem formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn, a także deklaracją wdrażania na własnym terenie wynikających z niej zobowiązań.

Lubuskie – najbardziej otwarty region w kraju

– Nie mogliśmy wybrać sobie lepszego dnia na akt przyjęcia Karty. To właśnie dzisiaj obchodzimy Święto Unii Europejskiej. 9 Maja 1950 roku Robert Schumann, minister spraw zagranicznych Francji, niewątpliwie wizjoner, przedstawił wizję wspólnej Europy. 5 lat po zakończeniu II wojny światowej było to niewątpliwie bardzo trudne, ale Schumann nie miał żadnych wątpliwości, że tylko polityczna współpraca zapewni pokój w Europie. Tak się stało – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

My krok po kroku, ewolucyjnie, działamy w zakresie promocji równego traktowania kobiet i mężczyzn od wielu lat, w tym budynku konkretnie od 15 lat – stwierdziła, mając na myśli oczywiście urząd marszałkowski.

– Mamy pewność, że tak należy postępować, ponieważ to nasza konstytucja gwarantuje równe prawa dla wszystkich kobiet i mężczyzn. Bez względu na poglądy, płeć czy seksualność. Również Karta praw podstawowych Unii Europejskiej mówi o tolerancji, otwartości i szacunku – komentowała podkreślając, że Lubuskie, to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce, czego wyrazem był m.in. specjalny apel wystosowany przez zarząd w 2020, wzywający wszystkich mieszkańców do przestrzegania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn, do tolerancji oraz działania przeciwko dyskryminacji i homofobii.

Pani marszałek zachęcała też do włączenia kobiet w najważniejsze procesy decyzyjne. Zaledwie jedna czwarta Sejmu i Senatu to kobiety. – Jest szansa na zmianę, powinna nas być co najmniej połowa. kobiet w Polsce jest więcej – przypomniała.

Agnieszka Chyrc, społeczniczka i koordynatorka Lubuskiego Strajku Kobiet podkreślała, że Unia do tej pory kładła nacisk na równomierny rozwój wszystkich regionów. Dziś środek ciężkości przesunął się w stronę równych praw wszystkich obywateli. Zwłaszcza w regionach, gdzie prawa człowieka niekoniecznie są respektowane. – Kwestie pozyskiwania środków unijnych będą uzależnione od tego czy dany region będzie zachowywał równość w kontekście kobiet i mężczyzn – wyjaśniała.

Robimy dużo, ale dużo jest do zrobienia

Karta Równości to nie jest tylko dokument. To jest zobowiązanie, że w ciągu dwóch lat dany samorząd będzie musiał opracować konkretny plan działań – komentowała z kolei Zofia Szozda, przewodnicząca Lubuskiej Wojewódzkiej Rady Kobiet. – Urząd Marszałkowski już teraz podejmuje wiele działań. Mamy Wojewódzką Radę Kobiet, mamy pełnomocniczkę do spraw równości, są organizowane różne projekty zdrowotne dla lubuszanek – wylicza. – Jednak zawsze można zrobić więcej – dodaje.

A wspomniana Pełnomocniczka Marszałka Województwa Lubuskiego ds. Równości, czyli Magdalena Balak-Hryńkiewicz przypomniała podczas konferencji, że z unijnego raportu z października 2022 roku wynika, że Polska jest na 21 miejscu jeżeli chodzi o równość kobiet i mężczyzn, i że sama UE potrzebuje jeszcze 60 lat, żeby równość płci stała się faktem. Z kolei indeks globalny sytuuje Polskę w połowie stawki liczącej 146 krajów. Tu potrzeba aż 136 lat, by równe prawa kobiet i mężczyzn stały się faktem. – Oczywiście z zastrzeżeniem, że będziemy pracować cały czas w tym samym tempie. Jak pokazała pandemia są sytuacje, które te prawa wręcz cofają, a równość kobiet i mężczyzn znów, na nowo trzeba odbudowywać – komentowała.

W Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym wpisuje się sześć zasad:  
 
– Równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo;
– Zagwarantowanie, że równość kobiet i mężczyzn, różnorodne formy dyskryminacji i nierównego traktowania są brane pod uwagę;
– Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym jest warunkiem demokratycznego społeczeństwa;
– Eliminacja stereotypów opartych na płci jest podstawą osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn;
– Włączając kwestie płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych konieczne jest promowanie równości kobiet i mężczyzn;
– Właściwie opracowane plany działania i programy są koniecznymi narzędziami do promowania równości kobiet i mężczyzn.
Zapraszamy do relacji wideo:

Udostępnij:

Więcej artykułów

Konferencja prasowa w mediatece. Przy stole siedzą uczestnicy konferencji.

Zielonogórska biblioteka zagra z WOŚP

Po raz pierwszy w wielkie orkiestrowanie włącza się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze. Od dzisiaj w głównym budynku książnicy oraz filiach: 1,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content