Szkoła najbardziej przyjazna LGBTQ+? W Lubuskiem to II LO w Gorzowie (WIDEO)

Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Fot. Łukasz Wawer
To ranking tworzony przez uczniów dla uczniów. Opublikowano wyniki kolejnej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W Lubuskiem zwycięzcą okazało się II LO w Gorzowie Wlkp. Co ważne, w najlepszej krajowej 30. znalazły się dwie placówki z naszego regionu.

Ranking ma proste zadanie. Chodzi o wskazania szkół najbardziej otwartych na różnorodność. Placówki oceniali sami uczniowie, wypełniając ankiety on-line. Zebrane informacje pozwoliły uznać szkołę za: nieprzyjazną (czerwona gwiazdka), umiarkowanie przyjazną (pomarańczowa gwiazdka), przyjazną (zielona gwiazdka) lub przyjazną i zaangażowaną (tęczowa gwiazdka). Oceny szkół sprawdzicie na Mapie Równości [TUTAJ].  

– Od kilku lat staramy się zwrócić uwagę na głos uczniów, przedstawić ich perspektywę. W ankietach mówili o tym, co widzą w szkole, jakie zachowania obserwują. Szkoła, która wspiera osoby LGBTQ+  jest szkołą otwartą na różnorodność, a w dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia — mówi Magdalena Antolczyk, krajowa koordynatorka Rankingu Szkół LGBTQ+.

Kwestionariusze, które musieli wypełnić uczniowie były dość długie i szczegółowe.  O co pytano? Sprawdzano, jak się czują w szkole, czy mają do czynienia z dyskryminacją, czy ufają nauczycielom. W ramach ankiety uczniowie opowiadali także o działaniach szkół w celu zwiększenia akceptacji i tolerancji. Po uwzględnieniu tysięcy odpowiedzi najlepszą szkołą w Polsce okazało się Liceum Ogólnokształcące “COLLEGIUM GEDANENSE” z Gdańska.

– Ranking od kilku lat promuje urząd marszałkowski. Nie inaczej było tym razem. Lubuskie wyniki rankingu przestawiono nieprzypadkowo przed siedzibą UMWL w Zielonej Górze. – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak. – Trzeba wykreować modę na budowanie świadomości obywatelskiej. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, ale zarazem jesteśmy różnorodni. Musimy uczyć otwartości i tolerancji. Młodzież wymaga uwagi oraz zrozumienia, nie wolno nikogo wykluczać – uważa marszałek.

TOP 10 szkół w województwie lubuskim

Aby szkoła została zakwalifikowana do rankingu, wymagana była minimalna liczba ankiet. Tym samym pojedynczy głos nie wystarczył, aby placówka znalazła się w zestawieniu. Po podliczeniu wyników okazało się, że największą różnorodnością może pochwalić się II LO w Gorzowie Wlkp., na drugim miejscu uplasowało się  I LO w Gorzowie Wlkp. Wspomniane placówki okazały się przy okazji jednymi z 30 najlepszych szkół w kraju.

W naszym regionie zebrano około tysiąca ankiet. Pozwoliło to ocenić 20 szkół w całym województwie. Jak przekonują organizatorzy rankingu Lubuskie wypadło w zestawieniu  bardzo dobrze. Aż 90% Lubuszan uważa, że osoby LGBTQ+ powinny żyć, jak chcą.

 – Mamy powody do dumy. Lubuskie znajduje się w czołówce pod względem aspektów przyjazności, tolerancji i generalnej otwartości. Jednym mankamentem jest to, że wypadałoby zwiększyć zaangażowanie szkół, bo jedynie 23% uczniów deklaruje udział w warsztatach antydyskryminacyjnych – tłumaczy Nina Sługocka, regionalna koordynatorka Rankingu Szkół LGBTQ+.

Łyżkę dziegciu do całej sytuacji dorzuca jednak Kacper Kubiak, Prezes Instytutu Równości. Przekonuje, że lubuskie szkoły, a dokładnie ich działania prorównościowe, są w dużej mierze ograniczone przez ogólnopolską sytuację w oświacie. – Niestety lubuskie szkoły lawirują między tym, co mogą, czego się boją, a co chcą zrobić – twierdzi Kubiak.

Niezależnie od poglądu na sprawę wyniki rankingu są już powszechnie dostępne. Uczniowie mogą z nich skorzystać chociażby w najbliższych tygodniach, gdy np. będą wybierać szkołę ponadpodstawową.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content