Rola bibliotek zmieniła się na przestrzeni lat i to bardzo (WIDEO)

W tym roki wojewódzkie obchody odbyły się w nowoczesnym obiekcie biblioteki w Kłodawie, w tamtejszym Gminnym Centrum Kultury.

8 maja obchodzony był Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Była to świetna okazja, by uhonorować pracę osób pracujących z książkami, zbiorami i literaturą. W Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyły się uroczyste wojewódzkie obchody tego wydarzenia. Pracownicy bibliotek zauważają istotną zmianę w podejściu do swojego zawodu i misji bibliotek. Jaką?

100 bibliotekarzy otrzymało medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Dyplomy nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wyróżniania od Prezydenta Gorzowa czy Marszałka Województwa Lubuskiego za pracę na rzecz kultury. W uroczystych obchodach wziął udział wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki i wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak. Atmosfera była podniosła. Po raz pierwszy święto wojewódzkie odbyło się w mniejszej miejscowości.

-To jest zupełnie inna praca, niż jeszcze sto lat temu, a tyle liczy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które zainicjowało to święto. Dziś biblioteki to także kulturoteki, arteteki. Wszystkie te działania łączą się ze słowem. Propagujemy działalność kulturową w całym mieście – mówi dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. Sławomir Szenwald.

-Musimy słuchać tego, czego oczekują czytelnicy, to oni narzucają nam kierunek naszej pracy. Dzięki nim wiemy, jak mają się rozwijać nasze biblioteki- Katarzyna Misian-Szczypior dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Deszcznie. -Od 12 lat pracując w bibliotece nie mam czasu na czytanie książek w pracy, każdy bibliotekarz jest skupiony na swoich czytelnikach, a nie na swoich przyjemnościach – dodaje.

-Cieszę się, że wojewódzkie obchody są organizowane w miejscowościach, w których możemy pochwalić się nowoczesnymi budynkami. Słyszymy o pięknych obiektach w Zaborze, w Deszcznie. To pokazuje, że mamy duży potencjał. Biblioteki muszą się zmieniać, żeby przyciągnąć młodzież, a co dziś ich przyciąga? Nowe technologie w takich placówkach – mówi wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki i zdradza, że dziś najchętniej czyta kryminały, które pochłaniają wieczory.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Mężczyzna przy stoliku

Zakola i meandry. Samokrytyka (FELIETON)

O odkurzonym przez prezydenta haśle „tylko świnie siedzą w kinie”, ostrzeżeniach wodza, szefa, wizjonera, przywódcy, a także rechocie wojewody – pisze Andrzej Flügel w felietonie

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content