Powiat wschowski: 270 tys. zł na sport i 200 tys. na zabytki (WIDEO)

Podpisanie umów w Urzędzie Miasta w Sławie.
Fot. Paweł Wańczko/lubuskie.pl
W Sławie rozwiązano worek z dotacjami. Z dobrymi informacjami przyjechał wicemarszałek Łukasz Porycki, który przywiózł 7 umów na dofinansowanie inwestycji w całym powiecie. Blisko 500 tys. zł pozwoli wyremontować boiska, szatnie, sale gimnastyczne, kościoły oraz inne zabytki.

Od jakiegoś czasu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego odwiedzają poszczególne powiaty w regionie, aby podpisać umowy na dotacje. Chodzi o rozstrzygnięcie konkursów na Lubuską Bazę Sportową i remonty zabytków. Dziś (22.05) przyszła kolej na powiat wschowski.

W Sławie podpisano 7 umów. Największe pieniądze powędrowały do Gminy Szlichtyngowa, gdzie burmistrz zbuduje zespół boisk sportowych przy Szkole Podstawowej w Jędrzychowicach. To drugi etap inwestycji, dotacja wyniosła 100 tys. zł.

– Poddamy kompleksowej renowacji płytę boiska trawiastego. Cieszymy się, że zarówno w ubiegłym roku, jak i teraz udało się pozyskać dofinansowanie. Dzięki temu stworzymy warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Szkoła do tej pory nie miała takiej bazy – tłumaczy Jolanta Wielgus, burmistrz Szlichtyngowej.

100 tys. zł dotacji pozwoli wyremontować boisko w Jędrzychowicach
100 tys. zł dotacji pozwoli wyremontować boisko w Jędrzychowicach Fot. Dariusz Nowak

Równe 100 tys. zł otrzyma również powiat wschowski. Samorządowcy planują przebudować pomieszczenia siłowni i małej sali gimnastycznej na terenie I Liceum Ogólnokształcącego. Listę sportowych projektów zamyka Sława. Burmistrz Cezary Sadrakuła zmodernizuje szatnie przy orliku, w czym pomoże 70 tys. zł dotacji.

Konkurs na Lubuską Bazę Sportową cieszył się ogromny zainteresowaniem, co było widać po liczbie złożonych przez gminy wniosków. Jak przekonuje urząd marszałkowski, inicjatywa jest szansą dla samorządów o mniejszej wielkości.

– Jednym z celów obecnej kadencji zarządu województwa jest wspieranie małych miejscowości. Chcemy zadbać o zrównoważony rozwój całego regionu. Dziś podpisaliśmy umowy z m.in. Sławą, Szlichtyngową, powiatem wschowskim. Dotacje są potrzebne tym miejscowościom, bo pomagają zmieniać otoczenie, z którego korzystają mieszkańcy oraz turyści – wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Porycki.

Trzy kościoły  i… fontanna

Podpisanie umów w Urzędzie Miasta w Sławie podzielono na dwie części. Pierwszą były dotacje na inwestycje sportowe, następnie przyszła pora na dotacje na remont zabytków. Tutaj lwią część wsparcia zgarnęły parafie ze Wschowy. W sumie 150 tys. zł trafi do trzech kościołów.

Parafia pw. św. Stanisława B.M. we Wschowie od kilku lat remontuje zabytkową wieżę kościoła.
Parafia pw. św. Stanisława B.M. we Wschowie od kilku lat remontuje zabytkową wieżę kościoła Fot. Dariusz Nowak

– Remontujemy wieżę, która składa się z trzech stylów: gotyckiego, renesansowego i barokowego. Jesteśmy przy części barokowej, czyli latarni wieży zwieńczonej iglicą z kula i chorągiewką z rokiem 1726, kiedy zakończono po pożarze budowę wieży – mówi ksiądz Dariusz Ludwikowski z Parafii pw. św. Stanisława B.M. we Wschowie.

Remont wieży uzyskał 60 tys. zł dofinansowania, 53 tys. powędrowało do Parafii pw. św. Jakuba na osuszenie ścian kościoła. Listę zamyka Parafia p.w. św. Michała Archanioła, gdzie 50 tys. zł pomoże wyremontować elewację. Śmiało można powiedzieć, że Wschowa rozbiła bank, bo kolejne 50 tys. zł miasto pozyskało na remont… fontanny.  – Renowacji poddamy nieckę fontanny, a nie samą figurę. Dotacja nie pokrywa 100 proc. kosztów, ale stanowi znaczącą pomoc – zapewnia Marek Kraśny, z-ca burmistrza Wschowy.

Podczas spotkania w Sławie podpisano 7 umów na blisko 500 tys. zł dofinansowania.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content